Zengin Olmanın Sosyal Yolları

Elimizde bir cep telefonu, diz üstü bir bilgisayar ya da tablet, evde bir televizyon ya da büyük bir şirketin önemli bir pozisyonunda sekreter olmak. Ne olursa olsun fark etmiyor ve sizi sosyalleştiren bir şey; zengin olmanızın önünü açıyor. Yeter ki iletişim halinde kalmanın yollarını bulun ve onu kullanın.

Zengin olmak; maddiyat ve manevi yönden kazanılması arzulanan bir konu herkes için. Ancak bunun nasıl yapılacağı ve ne tür bir yöntemle çözüleceğini kimse bilmemekte; elde olan durumları ise kullanamamaktadırlar. Aşağıdaki basit algılar ile elinizdeki mücevherleri görebilmenizi sağlamak istiyorum.

Çalışma ortamı ya da arkadaşlık: Var olan en güzel şeylerden birisi; ulaşılabileceğin çok kişinin olmasıdır. Ne kadar kaliteli ve çok arkadaşın olursa, zorlukları o kadar çok geçersin ya da çalıştığın bir ortamda ne kadar etkin insan tanırsan, o kadar çok fırsat yakalarsın. Burada temel şeyler; tanıdığınız insanların çokluğudur ama etkin şeyler; insanları tanıyabilmenizdir.

Belli bir amacınız varsa; o amacınıza çare olabilecek kişileri seçmek gerekir. Bunu sosyal yaşantınızı kullanarak bulabilir ve arkadaşlarınızı değerlendirerek ortaya çıkarabilirsiniz. Bir sekreter iseniz; size en iyi fırsatı sunacak bir kişiyi bilebilir yada bir çalışan iseniz; size en iyi yolu gösterecek sorumlunuza danışabilirsiniz. Kısacası; sosyal arkadaşlıklarınızı yada tanıdıklarınızı; amacınıza yönelik seçin ve hedefinize ulaşın. En basit bir örnek olarak arkadaş çevresine özel ders vermek istediğini dile getiren bir kişinin kısa zaman içinde çokça özel ders talebi alması gösterilebilir.

zengin olmanin sosyal yollari nelerdir

Basit teknikler: Basit bir örnek üzerinden gidelim. Roma’ya tatile gideceksiniz ancak bir rehber bulmanız ya da kalacak yer bulmanız sizin için sıkıntı olacaksa; İngilizce sohbet sitelerini kullanabilirsiniz. Eğer İngilizce bilmiyorsanız; kendinize İngilizce öğrenme zamanı ayırmalı ve çat pat dahi olsa bu sitelerde bulunmalısınız. Ama buradaki teknik, çok farklı olmalı.

Her İngilizce sitesinde aynı dönütü alamazsınız kişilerden. Bunun için İngilizce öğrenme hevesi üzerine sohbet eden kişilerin olduğu siteleri seçmek daha caziptir. Bu şekilde daha cana yakın, daha misafirperver kişiler bulabilirsiniz. Belki bu sayede rehberinizi bulmuş, kalacak bir ev dahi ayarlamış olabilirsiniz. Hem gezinize az masraf hem de çokça kültür zenginliğine kavuşacaksınız. Eğer bu tarz fırsatları yakalamak için İngilizce gerekiyorsa; İngilizce öğren!

NOT: Konu İngilizce öğrenmekten açılmışken İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıran, pratik yapmanızı sağlayan ve İngilizceyi ingilizce altyazılı film izleyerek öğreneceğiniz http://speechyard.com/tr/ sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Teknolojiyi değerlendirin!

Teknolojinin ulaşılabilirliği sayesinde hız önem arz ederken; fırsatları yakalamak ise önemli bir hal aldı. Bunun için önerebileceğim sosyal yollardan bazıları şöyle:

 • Google’ın Alert sistemini kullanmak,
 • Senkronize halde birçok programı çalıştırabilmek (Notlar, Outlook, Gmail gibi uygulamaları eşitlemek)
 • Telefonlardaki uyarı sistemlerini kullanmak
 • Bilgisayarın rassal fikirlerini düzenleyip yaratıcı fikirler ortaya çıkarmak
 • İnsanlara ulaşmak için sosyal ağları kullanmak

gibi birçok madde olabilir.

Zengin olmanın gerçekten birçok sosyal yolu var. Bu yolların çoğunun temel odağı; dokunmak ve görsellikten geçiyor. Eğer ki sosyal yolların çoğunun sonu; fiziksel bir duruma ya da sürece dayanıyorsa; o zaman başarı oranı artmaktadır. İngilizce video veya film seyrederek İngilizce öğrenmek, kitapların üzerine not alarak ders çalışmak, hatırlatıcılar sayesinde önemli detayları atlamamak, size bir fırsat verebilecek kişinin karşısına şık çıkmak gibi birçok durum.

Yeter ki, sosyalliği dokunulabilir yapın.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

2 Yorum

 1. Kadir dedi ki:

  Şu bir gerçek ki; Zengin, yakışıklı, güzel yada bilgili (çok bilmiş değil) insanların çevresi her zaman daha geniş ve arkadaşları daha çok olur.

 2. Harun dedi ki:

  Çok güzel bir makale olmuş teşekkürler paylaşım için

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.