Neden Blog Açmalıyım? Blog Açmak Mantıklı mı?

Neden bir blog açmalısınız? Bir blog sahibi olmanızı gerektiren çeşitli nedenler vardır. Bu yazıda bu nedenlerden birkaçına değinilmiştir. Bazı insanlar hayatlarındaki hayale ulaşmak için blog açarken bazıları sadece hoşuna gittiği için bu işi yapmaktadır. Mühendislikten sanata, sanattan biyolojiye ve diğer tüm kariyer noktalarına yönelik bir blog açabilirsiniz. Ancak bu işten tam zamanlı olarak bir blog için uğraşan insanlar kadar keyif alamayacağınız kesindir.

Görsel Sponsorum: DepositPhotos

Blog sahibi olmak karakterinizi geliştirmenize ve onu kişiliğinizi memnun etmenize yardımcı olabilir. Blog aynı zamanda size düzenli bir gelir kaynağı sunabilecektir. aşağıdaki sebepleri gözden geçirerek blog açmak için geçerli bir sebebe sahip olmayı başarabilirsiniz.

Okumadan Geçme:  En İyi 5 Ücretsiz Blog Açma Sitesi

1. Yeni Şeyler Öğrenmenize Yardımcı Olur

Blog açmak için en geçerli sebeplerden birisi yeni şeyler öğrenmektir. Bir blog açtığınız zaman onu güncel tutmak için sürekli yeni metinler eklemeli veya yazmalısınız. Bu sırada ilgi duyduğunuz konuda bir şeyler öğrenmeyi başarabilirsiniz. Diğer yazarların yazmış olduklarını araştırırken ve onların içeriklerine yanıt verirken öğrenmeyi sürdürebilirsiniz.

2. Düşüncelerinizi Netleştirir

Net bir biçimde hareket edebilmek hayatın her alanında ihtiyaç duyulan bir şeydir. Bunu başarmak için öncelikle düşüncelerinizin net olması gerekmektedir. Blog açarak düşüncelerinizi netleştirebilir ve onlara yeni katkılar yapmayı başarabilirsiniz. Blog sayesinde başka insanlarla iletişim kurup aynı zamanda sosyalleşmeyi başarabilirsiniz.

3. Yazma Becerilerinizi Geliştirir

Blog açtığınız zaman ihtiyaç duyacağınız en önemli yeteneklerden birisi yazmak olacaktır. Blog size sürekli yazma konusunda imkan tanıyacaktır. Bu imkanı yazarlık becerilerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Kaliteli içerikler oluşturmaya çalışırken aynı zamanda yazarlık konusunda stajınızı tamamlamış olacağınızı unutmamalısınız.

4. Kendinize Olan Güveninizi Yükseltir

Blog sahibi olduğunuz zaman farklı düşüncelerle tanışabilirsiniz ve sahip olduğunuz farklı düşünceleri başkalarına aktarmayı başarabilirsiniz. Blog güçlü yanlarınızı ön plana çıkarır ve zayıf yönlerinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda size gelecek yorumlar sayesinde eleştirilere açık olduğunuzu kanıtlamış olursunuz.

5. Konuşmanızı Geliştirir

İlgi duyduğunuz alanda araştırma yapıp bir şeyler yazmaya devam ettiğiniz sürece konuşmanızı geliştirmeyi başarabilirsiniz. Blog açarak iletişim becerilerinizi geliştirebilecek olduğunuz için bu konuda daha az problem yaşarsınız. Sürekli bir kitlenin önünde olmanız daha rahat konuşmanıza yardımcı olacaktır.

6. Sosyal Sorumluluğu Güçlendirir

Blog açmak sosyal sorumluluk konusunda daha iyi birisi olmanızı sağlar. Topluluklar tarafından oluşturulan etkinliklere katılabilir veya buralarda gönüllü olarak yer alabilirsiniz. Sosyal sorumluluk hayat boyunca sahip olmanız gereken önemli niteliklerden birisi olduğu için blog açarak kendinizi bu konuda geliştirmek için önemli bir adım atabilirsiniz.

7. Zorluklarla Mücadeleyi Güçlendirir

Blog açmak, açıp bıraktıktan sonra ona bir daha bakmamak anlamına gelmez. Sürekli olarak çaba göstererek daha iyi yerlere gelmeye çalışmanız gerekmektedir. Bu nedenle zaman içerisinde zorluklarla mücadele etme konusunda kendinizi geliştirmiş olursunuz. Blog açmak rahat bir iş yapmaktan ziyade sürekli büyümeyi ve gelişmeyi gerektiren bir iştir.

8. İnsanlara Yardım Etmeyi Öğretir

Blog sadece bireysel niteliklerinize katkı yapmaz aynı zamanda hikayenizle, tecrübenizle ve bilgilerinizle başkalarına yardımcı olmanızı sağlamaktadır. Farklı fikirler konusunda bir şeyler yazarak insanlara yardımcı olabilirsiniz. Onların yaşadıkları çeşitli problemlere çözümler üreterek onlara yardımcı olmayı başarabilirsiniz.

9. Disiplinli Olmayı Öğretir

İnsanlarla iletişim konusunda iyi değilseniz ve bir türlü oluşturduğunuz takvime ayak uydurmayı başaramıyorsanız açacağınız blog size bu konuda yardımcı olabilecektir. Bir plan oluşturarak hareket edeceğiniz ve insanların ihtiyaçlarına karşılık vereceğiniz için disiplinli olmayı öğrenirsiniz.

10. Para Kazandırır

Para kazanma ve iş bulma konusunda sorun yaşıyorsanız blog açmak size bu konuda yardımcı olabilecektir. Tam zamanlı olarak çalışmanız durumunda hayatınızı geçindirecek olan geliri buradan elde etmeniz mümkündür. Üstelik sevdiğiniz şeyleri yapacağınız için işinizi çok daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz ve yeri geldiğinde ailenize vakit ayırabilirsiniz.

