Tasarım İle Dünyayı Değiştiren Girişimler

Tasarımın, güzel ve takip edilebilir bir kavram olduğunu; ayrıca içerisinde çok fazla anlamı barındırdığını biliyorsunuzdur. Tasarımlar; giydiğiniz bir kıyafeti, bindiğiniz bir arabayı, sosyal bir eylemi, kullandığınız bir şemsiyeyi rahatlıkla etkileyebilir cinsten.

Bu kadar geniş bir anlamı kaplayan tasarıma öncelik eden birçok birey yada kuruluş var. Bir kişinin yada işletmenin yaptığı küçük bir tasarım, milyonları etkiler cinsten akım başlatabiliyor ve kader denen kavrama yön verebiliyor. Üstelik bunu yaparken insanları hem üzüyor hem de çokça mutlu edebiliyor. Bunu anlamak için dünya çapında tasarıma öncülük eden bazı girişimleri sizlere aktarmak istiyorum.

tasarım ile dunyayi degistirmek

Renklerin gücü ile sosyal ağ!

Renklerin her birinin bir şeyi tetiklediği bir gerçek. Kırmızı renk açlığı simgelerken, sarı renk parlaklığı ifade eder. Facebook,  renk körlüğü yaşayan kurucu yüzünden mavi renge büründüğünü düşünülüyor ancak mavinin insanları huzurlu etme etkisini kimse düşünmüyor. Aynı şey, Twitter’ın açık mavi rengi içinde geçerli! Örneğin “Beğen” yada “Favorilere ekle!” tuşlarının neden olumsuz şekli yok? Çünkü insanlar hiçbir zaman karşılarında olumsuz bir durum ile karşılaşmak istemiyor. Bu yüzden tasarımlarda olumsuz tetikleyici düğmeler yok. Bunlar da, insanları bu sosyal ağları kullanırken hep mutlu olmasını sağlıyor. Bağımlılığın ilk adımları….

Şemsiyeler artık dönmesin!

Mükemmel bir icat, küçük tasarım hataları yüzünden alt üst olabiliyor. Yağmurlu havada rüzgar varsa; şemsiyenin dönmemesi imkansız gibi. Hatta parçalanması cabası. Hollandalı bir tez öğrencisinin yaptığı basit bir geometrik tasarım ile şemsiyelere yeni bir boyut geldi. Asimetrik şemsiye üretimini sağlayarak hem tasarım açısından mükemmel görüntüler ortaya çıkardı, hem de şemsiyenin ters dönmesini neredeyse imkansız hale getirdi.

tasarimlar

Topuklu ayakkabıları erkekler giyermiş!

Çekiciliğin, dini tartışmaların konusu olan, zarafetin ve güzelliğin simgesi haline gelen topuklu ayakkabılar, kadınların simgesi olarak görülür. Gerçi son yıllarda marjinal kişi olarak görünmek isteyen modacı kesimden erkeklerin topuklu ayakkabı giymesi hariç tabi ki.

Geçmiş dönemlerde jokeylerin atlara binmesi sırasında ortaya çıkan ayak kayması yüzünden, iyi bir tasarımcı olan bir ayakkabı tüccarı; ayakkabıların altına küçük topuklar iliştirir. Bu şekilde jokeylerin düşmesi engellenir. Ardından 30 sene sonra, ünlü Medici ailesinden Catherine de Medici; bu ayakkabıları giyer ve modayı başlatır. Sonuç; zarafetin göz alıcı simgesi kadınlar ortaya çıkar.

Göz alıcı binalar!

Bir bina, taş yığını olmaktan ne zaman çıktı bilinmez ama dünyanın güzelleşmeye başlamasında etkili bir faktör olduğu apaçık. Hacimsel olarak en büyük yer yüzünü işgal eden bu tasarımlar, basitlikten çıkmaya başladı. Bunun için çeşitli inşaat firmaları, mimarları ve mühendisleri ile atılımlar yapmakta. Halkın göz zevkini maksimum edecek çalışmalar sürdürmekte. Bahsettiğim tasarımları veya mimarlar hakkındaki detayları, Türkiye’ye öncülük eden Nida inşaat’ın internet sitesinden bakabilirsiniz. Ama ondan öncesi de var.

tasarimin unsuru

Tasarımın tarihçesi, Da Vinci ile başlıyor. Sonrasında yayılıp, en fazla Osmanlı zamanında yerleşim yerlerine sıçrıyor. Sonrasında ise süreç sanala kayıyor. Şu anda insan oğlunun tasarımla iç içe yaşadığı bir yer var: Facebook zaman tüneli!

Tasarım hayat kurtarır

Son örnek olarak uçakların pencerelerini düşünün. Basit bir fizik kanunu ile havalanan uçakların, daha komplike durumlar ile havada boğuştuğu apaçık. Bunu pek çok kişi bilmez ama bu durumların başında, hava basıncı gelir.

Uçakta giderken, hayatta kalabilmeniz için nefes alabilmeli; bu nefes normal hava basıncı ile size nüfus edilmelidir. Uçak pencereleri, ilk tasarlandığında dikdörtgen yapıda idi ve basıncı arttırarak nefes almayı zorlaştırıyordu. Ama bu hata düzeltildi ve şu anda yuvarlak pencereler kullanılmaya başlandı. Küçük bir değişim, size hayat veriyor işte.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.