Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Güneş Enerjisi ve Önemi

Dünyanın pek çok ülkesi enerji ihtiyacını karşılamak için petrol, doğal gaz ve kömür gibi kaynakları kullanır. Fosil yakıtlar yenilenebilir değildirler. Her birisinin tükenme olasılığı vardır. Bu kaynaklar bozulabilir, daha pahalı olabilir veya doğaya tahmin edildiğinden çok daha fazla hasar verebilirler. Yenilebilir enerji kaynakları ise bunların tam zıttı olarak ifade edilebilir. Sürekli yenilenirler ve tükenme olasılıkları yok denecek kadar azdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına verilebilecek en iyi örnekler güneş enerjisi ve rüzgar enerjisidir.

enerji kaynaklari

Biyokütle Enerjisi

Yağmur ve kar gibi güneş ışınları bitkilerin büyümesini sağlar. Bu bitkilerin büyümesini sağlayan etkenler biyokütle adını taşırlar. Biyokütle elektrik üretiminde kullanılabildiği gibi ulaştırma araçlarının yakıtlarını karşılama hususunda değerlendirebilecek bir enerji kaynağıdır. Biyokütlenin enerji üretimi amacıyla kullanılması biyokütle enerjisinin çıkış noktasıdır.

Jeotermal Enerji

Tüm enerji kaynakları güneş aracılığıyla elde edilmez. Jeotermal enerji Dünya’nın iç yapısındaki jeotermal kaynaklardan elde edilebilen bir tür enerjidir. Elektrik üretiminde kullanılan bu enerji türü binaların ısıtılması veya soğutulması gibi teknolojik çözümlerde kullanılmaktadır.

Hidrojen Enerjisi

Hidrojen pek çok doğal ortamda bulunabilir. Özellikle su yardımıyla elde edilebilen enerji unsudur. Hidrojen esasen bir tür element olma özelliğini taşır. Dünya’da bulunabilen en bol element olarak dikkat çekmektedir. Hidrojen elde edebilmek için enerjinin gerekiyor olması nedeniyle hidrojen bir enerji kaynağı olarak değerlendirilmez. Fakat enerjinin aktarılması, taşınması ve muhafaza edilmesi için önemli bir kaynaktır.

Okyanus Enerjisi

Okyanus, Güneş’in ışınları sayesinde termal enerji üretirken, dalgalar ve akıntılar aracılığıyla da mekanik enerji üretir. Okyanuslar yenilebilir enerji kaynakları açısından değerlendirebilecek önemli alanlardır. Okyanus enerjisinden faydalanmak diğer yenilenebilir enerji kaynakları gibi çevre dostu sonuçlar ortaya koymaktadır.

Hidroelektrik

Suyun akışı enerji üretir. Bu enerji yakalanıp değerlendirilerek elektrik üretiminde kullanılır. Suyun akışına bağlı olarak elde edilen bu enerji kaynağının elektrik üretimindeki payı oldukça fazladır. Bu enerji kaynağı diğer birçok yenilenebilir enerji kaynağı gibi yer şekillerinin duruma göre daha kaliteli olabilmektedir.

Rüzgar Enerjisi

Bir takım etkenler sonucu oluşan rüzgar yakalanıp rüzgar güllerinde değerlendirilerek enerjiye dönüştürülebilir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan rüzgar enerjisi Dünya’nın dönüşünden dolayı sürekli olarak etkin kalmayı sürdürebilmektedir.

Güneş Enerjisi

En çok bilinen ve değerlendirilen yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi doğrudan Güneş ışınlarından elde edilir. Güneş ışınları ısıtma, aydınlatmak ve diğer binaların genel elektrik ihtiyaçları için kullanılabildiği gibi çeşitli endüstriyel amaçlar için de kullanılabilir.

Yenilenebilir enerji kaynakları temiz enerji kaynakları olarak bilinirler. Güneş enerjisi en çok bilinen ve değerlendirilen yenilenebilir enerji kaynağı olduğu için bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak çok daha kolaydır.

  • Güneş enerjisi her ne kadar doğrudan Dünya aracılığıyla oluşmuş bir enerji kaynağı olmasa bile Dünya’nın en bol enerji kaynaklarından birisidir. Dünya’ya ortalama kullanım düzeyinin yaklaşık on katı kadar güneş enerjisi düzenli olarak etki etmektedir.
  • Güneş enerjisi medeniyetler açısından bitmek tükenmek bilmeyen en sağlıklı enerji kaynağı niteliğindedir. Güneş enerjisinden faydalanılmaya başlanması yeni bir çağın başlangıcı olarak kabul edilmektedir.
  • Uzay endüstrisi güneş enerjisinin ilk kullanıldığı alanlardan birisidir. Hatta insanlık tarihinde güneş enerjisi hücreleri üzerinden güç alacak şekilde üretilmiş uydular bulunmaktadır.
  • Günümüzde güneş enerjisine olan talep oldukça fazladır. Özellikle dünyanın gelişmiş ülkelerinde güneş enerjisine olan talep çok daha yüksektir. Çok değerli bir kaynak olması nedeniyle dünyanın pek çok ülkesi bu kaynaktan yararlanmayı öncelik haline getirmiştir.
  • Enerji üretiminde yaşanan fiyat düşüşleri nedeniyle güneş enerjisi çok daha ekonomik bir enerji kaynağı haline gelmiştir. Evlerin ve hatta küçük işletmelerin büyük bir kısmı artık güneş enerjisinden faydalanmayı düşünmektedir.
  • Güneş enerjisinin kullanımına ve değerlendirilmesine her geçen gün daha fazla yatırım yapılmaktadır. Birçok ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olan bu enerji kaynağından faydalanırken temiz enerji kaynağı olması aslında en umut verici durumlardan birisidir.

Yenilenebilir enerji kaynakları gün geçtikçe çok daha önemli olmaya devam edecektir. Dünyanın tükenen enerji kaynaklarından vazgeçip yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi enerji üretim ve enerji dağıtım maliyetlerinde belli oranlarda kolaylıklar sağlayacaktır. Bunun bir getirisi olarak enerji maliyeti azalacaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları endüstriyel anlamda değerli olduğu kadar insanların yaşama kalitesi açısından da değerlidir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.