Roma’ya Gitmek İçin 9 Neden

İtalya turları için vazgeçilmez duraklardan biri olan Roma, yıl içinde milyonlarca turisti ağırlıyor. Sayısız insanın burayı ziyaret etmesi de şehrin ne kadar önemli, güzel ve benzersiz olduğunu anlamamıza yetiyor. Kiliseleri, mimari yapıları, tarihi kalıntıları, yemek mekanları, kafeleri ve meydanlarıyla unutulmaz bir Roma turu yapmanız için 9 nedeni yazdık. Hiçbirine kayıtsız kalamayacaksınız ve hemen bir Roma gezisi planı yapmaya başlayacaksınız.

İşte Roma’yı gezmek için 9 neden:

  1. Hayran Olunası Mimari

Roma deyince akla mimari gelmemesi imkansız. Kolezyumdan Vatikan Müzesi’ne, Roma Dönemi’ne ait ve şu an Unesco Dünya Miras Listesi’nde olan sayısız yeri görebileceğiniz Roma’da gördüğünüz her mimariye hayran olacağınızı eklememiz gerekiyor.

  1. Her Köşesinde Sanat

Dünyaca ünlü sanatçıların bir dönem yaşadığı ve şehre sayısız eser kazandırdığı Roma’da Michelangelo’dan Bernini’ye, Sangallo’dan Maderno’ya birçok sanatçının eserini görecek ve şehirdeki müzeleri gezmekle bitiremeyeceksiniz. Eğer mimarsanız ya da tarihe ilgi duyuyorsanız sanatın şehri Roma’ya mutlaka uğramalısınız.

  1. Sınırsız Etkinlik ve Aktivite

Roma, yalnızca mimarisiyle tarihiyle değil günümüzde ev sahipliği yaptığı birçok etkinlikle de binlerce kişiye kapılarını açıyor. Klasik müzik konserlerinden jazz konserlerine, tiyatro oyunlarından birbirinden eğlenceli performanslara Roma’ya sadece etkinliklere katılmak için bile gidebilirsiniz.

  1. Zengin Tarihi Geçmişi ve Eserler

Yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Roma, tarihte en önemli medeniyetlerin yönetim merkezi olmuş ve sayısız esere, kiliseye, sinagog, saray ve yapıta da ev sahipliği yapmıştır. Bugün Roma’da gezerken kendinizi bir açıkhava müzesinde geziyormuş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü gördüğünüz her şey, yüzyıllar öncesinden kalma ve günümüze kadar ayakta durarak sizi etkilemeyi başarmakta.

  1. Vatikan’ın Burada Olması

Vatikan ve Aziz Peter Meydanı Roma

Hristiyanlar’ın Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan, Roma şehir merkezinin içinde ve dünyanın en küçük devleti unvanına sahip. St. Pietro Katedrali, devasa duvarları ve Vatikan Müzesi ile Roma şehir sınırlarından ayrılan Vatikan da Roma’ya gitmeniz için en önemli nedenlerden biri. Şehir bu nedenle, turistik ve dini olarak büyük bir öneme sahip.

  1. İtalyan Mutfağı

Roma gezisinden bahsederken Roma mutfağından bahsetmemek olmaz. İtalya’nın her bölgesinin kendine özgü lezzetlerinin olduğunu söyleyelim. Mevsim ürünlerinin önemli olduğu Roma’da kullanılan her ürünün taze olması da çok önemli. Roma’da tatmanız gereken şehre özgü lezzetler ise; Baccala, Spaghetti, Bucatini çeşitleri ile Roma dondurmasıdır.

  1. Şehre Ait Bir Kültür

Aşk Çeşmesi Roma

Roma gezisinde aklınıza yer edinecek olan şeylerden biri de Roma’nın gündelik şehir yaşamı ve kültürüdür. Her daim hareketli ve müzikli meydanları, Vespa üzerinde şık giyimli insanların bir yere yetişmeye çalışmaları, Aşk Çeşmesi’nde dilek kuyruğuna giren insanlar ve daha nicesi.. Roma’nın yaşam kültürü her zaman ayrı güzel, her zaman özel.

  1. Alışveriş ve Modaseverlere Özel Şehir

İsmi moda ile özdeşleşen nadir ülkelerden biri olan İtalya, Roma’da alışveriş yapmak isteyenlere sınırsız seçenek sunuyor. Roma turlarında göreceksiniz ki, hemen herkes çok şık ve iyi giyimli. Tarihi sokakların arasında gezinen bu insanları görünce şehrin modasına siz de ayak uydurmak isteyecek ve Roma’da alışveriş yapacaksınız. Şanslısınız ki, bunun için alternatifiniz çok.

  1. Akdeniz Havası En Güzeli

Roma’ya dilediğiniz her mevsim gidebileceğinizi söyleyelim. Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde kendinizi Türkiye’de geziyor gibi hissedebilirsiniz. Havası ve iklimi sizi zorlamayacak ve yılın her dönemi bu benzersiz güzellikteki şehri gezmeye doyamayacaksınız.

Yazar hakkında

Timur Demir
Timur Demir 386 içerik

23 Yaşında Muğla doğumlu olan yazar, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orman Mühendisliği son sınıf öğrencisi ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü öğrencisidir.

Yazara ait tüm içerikler →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Tanıtım Yazıları 0 Yorum

Araba Oyunları Bizim İçin Ne İfade Eder?

Oyun oynamak boş vakitlerimizi değerlendirdiğimiz, çoğu zaman stres atmak için yaptığımız bir faaliyettir. Oyun oynarken kesinlikle bulunduğumuz ortamdan kopmayı başarır ve kendi dünyamızda yalnız kalmayı başarırız. Çevrede yaşananlara tepkisiz kalmak,

Tanıtım Yazıları 0 Yorum

Hazır Ofis Nedir?

Hazır ofis, ofis işinizi bir ofisten yürütebilmek için ihtiyacınız olan her şeyi içerisinde barındıran bir hizmettir. Hazır ofiste çalışmaya başlamak için bilgisayarınızı alıp gelmeniz yeterlidir. Kamara ile İstanbul’un en merkezi

Tanıtım Yazıları 0 Yorum

Atari Salonlarından Cep Telefonlarına: Oyun Oynamak

Oyun oynamak kimine göre ayıp bir şey, kimine göre vakti boşa harcamak, kimine göre çocukluk, kimine göre sorumsuzluk, kimine göre tutku, kimine göre stres atma yolu, kimine göre ise aşkın

0 Yorum

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış!

Bu içeriğe ilk yorum yapan sen ol!