Popüler Bir Blog Sahibi Olmak İçin İpuçları

Popüler bir blog sahibi olmak heyecanlandırıcı bir hayal öyle değil mi? Peki bunun gerçek olabileceğini söylesem ne düşünürsünüz? Birçok konuda bilgi sahibi olmak ve bunları yazıya aktarmak blog adresinizi bir yere kadar taşır. Sonrasında ise blog adresinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak hamleleri yapmanız gerekir.

Bunun için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız blog adresiniz sürekli aynı seviyede kalır ve bir sonraki seviyeye yani popüler blog olma seviyesine çıkamaz. Blog adresinizi popüler hale dönüştürmek için her şeyi yaptığınızı düşünüyorsunuz öyle değil mi? Aslında yaptıklarınız sadece ona ivme kazandırmaktı. Trafik almak, ziyaretçi çekmek, arama motoru optimizasyonu yapmak, sosyal paylaşımlara önem vermek ve buna benzer birçok yöntem konusunda bilgi sahibi olsanız bile blog adresinizi popüler bloglar arasında dahil edemiyorsanız hayal kırıklığı yaşar veya sinirlenerek tüm çalışmaları yavaş yavaş azaltmaya başlarsınız. Sonucunda ise blog dünyasına veda etmek ile burun buruna kalırsınız.

populer bir blog sahibi olmak icin

Etrafınızdaki popüler blog adreslerine baktıkça iç çekersiniz. Bu başarının bir sırrının olduğuna inanırsınız. Bu sırrı sizinle paylaşmayacakları konusunda sürekli düşünüp durursunuz. Artık düşünmeyi bırakın çünkü tüm popüler bloglar aslında nasıl popüler olacağınızı size göstermektedir. Yapmanız gereken onlara sıradan gözle değil detaycı bir gözle bakmaktır. Aradığınız cevabı bu şekilde bulabilirsiniz.

Karşınıza çıkan popüler bloglara göz attığınız zaman popüler olmak için neler yaptıklarını rahatlıkça fark edebilirsiniz. Önemli olan onlara kıskançlıkla bakmamaktır. Onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışmak ve neticede öğrendiklerinizi kendiniz için kullanmak çok daha önemlidir. Popüler blogları takip edin, haberleri takip edin ve size ilham verecek her şeyin takipçisi olmaya çalışın. Eminim karşılaşacağınız şeyler sizi şaşırtacaktır ama büyük olasılıkla aşağıda paylaştığım beş ipucuyla karşılaşırsınız. Kendinizi yormanıza gerek yok. Okumaya devam edin ve popüler blog sahibi olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Taklite Hayır! Taktiğe Evet! 

Arkanıza yaslanıp birazcık düşünün. Bugüne kadar hep orijinal olmaya çalıştınız değil mi? Bugüne kadar hep kendinizi yansıtmaya çalıştınız. Bugüne kadar hep farklı olmayı hedeflediniz. Artık bunları unutun.

Popüler olan blog adreslerini takip edin. Onların taktiklerini kopyalayın ama içeriklerinden uzak durun. İçerikleri mutlaka kendiniz yazın. Eğer orijinal olmak istiyorsanız ve özgün bir şeyler yapmak istiyorsanız bunu taktiklerde içeriklerde gösterin. Kendinizi ispat ettiğiniz sürece mutlaka bir okuyucunuz olacaktır. Bunu içeriklerin kalitesi, yazım diliniz ve hedef kitleye hitap diliniz belirleyecektir. İçeriklerde özgün olmayı başarın ve diğer blog adreslerinin taktiklerinden yararlanın.

Onların yazdığı yazıları yakından inceleyin. Kendi sektörünüzde yer alan popüler blog adresleri neleri yazmışsa siz de kendiniz için benzer yazıları yazın. Kendi anlatımınızı kullanın ve sizi takip eden kişileri memnun edecek bilgileri onlarla buluşturun. Bir başka blog aynı yazılarla popüler olabiliyorsa siz de popüler olabilirsiniz.

