Su Kaçağına Etki Eden Faktörler

Evinizde su kaçağı olduğunu düşündüğünüz zaman ilk yapacağınız işlerden birisi hemen elinize bilgisayarınızı veya telefonunuzu alıp Google’a girip “su kaçağı nasıl bulunur” yazmaktır. Ancak… Bu yöntem ve size sunulan bilgiler su kaçağını bulmanızı sağlamaz. Elde edeceğiniz tek şey su kaçağı, su kaçağının etkileri ve su kaçağına etki eden faktörler hakkında bilgi almaktır.

Su kaçağını bulmanın en önemli yanı kuşkusuz tespit edilmediği veya göz ardı edildiği zaman evinize zarar verecek olmasıdır. Bu nedenle ilk iş su kaçağı şüphesine sahip olduğunuzda hemen işin uzmanına başvurmaktır. Su tesisatından anlayan kişiler hemen hemen birçok şehirde bulunmaktadır. Bu nedenle merkezi yerlerdeyseniz çok büyük sıkıntılar yaşamazsınız.

su-kacagi

Bu yazımda biraz genel bilgilere yer vererek su kaçağı konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağım. Su kaçağına etki eden faktörler hakkında bilgi edinmeniz, evinize gelecek olan su tesisatçısının anlattıklarından anlamanızı sağlayabilir ve aldığınız hizmetten şüphe duymamanıza yardımcı olur. Bu açıdan yazıma kısa bir göz atarak su kaçağına etki eden faktörler hakkında bilgilenmenizi öneririm.

1. Su Basıncı

Su kaçağından konuşulacak olduğunda elbette akıllara ilk gelecek unsur su basıncı olmalıdır. Su basıncı, su kaçağını etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Oluşturulan su tesisatının iç yapısında bir noktalarda sıkıntılar varsa yaşanan bu sıkıntılara bağlı olarak su basıncında artışlar veya azalmalar meydana gelir. Olası sızıntıların temel nedeni su basıncı olabilir. Bu sızıntılar ise yaşanan su kaçağının hacmine göre farklılık gösterir.

Su basıncı, su kaçağının bulunmasına engel olabilen bir unsurdur. Eğer tesisatta yer alan sıkıntı büyükse yani yaşanan su basıncı gerçekten yüksek orandaysa su kaçağının bulunması konusunda işin uzmanlarına sorun çıkarabilecektir. Bu durumda ileri teknolojik cihazlardan faydalanmak çok daha akıllıca bir çözüm olacaktır.

Su basıncı aynı zamanda su darbelerine neden olabilir. Su darbelerinin en büyük etkisi borulara zarar vermesidir. Ani olarak açılıp kapanan vanalar veya musluklar, bunun dışında yaşanabilecek yoğun su basıncı yükselmeleri su darbelerinin artışına neden olur. Bunun sonucunda ise kullanılan borular önemli ölçüde zarar görürler.

2. Toprakta Hareketlilik

Toprakta hareketlilik yaşanması su kaçağını etkileyen bir diğer önemli etkendir. Bunun temel sebebi yaşanan toprak hareketliliği sonucunda su tesisatında döşenmiş boruların zarar görmesidir. Genellikle toprağın altında tutulan su boruları toprağın yükselmesi ve çökmesi sonucunda darbelere maruz kalırlar. Bu darbeler neticesinde borularda hızlı eskime, delinme, çatlama gibi durumlar meydana gelir.

3. Kötü İşçilik

Su kaçağını etkileyip sonuçlarının farklılaşmasına neden olan bir diğer önemli unsur ise kötü işçiliktir. Kötü işçilik, işin ucuza kapatılması yoluyla su tesisatının döşenmesini kalitesiz malzemelerle yapmakla doğrudan ilgilidir. Bazen ise su tesisatını yapacak olan ustanın işi aceleye getirip tesisatı kaliteli bir biçimde oluşturmaması söz konusu olabilir. Tüm bunların hepsine kısaca kötü işçilik diyebilirsiniz ve kötü işçilik oluşabilecek su kaçaklarının etkilerini artıran ciddi bir problemdir.

Burada yer alan üç önemli etkinin yanında tesisatın yapıldığı toprağın niteliği, su kaçağının uzun süre göz ardı edilmesi gibi unsurlar da su kaçağını etkileyen faktörler arasındadır. Her ne kadar su kaçağı yaşanabilecek bir problem olsa bile çözümü alelade iş yapmak değiştir. Mutlaka iyi bir su tesisatçısı ile anlaşıp işi garantiye almalısınız. Belki taşra bölgelerinde bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz ama merkezi yerlerde bu konuda problem yaşamanız oldukça düşüktür. Özellikle İstanbul su tesisatı konusunda uzmanlaşmış firmalarla doludur. Yapacağınız doğru tercihler problemin üstesinden gelme konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.