Tarihte İlk Kez Mobil İnternet Kullanımı Masaüstünü Geçti

Dün sabah StatCounter’ın basın toplantısında açıkladığı sonuçlara göre tarihte ilk kez mobil ve tabletteki internet kullanımı masaüstü internet kullanımını geçti.

2016 Ekim ayındaki internet kullanımının %51,3’ü mobil ve tablet cihazlar tarafından oluşturulurken bunun %48,7’lik kısmı ise masaüstü cihazlarca oluşturuldu. Bu istatistik ışığında görüyoruz ki internet tarihi boyunca masaüstü internet kullanımı ilk kez mobil internet kullanımı tarafından alt edildi. Bu eğilim devam edip etmeyeceği kimse tarafından bilinmiyor ancak tatil sezonunda mobil ağ kullanımı tüm dünyada muazzam derecede artış gösterdi.

mobil-internet-kullanimi

StatCounter’ın Yönetim Kurulu Başkanı Aodhan Cullen, SEO uzmanlarının ve reklamcılarının yıllardır söylediği şeyi bir kez daha tekrar etti – daha fazla iş ve ticaret için mobil her zaman öncelikli olmalı.

“Özellikle de küçük işletmeler için bu bir uyarı olmalı, serbest tüccarlar ve profesyoneller web sitelerini mobile uyumlu hale getirmelidir. Birçok sitede durumun böyle olmadığını görüyoruz.”

Dünyanın farklı noktalarına baktığımızda, Birleşik Devletler ya da Birleşik Krallık gibi istatistiksel olarak nispeten eski ve büyük olan pazarların hala temel olarak masaüstü bilgisayarları kullanmakta olduğunu görüyoruz. Diğer tarafta da tüm internet kullanımının %75’ini mobil cihazların oluşturduğu Hindistan gibi ülkeler görüyoruz.

Bu yazının kaynağı searchenginejournal.com ‘dur

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 375 içerik

23 Yaşında Muğla doğumlu olan yazar, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orman Mühendisliği son sınıf öğrencisi ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü öğrencisidir.

İlginizi çekebilir

SEO Haberleri 1 Yorum

AMP Sayfalarına Artık Formlar Eklenebilecek

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesi bu hafta artık AMP HTML’de form desteği sağlanacağını açıkladı. Form türleri e-posta alma formundan etkileşimli anketlere, e-ticaret ürün sayfasındaki renk seçeneklerinden karmaşık form çeşitlerine kadar

SEO Uzmanlarının %39’u Önce Teknik SEO’yu Ele Alıyor

Bir SEO denetimi yaptıktan sonra, SEO uzmanları için sıradaki adım önce teknik kısmı ele almaktır. Bunu çok az farkla sayfa-içi SEO takip ediyor. Sayfa-dışı SEO listenin en alt sırasında yer

SEO Haberleri 0 Yorum

Google, Arama Dizinini Ayırıyor, Artık Mobil, Masaüstünden Daha Öncelikli

Önümüzdeki aylarda meydana gelecek değişiklikle Google, arama sonuçlarını gösteren dizini mobil ve masaüstü olmak üzere ikiye ayırıyor. Ayırma işleminden sonra Google dizini hızla güncellenen mobil sürüme ve nispeten daha az sıklıkla

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yazmak İster Misiniz?