Kişisel Yazılar

Teknolojiye Ara Verin: Kağıt ve Kalemle Çalışın

Blog yazarlığının bir bilgisayardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz demektir. Bir masa ve bilgisayar kullanacağınız temel ekipmanlar olabilir ama çok daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Özellikle klasik yazarlar gibi çalışmayı seven blog yazarlarının ilgisini çekebilecek bu ekipman ve malzemeler onların daha rahat bir çalışma alanına sahip olmasını sağlayacaktır.

Aşağıda yer alan ekipman ve malzemelerden hepsine sahip olmak zorunda değilsiniz ama bazılarına sahip olmak sizi fazlasıyla memnun edecektir. Adım adım gidilen listede bir blog yazarının klasik bir yazar havasına sahip olmasını sağlayacak neredeyse tüm ekipman ve malzemeler bulunmaktadır.

teknolojiye-ara-verin

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

1. Bilgisayar

Bilgisayar zaten bildiğiniz gibi temel bir ekipman olma özelliğini taşımaktadır. İyi bir bilgisayar pek çok aracı ve ekipmanı çalıştırmanız konusunda size yardımcı olacaktır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek istiyorsanız hemen söyleyeyim. Aldığınız bilgisayar yazı işlerinde size her türlü konforu sağlamalıdır. Masaüstü veya dizüstü fark etmeden tek ihtiyacınız rahatlıktır.

Burada parantez açmak gerekirse dizüstü bilgisayarların taşınabilme, her yerde kullanılabilme ve bir masaüstü bilgisayarda yapabileceğiniz bir çok şeyi yapabilme fırsatı sunması onları sizin açınızdan daha kıymetli hale dönüştürebilir. Sahile bakan bir kafeteryaya oturarak yazılarınızı yazmanın keyfi bir başkadır.

2. Yazıcı/Tarayıcı

Her zaman bilgisayar başında yazı yazmak zorunda kalmak istemeyebilirsiniz. Çalışmalarınızı sakin kafayla değerlendirmek ve üzerinde çalışmalar yapmak istiyorsanız bir yazıcıya ihtiyacınız olacaktır. Bazen üzerinde çalıştığınız taslakları bilgisayara aktarmak isteyebilirsiniz. Bunun için en önemlisi bir tarayıcı fonksiyonu olan bir yazıcı almaktır.

3. Ekstra Malzemeler

Bilgisayar ve yazıcı/tarayıcı dışında bunların bakımını gerçekleştirebileceğiniz ekstra malzemelere ihtiyacınız olabilir. Bunlar klavye ve ekran temizleme malzemeleri olabilir. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız daha farklı temizlik malzemeleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Yazıcılar için ise elbette toner ya da kartuş ihtiyacınız olacaktır. Kaliteli ürünler kullanmak her zaman işinizi kolaylaştırır ama gereğinden pahalı ürünlerle uğraşmak istemiyorsanız alternatiflere yönelebilirsiniz.

Avansas gibi ofis ve kırtasiye malzemeleri konusunda önde gelen adreslere bakarak bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok malzemeye göz atabilirsiniz. Özellikle kağıt ürünleri konusunda alternatifleri incelemek bütçenizi zorlamayacak bir çözüm olabilir.

4. Not Defteri ve Kalem

Sadece bilgisayarla çalışmanın zor olacağını belirtmiştim. Bunun için karalama için kullanabileceğiniz not defterlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Evinizden veya ofisinizden çalışıyor olabilirsiniz. Bu defterler her zaman işinizi görecektir. Karalama yaptığınız not defterlerini kullanabilmek için iyi bir kalem almayı düşünebilirsiniz. Kalem alırken kalemi tutuş konusunda yaşadığınız deneyimi göz önünde bulundurmalısınız.

Bir blog yazarı olarak her zaman klavye ve fare ile çalışmak zorunda değilsiniz. Gerek duyduğunuz zaman tüm ofis ve kırtasiye malzemelerinden faydalanmaya çalışmalısınız. Biraz nostaljik gibi gözükebilir ama birçok farklı şeylerden ilham almayı seviyorsanız yazarken yanınızda taşıdığınız defteriniz ve kaleminiz bilgisayar başında yazdıklarınızdan daha etkili yazılar ortaya çıkarmanızı sağlayabilir.

Teknolojiye ara verip kağıt kalemle çalışmayı tercih edecekseniz bu konuda size yardımcı olabilecek en iyi ekipman ve malzemelerin neler olduğunu bilirseniz daha doğru adımlar atabilirsiniz. Kalem alırken sıradan bir marka yerine Faber Castell veya Uniball tercih etmek yazma deneyiminizi iyileştirir.

Avansas gibi ürün portföyü geniş markalara göz atarak ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü ofis ve kırtasiye malzemesine birçok farklı ödeme yöntemiyle online olarak ulaşabilirsiniz. Doğru ürünleri en uygun fiyatlarla satın aldığınız zaman çok daha akıllıca bir iş yapmış olursunuz.

Timur Demir

Merhaba. Ben Timur Demir, 28 Yaşında Muğla'da yaşıyorum. Her zaman Paylaşmayı Misyon, bilgiyi en değerli hazine olarak görmeyi ise Vizyon edindim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Kesinlikle aynı fikirdeyim. Bunun için çantamda her an bir not defterim ve kalemim olur. Bloğumda kendi yazdığım hikayelere yer veriyorum. Bazen kağıda yazmak daha iyi geliyor. Kaleminize sağlık 🙂

  2. Blog yazarı değilim ancak yazım uzun olacaksa açıkçası kağıt kalem kullanmak pek hoşuma gitmiyor. Silme aşamasında backspace daha pratik ve hata kabul eder nitelikte. 🙂 Fakat işle ilgili notlarımı genellikle not defteri ve kalemle tutuyorum.

  3. Son aldığım yazıcı için uzun süre araştırma yapmıştım. Çok fonksiyonlu yazıcılar (tarayıcısı olan) sizinde belirttiğiniz gibi gerçekten hayat kurtarıcı oluyor.

  4. Dijital kalem bu durumun ilacı olabilir. 🙂 Tabi dijital kalem için kullanılan teknoloji keşke daha ucuz olsaydı da herkes kullanabilseydi. Ben telefonda konuşurken almam gereken notları ve market alışverişlerim hazırladığım listelerde kağıt, kalem kullanıyorum. Bunun dışında günlük hayatımda genellikle telefon ve bilgisayar ile notlarımı tutuyorum.

  5. Teknoloji her alanda işimize yarıyor ve ofis işlerini hızlandırıyor. Örneğin tarayıcı fonksiyonlu yazıcı çoğu zaman hayat kurtarır. Tabi öte yandan kırtasiye malzemeleri belli iş kollarında halâ vazgeçilmez gereçler arasında yer almaya devam ediyor.

  6. Her şey dijital ortamda rahat bir şekilde yapılamıyor. O nedenle geleneksel yöntemleri gerektiğinde kullanmamız gerekli. Post-it , not defteri veya bloknot kullanımı yazılımsal olarak dijital ortamda mümkün olsa da bizim için pratik olmuyor. Günümüzde iş yerlerinde ve her çalışma masası üzerinde post-it görmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı