Zevk Almanın Küçük Araçları

Tat almanın birçok yolunu hayatınız boyunca keşfederek bulabilirsiniz. Bazen bu öğrenme sürecine tabi iken; bazen bedeninizden var oluşunuzdan gelir. Doğal yaşam sürecinde tat almak; yaşamaktan mutlu olmak, hayatı severek devam ettirmek, eve mutlu gitmek, eşine çocuğuna güler yüzlü olmak, insanlara iyilik yapmak, yardımcı olmak gibi çeşitli mutluluk ve iyilik eylemlerini yapmanızı kolaylaştırır. Zevk almak, kalbinizi iyileştirir.

Zevk almanın, yapılan her bir eylemde farklı yöntemleri vardır. Bunlardan birkaç genel örnek verip, ardından özel örneklere geçerek nasıl bulunacağını sizlere aktarmak istiyorum.

zev almanin fiziksel yonleri

Zevk almanızı sağlayan birkaç fiziksel örnek

  • Bir bisiklet yolculuğuna sabahın erken saatinde, başınızda kask, dizlik ve spor kıyafetlerle gidip; görsel bir yol kenarında kahvaltı yapmak. (Buradaki zevk; donanımsal sürüşten gelir)
  • Otobüs yolculuğuna çıkarken en rahat kıyafetlerinizi giyip şarjınızı fullemeniz, dergilerinizi ya da kitabınızı yanınıza almanız ve kulaklıklarınızla seyahat etmenizdir. ( Genel otobüs zevkini yaşatabilmekten gelir)
  • Dışarı çıkarken en iyi göründüğünüz kıyafetlerinizi giymek. (Burada karşı cinse onay alabilme hissinden gelir)
  • Bilgisayarınızın ekran çözünürlüğü sizin kullanacağınız programlar için önemsizken; dünyadaki en iyi ekran çözünürlüğüne sahip bilgisayarı almak. ( Sayısal hazlar devreye giriyor)

Yukarıda, hayattan zevk almanın basit birkaç yöntemini size anlatmak istedim. Ancak bunun nasıl yapıldığı konusunda biraz daha detaya girmek gerekiyor. Bunun için temel bazı araçlardan, yaşamsal gözlemlemelerden yararlanmak gerek.

Zevk almayı öğrenme yöntemleri

Zevk almak için hangi eylemin yapılacağını bilmek gerekiyor. Bu eylemden nasıl mutlu olacağınızı kendinize söylemeniz ya da insanların bu eylemlerden nasıl mutlu olduğunu gözlemlemeniz gerekiyor. Ardından bunu gerçeğe dökme kısmı geliyor.

Bir örnek üzerinden gitmek istiyorum. Tenise merakınız var, tenis oynamayı çok istiyorsunuz. Tenis oynayan kişileri gördüğünüzde, oyuna olan ilginiz ve isteğiniz artıyor. O zaman şunları yapmak gerekecek.

  • Öncelikle kendinize bir tane, tenis oynayabileceğiniz kort bulmanız gerekiyor. Sokakta, boş alanlarda oynayabilirim dememelisin. Tenis, resmi tenis oyun alanlarında oynanmalıdır. ( Eylemin en güzel yapılacağı alanı seçmek)
  • Tenis raketi ve topu alarak işe başlamalısınız. Adi malları almak yerine, paraya kıyıp bir tane kaliteli raket ve top almalısınız. ( Kalite hissini bedeninize yansıtmak)
  • Dünyadaki en seksi kıyafetler, tenis oyuncularına aittir. O sebeple, kendinize iyi bir tenis kıyafeti almanız gerekiyor. Bandana, bant, etek, lort, t-shirt, ayakkabı gibi modelleri ayrı ayrı almak yerine tek bir yerden alabilirsiniz. Bir erkek olarak; şort ve t-shirt’ü dışarıdan alabilirsiniz ama küçük bir tüyo da vermek isterim. Ayakkabılar için çoğunlukla Yalıspor’daki erkek tenis ayakkabısı modellerine bakabilirsiniz. Hatta spor mağazalarından eşyalarınızı da almanızı tavsiye ederim. ( Yapılan eyleme uygun araç ve kıyafet seçimi)

tenis oynayan kiz

  • Tenisi tek başınıza öğrenemezsiniz. Bunun için bir arkadaşınızdan veya bir kurumdan yardım alabilirsiniz. Tenisi yanlışlıklar ile oynamak yerine, kuralları ile oynamak ve kendinizi zorlamak, size daha fazla zevk verecektir. (İşin nasıl yapılacağını bilmek)
  • (İstediğiniz her anda paraya kıyıp bu eylemi yapabilme kabiliyeti)

Temel olarak yukarıda verdiğim kriterleri, her bir isteğiniz için uygulayarak; yaptığınız eylemden zevk alabilirsiniz. Sadece birazcık istekli olun.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Zevk Almanın Küçük Araçları” te bir düşünce

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.