Başka Blog Yazarlarıyla İlişki Kurun

Blog dünyası gün geçtikçe kendini geliştirmektedir. Çok önceleri doğru anahtar kelimeleri seçmek ve bunlar hakkında yazmak başarılı olmanızı sağlamaktaydı. Bunun yanında biraz olsun SEO bilgisi ile hareket etmek yine size başarı getirebilirdi. Her ne kadar bu ikisini bir araya getirmek yine size başarı getirse bile artık başka yazarlarla ilişki kurmanız bir gereksinim haline dönüşmüştür.

Blog dünyasında başka yazarlarla iletişim kurduğunuz zaman mutlaka bir şekilde onların ilgisini çeker ve ilerleyen zamanlarda onların kitlelerini kendi kitlenize dahil edebilirsiniz. Bunun için belirlediğiniz hedeflerde açık olmalı ve link macerası peşinde koşmamaya çalışmalısınız. Eğer hedefiniz link almaksa bunu samimi bir biçimde dile getirmelisiniz. Ancak başka yazarlarla ilişki kurmak onları link deposu olarak görmek değildir.

Onlara mesaj atın ve blog adresleri hakkında düşüncelerini paylaşın. Düzenli olarak anlamlı ve katkı sağlayıcı yorumlar yapın. Arada sırada kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden onların yazılarını paylaşın. Onlarla iyi ilişkiler kurmanın temel kuralı budur. Hedefiniz etkileşim ve iletişim olduğu sürece aynı karşılığı alırsınız ve bu karşılık sizi başarıya ulaştırır.

Okuyuculara İstediklerini Verin

Blog adresinizde yazdıklarınız sizin düşünceleriniz olabilir ama kimse sizin salt düşüncelerinizi okumak için blog adresinize gelmez. Blog adresinize gelen her ziyaretçi mutlaka bir soruya cevap arıyordur veya bir konuda araştırma yapıyordur. Onların istediği cevapları sunamazsanız yazdıklarınızın bir anlamı yoktur.

Yapmanız gereken mutlaka okuyucuların aklındaki soruya cevap verebilmektir. Bunun için araştırma yapabilir, farklı blog adreslerinden fikirler alabilir veya forumları dolaşarak sıkça sorulan sorulara cevap verebilirsiniz. Bu yöntemle hem okuyucuların sorularına cevap vermiş olur hem de cevabı bulan okuyucunun tekrardan geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Popüler bir blog sahibi olmak için bu temel niteliklerden birisidir.

Analiz Yapın

Birçok blog adresinin temel eksiklerinden birisi blog adreslerinde analiz ve araştırma yapmamalarıdır. Bir hafta içerisinde önemli bir zamanı blog adresinizi gözden geçirmeye adamalı ve mutlaka neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmelisiniz. Gerçekleştirdiğiniz her stratejinin maksimum performansa sonuç vereceğini düşünmek yanlış olacaktır. Bu nedenle sizin için işe yaramayan taktikleri yeniden gözden geçirmelisiniz.

Blog adresinizin yapısında hatalar veya eksiklikler varsa bunları düzeltmelisiniz. Blog adresinin düzeni, yazı stili, rengi veya daha farklı unsurlarının değişmesi gerekebilir. Bunları değiştirerek gelen ziyaretçilere çok daha iyi bir deneyim sunmaya çalışın. Yeri geldiğinde onlardan destek isteyin ve fikirlerini en eleştirel biçimde iletmelerini sağlayın. Bunu başardığınız sürece blog adresinizi popüler bloglar arasında dahil edebilirsiniz.

Aktif Olmaya Çalışın

Blog yazarlarının genel anlamda yaptıkları en büyük hatalardan birisi aktif olmamaktır. Blog adresinize birkaç yazı ekledikten sonra ziyaretçi geleceğini düşünmek bir hatadır. Düzenli olarak blog adresinize yazılar girmeye çalışmalı ve bunu stratejik bir yaklaşımla gerçekleştirmelisiniz.

