Okuyucuların Seveceği Yazılar Nasıl Yazılır?

Bazı yazılarınızın harika tepkiler alırken bazılarının ise neredeyse hiç fark edilmediğini düşünüyor musunuz? Okuyucularınızın seveceği yazılar yazmak biraz deneme yanılma ile öğrenilecek bir süreçtir ancak aşağıdaki anlatacaklarım sayesinde konu, yapı ve tarz üçlemesiyle zafere çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Şimdi şöyle yapıyoruz:

1. Adım: Sıcak Gündem Maddesi Seçin

Yazınız ne kadar güzel yazılmış olursa olsun okuyucularınızın okumaya hevesli olmadığı bir konu seçmişseniz başarılı olma ihtimaliniz neredeyse yok. Haberlerde çıkan, endüstrinizde yaşanan heyecan (ya da endişe) verici konular ya da insanlara kendilerini iyi hissettirebilecek konular seçebilirsiniz. Veya her zaman ilgi çekeceğini bildiğiniz bir konu olabilir: örneğin, kişisel gelişim blogları için “nasıl daha fazla motive olabilirim” ya da “zamanınızı daha iyi yönetmenin yolları” gibi konular. Ancak son zamanlarda artık yazmaktan bıkkınlık verdiğiniz konuları tercih etmeyin – popüler olsalar bile.

2. Adım: Yazılarınız Mükemmel Bir Yapıya Sahip Olsun

Yazınızın yapısı onun iskeletidir bir anlamda. Okuyucularınız onu göremeyebilir ama yapı olmadan yazınız sadece düşünce baloncukları olabilir. Ödünç alabileceğiniz çok kolay bir sürü yapı çeşitleri var: “nasıl yapılır” yazıları (şu anda okumakta olduğunuz gibi) ya da “liste” yazıları için yapı çeşitleri bulabilirsiniz. Bunların farklı bloglarda defalarca yapıldığınızı gözlemleyebilirsiniz. Yazınızın öne çıkabilmesi için yapınıza ekstra özellikler de ekleyebilirsiniz.

3. Adım: Okuyucularınızın Kelimeleriyle Yazın

Yazılarınızda okuyucuların boyunu aşacak ya da hiç tesir etmeyecek bir dil kullanıyorsanız, okuyacakları ya da paylaşacakları bir yazı yazmıyorsunuz demektir. Bir soru sorarken ya da problemi anlatırken okuyucuların e-postalarını ve yorumlarını inceleyip orada kullandıkları öbekleri kullanmaya çalışın. (Bu teknik Sam Horn’un Pop! Create the Perfect Pitch, Title and Tagline for Anything adlı kitabında tavsiye edilir). Eğer sizden bir yazı talep ederlerse onların kelimelerini kullanın.

4. Adım: Yazınızı Dikkatli Bir Şekilde Düzenleyin

Blog yazmanın en güzel yanlarından birisi geriye dönüp değişiklik yapmanın çok kolay olmasıdır – ancak bunu sakarlıklarınız için bir bahane haline getirmeyin. Okuyucular birkaç tane yazım veya dil bilgisi hatasını hoşgörüyle karşılasa da bu durum sürekli hale gelirse çıkardığınız iyi işlerin önüne geçmeye başlar. Çok yararlı bilgilerle dolu ancak kötü yazılmış bir yazı asla hak ettiği ilgiyi görmez.

İpucu: Taslağı hazırladıktan sonra yazınızın %10’unu kesmeye çalışın. Bu daima yazınızı daha güçlü kılacaktır.

5. Adım: Biçimlendirme Yapın, Link ve Resimler Ekleyin

Okuyucuların dilini konuşan, iyi yazılmış ve iyi yapılandırılmış bir yazı her zaman yeterli olmaz; aynı zaman da iyi de görünmelidir. Okuması kolay, ilgi çekici bir blog yazısı oluşturmak için bir sanatçı ya da tasarımcı olmanıza da kesinlikle gerek yok. Şöyle temel ve basit biçimlendirme özelliklerini kullanabilirsiniz:

Alt başlıklar: Metni bölmek, görsel çekicilik sağlamak ya da okuyuculara “yön tabelası” vermek için kullanabilirsiniz.
Kalın yazı: Önemli cümleleri vurgulamak için kullanın. (Usta tavsiyesi: bu konuda tutarlı olun. Bu yazıda da göreceğiniz üzere her alt bölümün ilk cümlesini kalın yazı ile yazdım.)
Başka yazılara link verin: Konu hakkında fazladan bilgi sahibi olmak ya da daha derin araştırma yapmak isteyen okuyucular için yardımcı olacaktır.
Resimler: Okuyucuyu çeker, boş alan yaratır, görsel çekicilik sağlar ve anlatmak istediğiniz şeyleri okuyucuların daha kolay anlamasını mümkün kılar.

Blogunuzun başarılı olması için, okuyucularınızın yazılarınızı sürekli geri gelip daha fazlasını okumak isteyecek kadar çok sevmeleri gerekiyor. Örneğin Blog Hocam’a her girdiğimde eski yazıları mutlaka okurum. Tabii arkadaşlarına bahsedecek kadar da sevmeleri lazım. Bu beş adımı izlerseniz çok yüksek ihtimalle turnayı gözünden vuracak ve okuyucu kitlenize harika yazılar vermiş olacaksınız. İşlerin nasıl gittiğinden beni de haberdar etmek için geri dönüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar. Sağlıcakla kalın!

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.