Zaman Yönetimi ve Zamanı Doğru Kullanma

Belirli bir amaca ulaşabilmek için ve hayatımızdaki planlarımızı gerçekleştirebilmemiz için zamanı doğru kullanma, zaman yönetimi çok önemlidir.

zaman yonetimi ve zamani dogru kullanma

Bu yazıda neler var?

Zaman Yönetimi Neden Önemlidir?

Zamanımız oldukça değerlidir. Bunu bir arkadaş ile sohbet ederek veya kahve içerek, sinema gibi etkinliklerde rahatlayarak, dizi veya film izleyerek vb. geçirebiliriz. Ancak zamanımızın büyük bir bölümünü bir şeyleri yakalamak veya kovalamak için geçiririz, sevdiğimiz bir şeyi yapmaya çalışmayız. Gün içerisindeki takvimimizi randevular, toplantılar ve çeşitli zaman sınırlarıyla doldururuz.

Elbette bazı yükümlülüklerimizden kaçamayız ancak her şeyi bir tercih niteliğindedir. Her gün saatlerinizi harcamak için seçeceğiniz yöntem kişisel kararınız olacaktır. Bazen bu kararlar zorlayıcı olabilirler ancak her halükarda bir seçimdir.

Temel İlkelere Geri Dönün

Bazen zamanın nasıl akıp geçtiği konusunda fikir sahibi olmazsınız. Gününüz o kadar doludur ki onu kontrol etmekte zorlanırsınız. Örneğin yeni bir bebeği olmuş bir anneyi düşünelim ve bu anne çalışan birisi olsun. Belki anneliğinin ilk dönemlerinde işten izin alabilir ancak ilerleyen dönemlerde buna pek şansı olmayacaktır. Bu durumda gününü iki farklı işi bir araya getirerek geçirecektir. Bir yandan çalışacaktır, bir yandan bebeğe bakacaktır. Bu durumda söz konusu anne zamanın kontrolünü kaybetmiş olacak ve sadece sunulan zamanı iki farklı uğraş ile tamamlayacaktır.

Bu tip bir annenin seçim seçim yapması zordur. Ancak zamanını geri kazanmak istiyorsa seçim yapmak zorundadır. Bir seçim sürekli işi ile ilgilenip toplantılara ve hatta randevulara katılacaktır. Diğer seçim ise bunları bir yana bırakarak bebek ile ilgilenmek ve annelik vazifesini yerine getirmektir. Bu ikisi arasından yapılacak seçim zamanın büyük bir bölümünü ona geri kazandıracaktır ve hayatında gerçekleşen etkinliklere daha kontrollü bir biçimde erişim sağlayacaktır.

Sonuç olarak örnek verilen bu kişi bir seçim yapmalı ve bu seçim onun için doğru bir karar olmalıdır. Böylece günlük listesine kendisinin yapmak istediği etkinlikleri ekleme şansına sahip olacaktır.

İhtiyaçlarınızı Ön Planda Tutun

Çoğu zaman bir seçim yapma fırsatına sahip olmadığımızı düşünürüz çünkü kendi ihtiyaçlarımızdan çok diğerlerinin ihtiyaçlarını ön planda tutarız. Arkadaşlarımıza bir doğum günü partisi vermediğimiz zaman onları hayal kırıklığına uğratabiliriz. Bunun gibi daha birçok örnek söylenebilir ama eğer stresli ve mutsuz yaşarsak kendi hayatımızı es geçmiş oluruz.

Duygusal ve fiziksel olarak kendimizi iyi bir biçimde desteklediğimiz zaman daha iyi anne veya daha iyi çalışan biri haline dönüşebiliriz. Bir sonraki randevuya yetişme telaşı içerisinde olmadan sevdiğimiz şeylere daha fazla vakit ayırabiliriz.

Daha Az Şey Yapmaya Çalışın

Daha az şey yapmak neredeyse imkansızdır ve çoğu kez hoş karşılanmaz. Daha az şey yaparken kendinizi tam olarak nasıl memnun edebilirsiniz? Neler kaçırırsınız? Arkadaşlarınızı veya ailenizi hayal kırıklığına uğratmış olur musunuz?

Günlük plan çizelgesini önünüze alın ve seçim yapıp uğraşları azaltmaya çalışın. Bir etkinliğini veya yükümlülüğü çizelgeden sildiğiniz zaman kendini daha hafiflemiş, rahatlamış ve huzurlu hissedersiniz. Küçük şeylerden daha fazla mutlu olursunuz. Kendiniz ve aileniz için oluşturmaya çalıştığınız hayat konusunda daha donanımlı hale gelirsiniz.

Her zaman isteklerinizin yerini yükümlülüklerinizin alacağı bir hayatınız olabilir. Bazen vaktinizin önemli bir bölümünden feragat etmek gerekebilir. Bunu bir arkadaşınız için yapabilirsiniz veya bir amaca ulaşmak için gerçekleştirebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey. Hayatınızda neyin değerli olduğunu bilen sizsiniz. Bir şey sizin için gerçekten önemliyse onun için vaktinizden feragat edebilirsiniz. Sorumluluklarınızı anlık olarak değerlendirmek ve onları düzenlemek istediğiniz türden bir hayata kavuşabilmek için gereklidir. Kendi ilkeleriniz dahilinde yaşadığınız zaman hayat sizin için çok daha anlamlı olacaktır.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.