Öz Saygınızı Yükseltecek Blog Yazarlığı Yöntemleri

Yeni bir yazı ve yeni bir günden herkese merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımda internet dünyasında kendinize olan güveninizin zaman zaman yerle bir olduğu ya da internetin bu yoğun temposundan kaynaklı yıpranmalar yaşıyorsanız sizlere Blog Yazarlığı ile bunların üstesinden nasıl geleceğinizi kaleme almak ve sizlere ışık tutmak istedim.

Blog Yazarlığı ve Özgüven

İzlenimlerim doğrultusunda zaman zaman birçok kişi kendisine olan güveninde azalma yaşamaktadır. İnternet iletişim aracı olarak kullanılmaktadır ve bir yönüyle bizi yıpratıyor olabilir. Bununla birlikte düşük öz saygı durumu internet nedeniyle hızlıca yayılabilmektedir ancak İnternet aynı zamanda öz saygı durumunu yükseltmek için de kullanılabilir. Blog yazarlığı birçok şey ifade etmektedir; eğlence, öğrenme ve hatta aydınlatıcı bir durum olabilir. Buna ek olarak, blog yazarlığı öz saygınızı yükseltmek için sizlere birçok seçenek sunmaktadır. Önemli olan bu seçenekleri görmek ve uygulamaya koymaktır.

Düzenli olarak yazmak düşünceleriniz konusunda rahatlamanızı sağlar.

Düşüncelerinizi çevrimiçi olarak yazmak ve paylaşmak, kendi sesiniz konusunda sizi daha fazla rahatlatır. Nelere inanıyorsunuz? Dünyada neleri değiştirebilirsiniz? Yazılar yazarak, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi tasarlayabilirsiniz. Dış görünüş açısından kendinizi iyi hissetmeniz ne kadar önemliyse, içyapınız konusunda kendinizi iyi hissetmeniz de bir o kadar önemlidir. Yazın çekinmeden, çelişkilere düşmeden yazın!

Blog toplulukları sayesinde dünyanın her yerinden arkadaşlar edinebilirsiniz.

Birçok blog yazarı sürekli farklı kişilerle iletişim kurmaya çalışırlar ve farklı yazarlarla tanışmak isterler. Twitter, facebook, ziyaretçi yazarlığı ve blog adreslerinde yer alan yorumlar kısmı yeni insanlarla tanışma konusunda size fırsatlar sunar. İyi bir arkadaş edindiğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sadece kendi dünyanızda yaşamayın. Diğer blogları ziyaret edin ve zaman zaman içeriklere yorum bırakmayı ihmal etmeyin. En önemlisi içten ve samimi olun.

Blog üzerinden düşüncelerinizi paylaşmak omuzlarınızdaki yükü biraz hafifletebilir.

Hayatın yoğunluğu ve koşuşturmacalar sonucunda kendinize vakit ayırma şansı bulamayabilirsiniz. Ya da sıkıntılarınızı, mutluluklarınızı, hayata dair eleştirilerinizi çok fazla konuşma şansı bulamıyor olabilirsiniz. Bu noktada bloğunuz devreye girip sizlere o omuzlarınızdaki birikmiş yükleri atmanız için bir fırsat sunuyor.

Başka bir açıdan ise ekonominin çok önemli olduğu, kadınların akşam vakti sokaklarda rahat rahat dolaşamadığı ve bazı ülkelerde hala insanı strese boğan sürekli savaşların bulunduğu bir dünyada yaşamaktayız. Düşüncelerinizi dile getirmek bu stresli durumlardan bir nebze olsun kurtulmak için size yardımcı olabilir ve bunu yapabilmek için blog adresinizde düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kullanışlı yeteneklerinizi geliştirmek sahip olduğunuz bazı yetenekleri açığa çıkarabilir.

Yazma konusunda pek iyi olduğunuzu düşünmüyor olabilirsiniz. Blog yazarlığı yaparken bir süre sonra kendinizi sürekli yazan biri olarak görebilirsiniz. Pratik birçok konuda size yardımcı olabilir ve yazmayı sürdürdükçe yazma konusunda çok daha güçlü birisi olabilirsiniz. Kim bilir, belki günün birinde bir kitap bile yazabilirsiniz.

Kişisel başarılarınızı kayıt altına alırsınız.