Blog adresinizi ziyaret eden kişilerin aktif olarak siteyi ziyaret ettikleri saatleri analiz sonucunda tespit etmeli ve bu saatlere yakın zamanlarda yeni içerikler paylaşmalı ve bunları sosyal medya üzerinden tanıtmaya çalışmalısınız. Eski yazılarla sürekli olarak yeni ziyaretçiler alabileceğinizi düşünmemelisiniz. Bu büyük bir hata olacaktır. Yapmanız gereken düzenli ve yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymaktır.

Popüler bir blog sahibi olmak her blog yazarının istediğidir. Bunu başarmak ise blog yazarlarının elinde olan bir şeydir. Doğru adımlar, doğru stratejiler ve doğru yaklaşımlar sayesinde blog adresinizi popüler bloglar arasına dahil edebilirsiniz.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Kerim Potuk diyor ki:

  Güzel bi yazı olmuş teşekkürler. Bahsettiğin hususlar kesinlikle doğru. Yaklaşık bir yıl önce uyguluyordum tüm bunları e karşılığını da alıyordum. Sonra askere falan gittim herşey yarım kaldı. Şimdi ise yazınla birlikte hatırladım eskiyi. Başarılarının devamını dilerim.

 2. Serdar diyor ki:

  Merhaba genç arkadaşım,

  Ben de bir heves açtım bloğumu ve geliştirmek için neler yapabilirim diye bu ve bunun gibi yazıları okumaya başladım.

  Aktif olmak ve okuyucuya istediğini vermek konusunda eksiğim sanırım. Korkarım ki hep de eksik kalacağım. Zira benim bloğum kendi yaşadıklarımdan ve düşündüklerimden ibaret olacak. Belli bir konusu yok. Örneğin ilk yazımda bloğumu nasıl oluşturduğumu yazdım. Bir sonraki yazım iş dünyasında karşılaştığım bir zorlukla veya okuduğum bir roman hakkındaki düşüncelerimle ilgili olabilir. Bu yüzden sanırım hiçbir zaman aktif ve okuyucuya istediğini veren bir bloğum olmayacak 🙂

  Başarılarını devamını diler, ara sıra benim bloğumu da okumaya beklerim. ( Şimdilik sadece 1 yazı yazdım ama ileride elbet senin de ilgini çekecek bir şeyler olur)

  • Timur Demir diyor ki:

   Merhaba Serdar Bey.

   Öncelikle bu içten yorumunuz için kendi adıma ben teşekkür ederim. Aslında önemli olan ne yazmış olduğunuz değil, yazdıklarınızı nasıl yazdığınız daha önemli. Herkes bir şeyler yazabilir ama bu duyguyu okuyucuya aktarabilmek en önemlisi. Bizim, yaşanmışlıklara ve tecrübelere ihtiyacımız var. Bu yüzden kendi hayatınızla ilgili tecrübeleri aktarmak belki de yapacağınız en güzel şey olabilir. Blog hayatında sizlere başarılar dilerim. Ayrıca bu tür içten yorum bırakan okuyucularımın bloglarını sürekli olarak takibe alır ve okurum. Sevgiyle kalın.

 3. dilek diyor ki:

  Bu alanda profesyonel biri olmayarak yazınızı haddim olmayarak değerlendirdim ve kesinlikle süper bir yazı. Ben de bazı nedenlerden dolayı iş dünyasından kopmuş ve oğluna bakmak için ev hanımlığına terfi etmiş biriyim. Ev hanımlığı sürecim yaklaşık 1 ay sürdür buna alışkın olmayan ben makale yazarlığına başladım. 1.5 yıldır bu mesleği severek yapıyorum. Şimdilerde ise blog sayfa açma konusunda araştırma yaparak kendime cesaret vermeye çalışıyorum. Bu nedenle yazını cesaret verici diyebilirim. Yüreğinize ve emeğinize sağlık diyorum. Eskiden olsa kaleminize sağlık denirdi 🙂 Umarım yakın zamanda ben de kendi blogumu oluşturmuş olarak yorumlar yapmaya başlarım.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.