Site Hızı Neden Önemlidir?

Site Hızı ve Önemi

Site hızının faydalarından haberdar değilseniz artık haberdar olmalısınız. Site hızı Google’ın arama algoritmasının bir parçasıdır ve hepimiz için iyi bir şeydir.

Hepimiz düşük indirme hızlarından şikayetçi olmuşuzdur ancak yaşanan birçok teknolojik gelişmenin ardından bu yakınmalar artık geride kalmıştır. Torrent kullanan ve bir şeyin inmesini beklerken saatlerce onun başında bekleyen birilerini gördünüz mü? Çok nadirdir ve artık birçok insan bu konuda şikayetçi olmayı bırakmıştır.

Ancak illaki şikayetçi olmamız gereken bir şey bulmalıyız. Bağlantı hızları arttıkça, insanın sabır seviyesi düşmektedir. Eğer indirme konusunda sıkıntılar söz konusuysa muhtemelen alternatif bir şeyler aramaya koyuluruz. Bir filmin saatlerce inmediğini bir düşünün. Mutlaka alternatif bir şeyler ararsınız. Sitenizin saatlerce açılmıyor oluşu da bu kapsamdadır. Sitenize girmeye çalışan kitle kendisine başka alternatifler aramaya başlar.

Peki, site hızınız neden çok önemlidir?

 1. Trafiği Tutmak İçin: Sitenize trafik çekmek oldukça zordur. Bu nedenle yavaş bir açılış hızına sahip olarak elinizde bulunan trafik değerini kaybetmek istemezsiniz. Ziyaretçiler sayfanın açılmasını beklemeden başka sayfalara yönelirler. Sitede geçirilen süre önemli ölçüde zarar görür ve sonucunda siteniz hıza ihtiyaç duyar. Ziyaretçiler sitenizin yavaş olmasından ötürü size teşekkür etmezler, aksine sitenizden çıkarak sizi cezalandırırlar. Hızın dost olduğunu hatırlayın, hız insancıldır ve Google tarafından sevilir.
 2. Google’ı Mutlu Edin: Bu ikinci sırada yer alan bir durumdur çünkü Google da ilk sıraya kullanıcıyı yerleştirmektedir. Arama motorları sitenin hızlı olmasını ve kullanıcı deneyimine katkı sağlamasını isterler. Kullanıcı için iyi olan, site için iyidir ve bu durumda gerekli ödülü almış olursunuz.
 3. Tarayıcıları Mutlu Edin: Tarayıcıların ne olduğunu sorabilirsiniz. Arama motorları sitenizi tarayarak içeriği bulurlar. İyi içeriğe sahip olduğunuz zaman sıralamanız artış gösterir. Ancak sitenizin taranması yavaş bir şekilde gerçekleşiyorsa arama motorları içeriğinizi hızlı bir biçimde kayda almazlar. Tarama işlemi yavaş olursa yayınladığınız son içerik arama motorları tarafından dizine geç eklenir veya hiç eklenmez.

Site Hızınızı Nasıl Ölçersiniz?

Bu konuda birçok farklı araç yer almaktadır. Ancak bazıları diğerlerinden çok daha kullanışlıdır. Bu araçlar ile elde edeceğiniz sonuçlar sitenizi neyin yavaşlattığını gösterir ve genellikle gösterilen sonuçlar sizin kontrolünüz ve bilginiz dışındaki şeyler olabilir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, kafanıza göre değişikler yapmamalısınız.

Testlerden elde edilen sonuçlar sitenizi yavaşlatan her şeyi gösterecektir. Bu konuda gayet basit ve kullanışlı çözümler yer almaktadır.

 • Pingdom Speed Test: Bu araç sitenizi dünya üzerindeki farklı yerlerden test eder. Sitenizin bulunduğu yere göre test sonuçları farklılık gösterebilir.
 • Google Page Speed: Google yavaş siteleri sevmez ve arama sonuçlarında bu sitelerin çıkmasına izin vermez. Bu kullanışlı araç ile site hızınızın problemlerine çözüm bulabilirsiniz.

Bu konuda size yardımcı olacak çok daha farklı araçlar bulabilirsiniz ancak yukarıdakiler oldukça kullanışlıdır. Site hızınız önemli olsa bile bu konuyu çok fazla kafaya takmamalı, yeterli miktarda hıza sahip olmaya çalışmalısınız.

İdeal site hızı nedir? Bu soruya verilecek en açık cevap en hızlısı daima iyidir. Birçok kişi 2 saniyenin üzerini yavaş görmektedir. Bu nedenle 1 saniye veya altını hedef alabilirsiniz.

Sitenizi hızlandırmak için neler yapabilirsiniz? Bu konuda takip edebileceğiniz birkaç adım bulunuyor.

 • Siteniz WordPress tabanlı ise W3 Total Cache kullanabilirsiniz. Bu eklentiyi kullanırken kılavuzu dikkatlice incelemelisiniz. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız yarardan çok zararı olacak bir eklentidir.
 • Kullanmadığınız eklentileri silin. WordPress sitenizde kullanmadığınız birçok eklenti bulunabilir. Bunlar site performansınıza etki ederler. Bunları silmelisiniz.
 • Resimleri ve görüntüleri iyileştirin. Büyük boyutlu resimler sitenizi yavaşlatır. Resimlerin boyutunu düşürmek için resim düzenleyici araçlar kullanabilirsiniz. Sayfalar için 100 Kb veya altı resimler idealdir. Bazı durumlarda büyük boyutlu resimlere ihtiyaç duyabilirsiniz, bu durumda yapabileceğiniz pek fazla bir şey yoktur. Test sonuçları hangi resimlerin sayfayı yavaşlattığını söyleyecektir.
 • Reklamlara, özellikle ortaklık programları reklamlarına dikkat edin. Bazı ortaklık programı reklamlarına ait resimler sorun çıkarabilir. Bu resimler genellikle sitenizde yer almazlar, farklı kaynakta bulunurlar. Eğer ortaklık programına dahil olduğunuz site yavaş ise bu durumda resmin açılması da yavaş gerçekleşebilir. Eğer reklamda çok fazla kod yer alıyorsa sitenizin hızını düşürecektir.
 • İyi WordPress temaları kullanın. Birçok kişi temasını kontrol etmiştir. Kötü olan tema vardır, iyi olan tema vardır ve hatta çok iyi olan tema vardır. Temada ne kadar fazla fonksiyon bulunuyorsa tema o kadar yavaş olur. Çünkü yüklenmesi gereken çok fazla şey olur. Sayfalarda veya yazılarda gözükmeseler bile bu şeylerin yüklenmesi gerekir.
 • İyi bir sunucu hizmetine sahip olun. Bir sunucunun ne kadar iyi olduğunu kullanmadan pek bilemeyebilirsiniz. Bu konuda tavsiyeler vermek çok kolay değildir. Bölgeye, bütçeye ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösteren bir durumdur.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Site Hızı Neden Önemlidir?” te bir düşünce

 1. Deniz Gencolar diyor ki:

  Detaylı anlatım için teşekkürler. Özetlemek gerekirse, Arama motorlarından ziyade kullanıcı odaklı da bakılınca hız gerçek manada öncü rol oynuyor. Hosting alınırken ilk önce hızlı açılan sayfalar baz tutularak alınmalı

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.