Samsung Galaxy Alpha vs. iPhone 6

Bugün sizlere Samsung Galaxy Alpha ve iPhone 6 ‘yı incelemelerim doğrultusunda elde ettiğim bilgileri paylaşacağım.

Samsung Galaxy Alpha ve iPhone 6 incelemesi

Samsung Galaxy Alpha vs. iPhone 6 İncelemesi

Akıllı telefonlar gün geçtikçe büyüyorlar ve gelişiyorlar. Üreticiler bu konuda adımlarını tutarlı atmak için uğraşıyorlar. İnsanlar artık küçük telefonları değil, kompakt olan telefonları tercih ediyorlar. Onlar için önemli olan telefonun aynı anda birden fazla özelliği barındırması ve taşınabilecek boyutlarda olması.

Bu nitelikleri karşılayan birçok telefon bulunuyor ancak elbette gözler her zaman en kaliteli olarak görülen cihazlarda oluyor. 4.7 inçlik ekrana sahip iki akıllı telefonu, Samsung Galaxy Alpha ve iPhone 6 ’yı elimden geldiğince kıyaslamaya çalıştım ve elde ettiğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Genel

Samsung Galaxy Alpha genel olarak hafif ve ince yapısıyla ön plana çıkıyor. Bununla birlikte ekranın güneş ışığına maruz kaldığı zaman verdiği görüntü rekabet alanındaki diğer telefonlara göre çok daha net. Ancak Samsung, bu niteliklere sahip telefonunu garip bir şekilde ekstra depolama alanından mahrum bırakan bir adım atmış. Telefonun 32GB depolama alanı bulunuyor ve harici olarak bu depolama miktarını yükseltme şansınız bulunmuyor.

iPhone 6 cephesinde durum ise biraz daha farklı. Apple donanım açısından telefonu gayet güzel şekillendirmiş. Telefonun alüminyum gövdesi gerçekten telefonun kaliteli olduğunu yansıtıyor. Ancak Apple’ın kamera çözünürlüğü açısından sınıfta kaldığını söylemek mümkün. Telefon kamerasının kalitesi maalesef düşük. Bununla birlikte 16GB depolama alanı bulunuyor ve bunu harici olarak yükseltme şansınız bulunmuyor.

Donanım

Donanım tarafında iki telefonun donanımsal özelliklerini inceledim. İki telefonun ekran büyüklüğü 4.7 inç ve burada bir farklılık bulunmuyor. Bazıları için büyük önem taşıyan telefon ağırlığı konusunda ise Galaxy Alpha bir adım önde. iPhone 6’nın ağırlığı yaklaşık olarak 129 gram değerinde, Galaxy Alpha’nın ise ağırlığı yaklaşık olarak 119 gram.

Donanımsal açıdan üstün çıkan taraf ise iPhone 6. iPhone 6’nın alüminyum yapısı onu çok daha güçlü kılıyor ve telefon rahat bir şekilde tek el ile kullanılabiliyor. Telefona o kadar para verdikten sonra kaliteyi hissettirmek konusunda Apple uygun bir adım atmış.

Samsung, Galaxy Alpha modelinde ise gövdenin kenarlarına metal çerçeve ekleyerek telefonun kaliteli gözükmesini sağlamış ancak plastik gövdeyi ne kadar kaliteli gösterebileceği düşündürücü bir durum. Diğer Galaxy model telefonlarından farksız bir biçimde kullanılan plastik gövde puan kesilecek bir unsur.

Görüntü

En çok merak edilen konulardan birisi telefonların sunduğu görüntü kalitesi olmalı. Burada AMOLED bir ekran ile LCD bir ekranın yarıştığını görmekteyiz.

iPhone 6, görüntü kalitesi açısından bir adım önde. Renkleri daha parlak ve net gösteriyor. Telefonun ekranının LCD olması parlaklık açısından ona büyük avantaj sağlıyor.

Galaxy Alpha tarafında ise AMOLED ekran bulunuyor. Bu ekran güneş ışığının olduğu ortamlarda daha net görüntü sunuyor ancak genel kullanımda LCD kadar parlaklık sunmuyor.

Pil Ömrü

Akıllı telefonların genel problemlerinden birisi bataryalarının çok çabuk tükenmesidir. Bazı telefonları her gün sarj etmek gerekir, bazılarının bataryası günü bile tamamlayamayacak kadar zayıftır. iPhone 6 ve Galaxy Alpha cephesinde ise durum biraz farklı.

Her iki telefon genel olarak her şekilde kullanılabiliyor. Konuşma, mesajlaşma, internette gezme, video izleme veya oyun oynama. Bu unsurların her birini gün içerisinde gerçekleştiriyorsanız telefonu yoruyorsunuz demektir. Bu bataryanın günlük ömrünü doğrudan etkiler.