11. Kalifiyeli Olmaya Gerek Yoktur

Herkes blog açabilir ve herkes blog açtıktan sonra kendini geliştirebilir. Bir işe girmek için onlarca farklı konuda bilgi sahibi olmanız gerekebilir ama blog açarken buna ihtiyacınız olmayacaktır. Bilgi seviyeniz ne kadar düşük olursa olsun zaman içerisinde bilgi seviyenizi yükseltmeyi başarabilirsiniz.

12. Maliyetli Çok Değildir

Bir blog açmak aşırı maliyetli bir iş değildir. Sadece birkaç tıklama ile blog açabilirsiniz. Yılda belirli bir miktar ödeme yapmanız durumunda açtığınız blog aktif kalabilecektir. Herkes blog sahibi olabilir ve herkes bu konuda kendini geliştirebilir. Maliyeti oldukça az olduğu için blog açmak aşırı zahmetli bir iş olarak görülmemelidir.

13. İnsanlara Hitap Etmenizi Sağlar

Sürekli bir şeyler arayan ve sürekli bir şeyler araştıran insanların önüne çıkmayı başararak onlara hitap edebilirsiniz. Bir blog içerik sayesinde değer kazanmaktadır. Ne kadar kaliteli içerik oluşturursanız insanları bir o kadar memnun etmeyi başarabilirsiniz.

14. Düşüncelerinizin Değer Kazanmasını Sağlar

İnsan topluluklarına hitap etmek çok kolay değildir ancak blog açarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşarak onları milyonlarca farklı kişiye açık hale getirmiş olursunuz. Blog adresinize hangi konuya yer verirseniz verin aranan konuların yakınında olmanız durumunda düşünceleriniz değer kazanabilecektir.

15. Güvenilir Olmanızı Sağlar

Yazarlık konusunda henüz yeni adım atsanız dahi blog açmanız durumunda kendinizi geliştirmek istediğinizi kanıtlamış olursunuz. Bu sayede insanların sizi tanımalarını sağlayabilir ve şirketlerin radarına daha kolay bir biçimde girebilirsiniz. Şirketler genelikle güvenilir ve fikir üretebilen yazarlarla çalışmayı istemektedirler.

16. Çalışmalarınızı Paylaşmanızı Sağlar

Çalışmalarınızı başkalarıyla paylaşmak için can atan biriyseniz mutlaka blog sahibi olmalısınız. Hayatınızın sonuna kadar yaptığınız çalışmaları paylaşmak için beklemenize gerek yoktur. Özellikle sanat veya edebiyat konusunda bir şeyler hazırlamak ve bunları insanlara ulaştırmak istiyorsanız blog açmak sizin için önemli tercihlerden biri olacaktır.

17. İnsanlara Ulaşmak İçin Yeni Fırsatlar Oluşturur

Blog sahibi olduğunuz sürece yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak düşüncelerinizin farklı insanlara aktarılmasını sağlar. Bu sayede etkinliklere veya toplantılara katılma gibi çeşitli fırsatlarla tanışabilirsiniz. Blog sahibi olmak insanlara ulaşmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

18. Danışman Olmanızı Sağlar

Blog konusunda ciddi gelişim gösterdiyseniz ve kendi alanınızda kendinizi kanıtlamış durumdaysanız farklı insanlardan danışmanlık teklifi alabilirsiniz. Kendiniz için en doğruyu konuyu seçip yola çıkmanız bu nedenle fazlasıyla önemlidir. Hiç beklemediğiniz bir zamanda gelecek danışmanlık teklifi hayatınızı değiştirebilecek nitelikte olabilecektir.

19. Serbest Çalışmanızı Sağlar

İnsanlar artık dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar para kazanabilmektedirler. Bir blog açarak bunu daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Blog sahip olduğunuz becerileri insanlara gösterebileceğiniz bir yerdir. Böylece insanların size güvenmelerini sağlayabilir ve serbest çalışarak para kazanabilirsiniz.

20. Kendinizi Tanıtmanızı Sağlar

Blog açarak kendi çalışmalarınızı ve becerilerinizi tanıtabilirsiniz. Futboldan hoşlanıyorsanız maçları yorumlayarak bir şeyler yazmaya çalışabilirsiniz. Zamanla kendinizi yorumculuk konusunda geliştirerek gazetelerin veya televizyon kanallarının dikkatini çekebilirsiniz. Blog size yeni ve güçlü iş fırsatlarını getirebilme niteliğine sahiptir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Ali SAYGISEVER diyor ki:

  Blog boş zamanlarımızda değil bir çok konudaki bilgi birikimlerimizi aktarabileceğim bir platform bunu değerlendirmek lazım. Yazınız bana ilham kaynağı oldu. Teşekkür ederim. 🙂

 2. Kişisel Blog diyor ki:

  Para kazandırır kısmını düşünenler şu ara revaçta. Blog yazmanın amacı para olmamalı. O zaman anlamını kaybediyor ve içerik girip tıklanma kazanmaktan başka bir işe yaramayan çöp sayfalar çıkıyor ortaya. Kişisel sayfalar daha özgün olmalı.
  Yazdıklarınız için teşekkürler.

 3. music diyor ki:

  Blog boş zamanlarımızda değil bir çok konudaki bilgi birikimlerimizi aktarabileceğim bir platform bunu değerlendirmek lazım. Yazınız bana ilham kaynağı oldu. Teşekkür ederim.

 4. Ezgi Şanlı diyor ki:

  İnternet, özgürlüktür. Kendinizi farklı bir zeminde dilediğiniz şekilde ifade edebilirsiniz.
  Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.