Yaz Aylarına Yönelik Özgüven Teknikleri

Yaz aylarını; sıcak, tatil, mutluluk, dışarıya çıkış olarak düşünmek sıradan bir olgu ama bilinmeyen ve yapılan bir şeyi de fark etmeniz gerekiyor.

ozguven teknikleri

Kendini özgüven duymayan insanların yaz aylarında nasıl özgüven kazanacaklarını, yaz aylarında yaptıkları basit eylemleri fark etmeleri ve bunların üzerine gitmeleri ile olur. Bunu anlatacağım ama birkaç basit teknik söylemek istiyorum.

 • Kış aylarında sıcak içecekler içmek, özgüveni arttırır.
 • Giyim daimi olarak özgüveni arttırır. O yüzden giyime dikkat etmeli.
 • Kendine fazla güvenmemek, özgüveni arttırır.
 • Bakımsızlık en kötü etkendir özgüvende. O yüzden kişisel temizliğinize dikkat etmelisiniz.

Şimdi yukarıdaki tekniklerden yola çıkarak, detaya girmek istiyorum.

Sıcak içecekler

Yaz aylarında sıcak içecekler tüketmek, ne kadar sıklıkla olur bilinmez ama sistemin getirdiği bazı güzel davranışlar da yok değil. Çay tüketimi, âlâ sürekli oluyor; sürekliliği sabit ama kahve tüketimi daha başka. Sabah uyandığınızda içtiğiniz bir bardak kahve, sizi güne iyi bir şekilde hazırlarken; özgüveninizi de artırıcı yönde etki eder. Özellikle sabah erkenden kalkıp geceliklerinizle güzel bir kahvenin size neler kazandırdığını bilemezsiniz.

Kot mu yoksa şort mu giymeli?

Bulunduğunuz yer, ne kadarına izin veriyor bilinmez ancak insanların – ya da gençlerin çoğunluğu, kişisel giyimine önem veriyor. İnsanların mutlu olduğu durumlardan biri olduğu apaçık. Şık kıyafetler, görsel kıyafetler ve iyi kalite mallar; özgüveni artırıcı yönde hormonsal değişikliğe neden oluyor. En basit örneği; kızların yaz aylarında mini etek ya da şort giymesi olacaktır. Düşünün.. Şort giyen bir kızın, kendine olan güveni daha da artacaktır. Aynı şekilde kot giymekte, kendine yakışan kot giymekte; özgüveni arttırır. Buradaki temel şart; giyilen ürünün bedene tam oturması ve ince işçiliklere sahip olmalı. Bunun için örnek olarak verebileceğim giyim mağazalarının web sitelerine ya da Oxxo şortlarına şuradan bakabilirsiniz: http://www.oxxo.com.tr/tr/giyim/sortlar/

Alçak gönüllü olmak, iyi bir kişilik belirtisidir!

Yapılan araştırmaları size anlatmak yerine, etrafınıza bir bakmanızı isterim. Özgüven sahibi kişiler, yaptıkları ile ön plana çıktıkları halde; alçak gönüllü davranıp kendini geride tutan kişilerdir. Ayrımcılığa kaçmayacağını düşünüyorsanız; en güzel örneği şuna verebilirim: özgür bir genç ile bağnaz bir genç. Bu ikisi arasındaki özgüven farklarını görebilirsiniz.

Yazın yapılan eylemler daha çok kitlesel değil, bireysel yapılır. Yani; yaptığınız bir işi gören azdır ama duyan fazladır. Muhabbet aralarında konuşulan bu eylemleri alçak gönüllülük ile karşılayan kişi, içten içe özgüven ile dolmaktadır ve devamlılığını sürdürmektedir.

Duş en güzel yöntem!

Yaz aylarında şunu unutmamalısınız: siz halka açık bir şirketsiniz ve şirketiniz daimi olarak gözetim altında. Yani vücudunuz sürekli başkalarının göz denetiminde. O yüzden tırnak kesimi, kişisel bakım, saç bakımı, vücut bakımı, duş alıp almadığınız, kıyafetleriniz önem arz ediyor.

Özgüven eylemlerinin temelini, bilinçsizce yapılan kişilik özellikleri etkiler. Duş almak bunlardan birisidir. Duş alan bireyler, dışarı çıktığında; daha temiz, daha güzel koktuğunu hissedecekleri için; yaptıkları her eylemde daha önden gidecektir.

Yazın yapılacak birçok yöntem ile özgüveninizi arttırabilirsiniz. Ama temelde, bireysel özellikleriniz önemli olacaktır. Kişisel vücut bakımınızı iyi yapın, görünüşünüze dikkat edin ve hayata daima açık olun.

 

Özgürlük, bedeninizde saklı. Unutmayın!

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. HızlıAdam diyor ki:

  Özellikle giyim konusu beni çok etkiliyor. Kilo problemim var (aşırı zayıflık) bu yüzden kıyafet bulmada inanılmaz zorluk çekiyorum. Üzerimdeki kıyafet emanet gibi duruyorsa mutlu olamıyorum. Genelde ukelalık boyutunda bir özgüveni içimde taşısam da kıyafetim kötüyse o gün ben de kötüyüm demektir. Kendimi ifade edemem.

  Eğer bir gün LTB markası şubelerini kapatırsa ben de herhalde kendime uygun kot bulamam. Mavi Jeans’den hayatım boyunca bir kez bile alışveriş yapmadım. Yapamadım çünkü slim fit ürünleri bile bence slim mlim değil. Girip kıyafet bakınca öfkeleniyorum. Keten veya pamuklu pantolon seçiminde bedenime uygun olan Cotton ve LCW var. LCW ürünleri 2 yıkamada pert oluyor ama mecburum 🙂 Cotton nispeten biraz daha kaliteli. Bu gibi problemlerden kaynaklıdır; giyim alışverişi yapmaktan nefret ederim. Eğer Avva veya Lufion’da bedenime uygun güzel bir parça bulursam vatoz gibi yapışırım. En az 3-4 sene giy deforme olmuyor.

  Uzun yazdım çünkü ilgilendiğim konulardan bizzat birini kaleme almışsın. Eline emeğine sağlık Timur

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.