Sıradan Yazılar Blog Adresinize Değer Kazandırmaz

Blog yazarları olarak bizler sürekli olarak yeni şeyler yazmaya özen gösteririz. Yazdığımız içerikler blog adresimizin yaşamasını sağlayan kan damarları gibidir. Onlar olmadan ne yazık ki blog adresimizi hayatta tutmayı başaramayız. Bunun yanında her yazının blog adresimizi besleyecek kadar sağlıklı olup olmadığını düşünmemiz gerekir.

siradan yazilar yazmanin blog degerine etkisi

Kısacası, blog adresimiz için yazdığımız yazının sıradanlığını ve değerliliğini gözden geçirmemiz gerekir.

Sıradan bir yazı yazmak herkes tarafından yapılabilecek bir şeydir. Kişiselleştirilmemiş, örnekler içermeyen, düz bir anlatım ve robot tarafından yazılmışa benzeyen her yazı sıradan bir yazı kapsamında görülür. Bu yazılardan günde 10 tane yazsanız bile kişiselleştirilmiş ve değerli 1 yazının yerini tutmalarını beklememelisiniz. Bunun ardında yatan gizli sebep ise blog yazarı olarak kendi yeterliliğinizi konuşturacak olmanızdır.

Elinizdeki konu ne olursa olsun onu farklı bir hale dönüştürdüğünüz zaman blog yazarlığını başarılı biçimde gerçekleştirenlerden olabilirsiniz. Kısa bir süre sonra bu başarı durumu sizi popüler yazarlar arasına çıkaracaktır. Bu sizin istediğiniz nokta öyle değil mi? Amacınız popüler olmak ve bu popülerlik ile hedeflerinize ulaşmak. Bir blog yazarı olarak beklentiniz ve hedefiniz bu şekilde ise yazdığınız yazıların niteliğini sorgulamalısınız.

Bir dakikanızı ayırın ve bloglama konusunda bir yazı yazmayı düşünün. 24 saat içerisinde yazmanız gereken bu yazıda muhtemelen daha önce tecrübe edindiklerinizi, deneyimlerinizi veya gördüklerinizi anlatmaya çalışırsınız. Bu durumda yazacağınız yazının diğer birçok blog adresinde yer alan hatta Vikipedi gibi sayfalarda bulunan bilgilerle örtüşeceğini düşünmeniz gerekir.

Genel geçer bilgilerin tümü halihazırda kitleniz tarafından zaten bilinen bilgiler arasında yer almaktadır. Bu bilgileri onlara sunmak ne onlara bir değer katar ne de sizin blog adresinize herhangi bir şey kazandırır. Bu bilgilerin yer aldığı yazılar sıradan yazılardır. Bu yazıları yayınlamadan önce iki kez düşünmelisiniz ve hatta bu yazıları farklılaştırmaya çalışarak yayınlamayı göze almalısınız. Evet, istediğinizi anlatmak konusunda başarılı olamayabilirsiniz ama karşınızdaki okuyucu sizin farklı olmaya çalıştığınızı anlayacaktır.

Okuyucunun sizi anlamasını hafife almamalısınız. Kendinizi geliştirmeye açık olduğunuz sürece okuyucular size destek olmaktan çekinmeyecektir. Bu sizin için son derece önemlidir. Hafife almamalı ve okuyucu ile aranızdaki bağın güçlenmesini sağlamalısınız. Bunu farklı biçimde yorumlayacak olursanız, okuyucuya kazandırdığınız değerin karşılığını almanız olarak yorumlayabilirsiniz.

Okuyucular kendilerine farklı, daha detaylı ve anlamlı içerikler sunan blog adreslerini takip etmeye çalışırlar. Bu blog adreslerinde yer alan yazarlar okuyucuya ne kadar fazla yardımcı olabiliyorsa okuyucunun saygısını kazanma şansları bir o kadar yüksek olur. Bu sebepten ötürü mutlaka sıradan olmayan, daha farklı ve anlamlı içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz. Başarılı olmak istiyorsanız biraz daha özenli çalışmalı ve yazılarınızda biraz daha seçici davranmalısınız.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

  1. Musa Özsarı diyor ki:

    Bloguma bir içerik girdiğimde yazımı bir kaç kere okuyorum. Yazım okuyuculara fayda sağlayacak mı, ilk düşüncem bu oluyor. Her yazımda illa ki bir bilgi verme zorunluluğu olmamasına rağmen, tecrübe ettiğim olaylardan okuyucular bir çıkarım elde etmeli diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi alelade yazılar yazmaktan kaçınmak gerekiyor. Elinize sağlık, anlatmak istediğinizi yalın ve anlaşılır ifadelerle anlatmışsınız.

  2. KürşadBey diyor ki:

    Merhaba Timur Bey,
    Başarılı bir makale hazırlamışsınız, öncelikle sizi tebrik ederim. Fakat ben bu konudaki görüşlerinize pek katılmıyorum. Örneğin benim sitem, genel blog olduğu ve birçok sitede bulunan konuları paylaştığım halde, kendime özgü anlatımım sayesinde daha şimdiden başarı yolunda hızlı adımlar atıyorum. Ve bunu sıradan, basit bir tema ve heryerde bulunan konu başlıkları ile yapıyorum.

    Farklı olmak, kendine özgü eşi benzeri olmayan bir proje ortaya çıkarmayı elbette herkes ister fakat bu herkese nasip olmaz. Ama bu sektör çok büyük ve herkese pastadan pay düşer diye düşünüyorum.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.