Batarya açısından ön plana çıkan isim ise iPhone 6. Ortalama kullanım miktarlarıyla iPhone 6’yı iki gün boyunca sıkıntı çekmeden kullanabilirsiniz. Galaxy Alpha kullanıyorsanız iki günü tamamlamanız her zaman mümkün olmayabilir.

Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı arayüzü konusunda her iki telefonun farklı işletim sistemlerine sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla arayüz konusunda çeşitli farklılıklar yer alacaktır ancak neticede her ikisinde de bulunan ortak özellikler söz konusu olabiliyor.

Özelliklerin farklılığı konusunda Galaxy Alpha kendisini bir adım öne çıkarıyor. Telefonun parmak izi okuyucusu bulunuyor. Bu parmak izi okuyucusu sayesinde telefondaki dosyalarınızı kilitleyebiliyorsunuz. Ayrıca, Galaxy Alpha ayrı pencerelerde çoklu işlemler yapabilmenizi sağlayan bir özelliğe sahip.

iPhone 6 ise iOS 8 ile gelen özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu telefonun da parmak izi okuyucusu bulunuyor ancak Galaxy Alpha kadar kullanışlı olup olmadığı tartışılacak bir konu.

Performans

Performans konusunda iki telefonda birbirine yakın performans ortaya koyuyorlar ancak iPhone 6, Galaxy Alpha’dan bir adım önde gözüküyor. Her iki telefonda günlük oyun, uygulama ve site gezintileri işlemleri için kullanılabilmek için yeterli kapasitede. Çok büyük farklılıklar bulunmasa bile uzmanlar tarafından yapılan performans testlerinde iPhone 6’nın daha iyi olduğunu görebilirsiniz.

Ses Kalitesi

Ses kalitesi açısından fikir belirtmek testler yapmadan pek kolay değil. Ancak Samsung’un Galaxy Alpha’da yer alan ses uygulamaları çeşitli özelliklerle desteklediğini ve zenginleştirdiğini söylemek mümkün. Bununla birlikte sesin temizliği ve gürültü gibi konularda yapılan testlerde daha iyi sonuçlar elde etmiş.

iPhone 6 açısından durumu kritik yapan unsur ise çeşitlilik ve zenginlik açısından Galaxy Alpha kadar cömert olmaması gösterebilir. Yine de iPhone ses açısından tatmin edici bir performans ortaya koyabiliyor. Galaxy Alpha kadar yüksek ses çıkarmasa bile kabul edilebilir bir performansı var.

Resim Kalitesi

Facebook ve Instagram gibi yerlerin olduğu bir alanda en çok ne merak edilir? Telefonların fotoğraf çekme kalitesi. iPhone 6’nın bu alanda iyi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü Galaxy Alpha ondan çok daha iyi bir iş çıkarıyor.

Galaxy Alpha’nın resimlerde sunduğu renk tonları ve detaylar iPhone 6’nın sunduğu kaliteye göre çok daha iyi. Eğer önceliğiniz bu yöndeyse iPhone 6 maalesef ihtiyacınızı karşılamayacaktır.

Ancak, iş sabit kamera ve düşük ışıklı çekimlere geldiği zaman iPhone 6, Galaxy Alpha’ya göre çok daha iyi bir performans ortaya koyuyor. Otomatik odaklanmanın iyi olması, flash olsun veya olmasın iyi sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Galaxy Alpha’nın bu konuda sunduğu kamera tutarlığı maalesef iPhone 6 kadar iyi değil.

Video Kamera

Video çekimlerinden beklentiniz tam olarak nedir? Eğer kalite ise Galaxy Alpha zaten sunduğu özellikler sayesinde bunu sağlıyor. Bu konuda söylenebilecek pek fazla bir şey yok. Galaxy Alpha 2160p değerlerinde çekim yapma olasılığı sunarken, iPhone 6 1080p değerinde kalıyor.

Video kayıt sırasında 1080p değerine sabit kalmak istiyorsanız iki telefonda 60fps sunuyor. Ancak kaliteyi 720p seviyesine çekerseniz iPhone 6 büyük bir sıçrayış gerçekleştiriyor ve 240fps gibi yüksek bir değer sunabiliyor.

Düşük ışıkta çekilen videolarda ise iPhone 6 çok daha iyi sonuçlar elde ediyor. Galaxy Alpha bu tür durumlarda yapılan çekimlerde daha fazla görüntü kirliliği elde ediyor.

Fiyat

Samsung Galaxy Alpha 1900 TL, iPhone 6 ise 2300 TL olup ufak fiyat farklılıkları mağazadan mağazaya değişiklik göstermektedir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.