Blog yazarlığı, yaptığınız birçok farklı şeyin sürekli olarak yazıya aktarılması anlamına gelir. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman blog adresinizde yazdığınız eski yazılara göz atabilir, başarılarınızı görebilir ve yaptığınız iyi şeyleri hatırlayabilirsiniz.

Kişisel gelişiminize tanıklık edersiniz.

Eski blog yazılarınıza baktığınız zaman ne kadar gelişme gösterdiğinizi görebilirsiniz. Düşünceleriniz, ilgi alanlarınız ve görünümünüz zaman içerisinde değişim gösterebilir. Blog yazarlığı sayesinde bu değişikliklere tanıklık edebilirsiniz. Mevcut durumunuz konusunda endişeliyseniz, başlangıç zamanındaki halinizi bir düşünün.

Blog markanız üzerinden kendinizi ifade ederek kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Blog markası kendinizi dünyaya nasıl tanıttığınız ile ilgilidir. Bir markaya sahip olmak favori tişörtünüzü giymek gibidir. İnsanlara ilgi alanlarınız konusunda ve özellikle genel tonunuz konusunda fikir verir. Aynı zamanda nasıl birisi olduğunuzu ifade etmek konusunda size yardımcı olur. Blog yazarlığı, kendinizi anlamak konusunda size destek olur.

Okuyucu kitlesi kabul edilme ve önemsenme hissi oluşturur.

Okuyucu kitlesi sıfır noktasından başlasa bile blog yazarlığı yaptığınız sürece bu sıfır noktasına sabit kalmaz. İnsanlar sizi takip etmeye başlar. Birkaç takipçi gördüğünüz zaman kendinize olan saygınız artar ve bu rakam artış gösterdiği zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz. Sonuç olarak, insanlar sizin yaptıklarınızı önemsemeye başlarlar.

Geçmişte yaptıklarınıza baktığınız zaman başarı hissine sahip olursunuz.

Düşük öz saygıya sahip olduğunuz zaman kendinizi elverişsiz hissedersiniz. Bu hissi yenebilmek sizin elinizdedir. Bunu yapabilmek için geçmişte yaptıklarınıza göz atmanız yeterlidir. Geriye dönüp baktığınız zaman yaptıklarınızı görmek oldukça memnuniyet vericidir. Blog yazarlığı yapmak yanlış bir şey değildir. Günün birinde geriye dönüp baktığınız zaman bir şeyi yapabildiğinizi görmeniz size daha fazla güven kazandırır.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Öz Saygınızı Yükseltecek Blog Yazarlığı Yöntemleri” te bir düşünce

  1. Ece Evren diyor ki:

    Merhabalar.Sizi sanırım bir paylaşımınızda fark ettim.Yorum yapmadan evvel biraz gözlem yapıyorum ve özellikle size daha özenli yorum yapmak gerektiğini düşündüm.Zaten ciddi paylaşımlar pek yorum almaz diye düşünürüm. En iyi on film yayınınıza değil de, tercihimi bu konuyla ilgili kullanmayı uygun gördüm.

    Bloggerlık bence çok ciddi bir iş, hobi belki, lakin hafife alınması affedilmez bir tavırdır.Bir buçuk sene önceydi Gece Kitaplığı yayınevi tarafından bir aşk romanım yayımlandı.Hem tanıtım yaparım, hem de değişik, keşfetmekte geç kaldığım konu başlıklarını değerlendirir, gelişimimi de sürdürürüm düşüncesiyle bir adım attım.Bloğumun siteye dönüşmesi sürecinde yardım aldığım iki üç erkek blogger arkadaşlar (hepsi çocuğum yaşında)hakkımda makale ! yazacakları kadar basit diye nitelendirdiğim tepkiler aldım.O aralıkta biraz çöksem de dirilmem uzun sürmedi.Yazıyorum .Beni seven, kendilerine sağlığım ve vaktim elverdiğince ilgimi gösterdiğim kızlarım var.Şimdilik hiç bir terslik beni yıldırmadı.Genel olarak bire bir kendi yaşantımı değişik tarzlarda aktarıyorum.Şiir ve hikayelerimin konuları hayatımdan kesitlerdir.Sevildiğimi hissedebiliyorum.Ben de onları anlıyor ve seviyorum. Yazılar kimliklerimizi haykırıyor aslında.Bu mecrada da empatinin yadsınmaz faydası var.

    Yazdıklarınız mihmandarım olacak.Paylaşımlarda görüşmek üzere kardeşim.Ece ablanız.İyi günler ve çalışmalar dileklerimle.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.