Twitter’ın Arama Özelliğini Etkili Biçimde Kullanmak

Birçok arama motoru artık işleri hızlandırmak ve kullanıcıyı en kısa sürede aradığına ulaştırmak için uğraşıyor. Google arama motoru işlevi bakımından bunu gerçekleştirebiliyor. Ancak iş sosyal medya kanallarına geldiğinde arama motorları diğer bilindik arama motorlarının dışında işleyiş gösteriyor. Her birinin kendine özel bir arama motoru veya arama özelliği bulunuyor.

Twitter bu tür arama özelliklerine sahip sosyal ağlardan bir tanesi. Birçoğumuz Twitter üzerinden arama yapmaya alışkınızdır ancak işimizi kolaylaştıracak ipuçlarından habersiz olabiliriz. Bu yazıda Twitter’ın arama özelliğini kullanırken size vakit kazandıracak ve işinizi kolaylaştıracak ipuçlarına yer vereceğim.

Aramaları Kaydetmek

Twitter’ın arama özelliğinde aramaları kaydetme seçeneğinin bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu seçenek sayesinde geçmişte yapmış olduğunuz aramaları görebilir veya sıkça yaptığınız aramalara kolayca erişebilme şansını elde edebilirsiniz. Twitter’ın arama özelliğinde bulunan aramaları kaydetme seçeneğini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Twitter hesabınıza giriş yapın.
 2. Üst kısımda yer alan arama kutucuğuna gelin ve aramak istediğiniz terimi girin.
 3. Arama yaptığınız terimin sağ üst köşesinde yer alan kaydet butonuna basarak yaptığınız aramayı kaydedin.

twitter arama ozelligi 1

Artık yaptığınız arama terimini kaydetmiş bulunuyorsunuz. İlerleyen zamanlarda bu terimi tekrar kullanmak için daha fonksiyonel bir fırsata sahip olacaksınız. Her üyeliğin 25 adet arama kaydetme hakkı bulunuyor. Bu nedenle seçici davranmanız gerekiyor.

Daha önce kaydettiğiniz aramalara hemen ulaşmak istiyor musunuz? Oldukça basit. Arama kutucuğuna gelin ve herhangi bir şey yazmayın. Karşınıza kaydedilen aramalar şeklinde bir seçenek çıkacaktır. Buraya tıklayıp ilgili terimi kullanarak yeni sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Eğer kaydedilen aramalardan bir terimi silmek istiyorsanız bu da oldukça basittir. Hemen ilgili terimin yanında yer alan X işaretine tıklayarak ilgili terimi kaydedilen aramalardan silebilirsiniz.

twitter arama ozelligi 3

Twitter Arama Bileşeni

Twitter’ın arama özelliğinden faydalanırken kullanabileceğiniz bir diğer fonksiyon size sunulan arama bileşenidir. Arama bileşeni, yaptığınız aramayı en kolay biçimde sitenize yerleştirmek için kullanabileceğiniz kodlardan oluşan bir bileşendir. Bunu sitenizde yer alan Sidebar kısmına koyarak belirli aramaları ön plana çıkarabilirsiniz.

 1. Twitter hesabınıza giriş yapın.
 2. Üst kısımda yer alan arama kutucuğuna gelin ve arama yapmak istediğiniz terimi girin.
 3. Ardından arama sonuçları sayfasında sol üst köşede yer alan “…” kısmına tıklayın.
 4. Bu yolu takip ettikten sonra yeni bir sayfa karşınıza çıkacaktır ve burada sitenizde kullanabileceğiniz bileşeni özelleştirme fırsatına sahip olacaksınız.
 5. Oluşturduğunuz bileşen kodunu alıp sitenizde kullanarak yapılan aramayı ön plana çıkarabilirsiniz.
twitter arama ozelligi 4
Görsel 1
Görsel 2
Görsel 2

En Alakalı Sonuçları Bulmak

Twitter arama özelliği içerisinde size birkaç farklı seçenek sunar. Yaptığınız aramaları en popüler, tümü ve takip ettiğiniz kişiler şeklinde üç biçimde görebilirsiniz. Basit bir şekilde bunların anlamı şu şekildedir:

 • En popüler sekmesi Twitter’da en çok RT edilen veya paylaşılan sonuçları size gösterir ve herhangi bir eleme veya filtreleme yapılmamaktadır.
 • Tümü sekmesinde ise yaptığınız arama terimiyle ilgili tüm sonuçlar karşınıza çıkar.
 • Takip ettiğiniz kişiler sekmesine tıkladığınız zaman ise sizinle en alakalı sonuçlara ulaşmış olursunuz.

Arama sonuçlarında yaptığınız aramayla ilgili herhangi bir sonuç bulunmuyorsa yaptığınız aramayı gözden geçirmelisiniz. Genelde bu durum yaptığınız aramanın çok spesifik olmasından veya çok genel olmasından kaynaklanır. Twitter’ın arama özelliğini çok daha etkin bir biçimde kullanmak istiyorsanız gelişmiş arama seçeneğini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Halil İbrahim YÜCE diyor ki:

  Güzel bir makale olmuş, teşekkürler hocam 🙂 Arama özelliğinin bu kadar detaylı olması çok güzel birşey, çoğu sitelerde arama kutucuğu bile koyulmuyor artık 🙂 Güzel bir yazılımla bu arama kriterlerinden yararlanıp anahtar kelimelerle alakalı çalışmalar yapılıp güzel bir hit kazanma olanağıda göz ardı edilmemeli tabi 🙂

 2. Mustafa Toprak diyor ki:

  Merhabalar. Makaleniz çok güzel olmuş, açıkçası uzun zamandır aradığım bir yazı dizesiydi diyebilirim. Günümüzde ne yazık ki işini en ince ayrıntısına kadar ideleyerek yapan, kullanıcılarına en doğru haberleri sunan bir site bulmak oldukça zor. Bu kaliteyi sitenizde bulmuş olmam, sitenizi uzun vadede hep takip edeceğim anlamına gelmektedir. Çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.