Web Tasarımın Önemi Ve Kişisel Bloglarda Tasarım

Çağımız artık internet çağı. En mühiminden en önemsizine varana kadar, her işimizi internette hallediyoruz. İnternette bize işlerimizi kolayca yapabilme imkânı sağlayan şey web tasarımlardır. Web tasarımlar, her gün ziyaret ettiğimiz web sitelerinin işlevselliğini arttıran en önemli unsurdur.

Alışveriş için bir siteyi ziyaret ettiğinizi düşünün. Sitenin birbiriyle uyumsuzluk içerisinde olan bölümleri olsa, ya da tıkladığınız alan sürekli sizi farklı sayfaya yönlendirse yahut da tıkladığınız sayfalar çok geç açılsa, böyle bir siteye ne kadar tahammül edersiniz ?

kisisel bloglar ve tasarım

Hiç kimse ziyaret ettiği web sayfasının ağır olmasını, tıkladığı sayfanın, resmin açılmasını dakikalarca beklemek istemez ve yine herkes bir web sitesinin, işlerini kolaylıkla halledebileceği şekilde tasarlanmış olmasını ister. İşte, ziyaretçinin kolayca sayfayı ziyaret edebilmesi için o sitenin web tasarımının doğru yapılmış olması gerekir.

Biraz daha teknik bilgi verecek olursak eğer web tasarım; bir web sitesinin mutfağıdır, her hangi bir web sitesi tam anlamıyla hazır olup da yayına alınıncaya kadar belirli düzenlemelere ve yapılandırmaya tabi tutulur. Grafikler, fontlar, içerikler, düzen, renk uyumlukları, kullanıcı dostu ara yüzler gibi belirli faktörler göz önüne alınarak siteler hazırlanır. İşte tüm bu işlemlere web tasarım adını verebiliriz.

Bir sitenin tasarımı ne kadar özenli hazırlanmışsa o sitenin de başarılı olma olasılığı o kadar yüksektir. Bu yüzden de web tasarımda dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.

  • Eğer tasarımda grafik, logo, fotoğraf, clipart ya da simgeler kullanılacaksa bunların sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta olmasına mutlaka özen gösterilmeli ve çok sıkışık olarak konumlandırılmamalıdır.
  • Tasarımların ilk göze çarpan kısmı düzenleridir. Bu yüzden de gerek grafikler yahut resimler gerekse metinler dengeli şekilde yer alıp, aranılan bilginin kolayca bulunacağı bir düzenle hazırlanmalıdır.
  • Tasarımda bir diğer undur da renk seçimidir. Kullanılan renkler birbirleriyle bütünlük ve ahenk sağlamıyorsa kullanıcıya cazip gözükmeyecektir. Bu da ziyaretçinin yüksek ihtimalle o siteden uzaklaşmasına neden olacaktır.
  • Yazı tiplerinin tüm tarayıcılarda düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi için, web güvenli yazı tipleri olarak bilinen fontların kullanılması da site tasarımındaki bir diğer etkendir.
  • Tasarımların en vurucu noktası ise içeriktir. Ziyaretçi mutlaka bir bilgi edinmek ya da gördüğü bir reklamın içeriğini bulmak için siteleri ziyaret ederler. Tasarımlarda yer alan içerikler mutlaka başlıklara ve resimlere uygun şekilde hazırlanmalıdır. Aksi takdirde bir web sitesini ziyaret eden kişi aynı zamanda son kez ziyaret ediyor demektir.

Kişisel Blog ve Web Tasarım

İnternet dünyasının bir diğer fenomeni de kişisel bloglardır. Kişisel bloglar, web sitelerine göre hem daha kolay yapılır hem de masrafsızdır. Web sitesi yapabilmek için bu alanda basit de olsa bir bilgiye gerek duyulurken, kişisel blog kurmak için herhangi bir teknik bilgiye gerek yoktur. Kişisel blogları ayrı bir kategoriye koyuyorum çünkü bizler ticari amaç güden diğer web sitelerinden daha farklı bir konumdayız.

Kolaylığı ve masrafsız oluşundan dolayı ticaret amaçlı olmayan kullanıcılar genellikle kişisel blogları tercih etmektedir. Bu bloglar vasıtasıyla pek çok kişi kendine ait özel bir alan oluşturur ve orada kendine ait yazı, fotoğraf ve başka içerikler paylaşabilir. Kişisel blogları web sitesinin basit hali olarak da görmek mümkündür. Aralarındaki tek fark ise web sitelerinin daha profesyonel ve daha çok ticari kaygılarla hazırlanmış olmasıdır. Kişisel bloglar ise herhangi bir ticari kaygıyla hazırlanmazlar, sadece blog sahibi kendisini takip edenlerle samimi bir ortam kurmak, onlara kendisini anlatmak ve bilgili olduğu konuları aktarma çabasındadır.

Sizde hem bir kişisel blog sahibi olmak hemde tasarım konusunda bilgi de edinmek istiyorum diyorsanız; http://www.mertcanilter.com.tr/ adresini takip edebilirsiniz.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.