League of Legends’ta Liglerin Sıfırlanması

League of Legends’ta her yeni sezon liglerin sıfırlanması işlemi (oyuncunun Lig ve MMR dereceli kullanılır) gerçekleştirilerek başlatılır. Peki liglerin sıfırlanması işlemi nasıl yapılır?

league of legends liglerin sifirlanmasi

Liglerin Sıfırlanması Nasıl Gerçekleştirilir?

Geçtiğimiz gün yapılan duyuru ile liglerin sıfırlandığı ve yeni Ranked (Dereceli) sezonunun başladığı resmen açıklandı. Ancak oyuncular liglerin sıfırlanmasının ne anlama geldiği bilmiyorlar veya defalarca anlatılsa bile anlamak istemiyorlar. Daha net bir örnek ile lig sıfırlanmasının ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum.

Sezon 2016 (Sezon 6 yerine artık bu isimle belirtiliyor) için uygulanan sıfırlama işleminde bir üyeliğin iki farklı değeri göz önünde bulundurulur: Birincisi oyuncunun Lig derecesi, ikincisi ise oyuncunun MMR derecesi.

Oyuncunun Lig derecesi bulunduğu lig ve yer aldığı kümedir. Örneğin, Silver III (Gümüş III), Gold I (Altın I) veya Platinium IV (Platin IV) gibi. Oyuncunun MMR derecesi ise maç eşleştirme sisteminde kullanılan seviyesidir. Yani aslında oyuncunun gerçek seviyesidir ancak bu değerler sadece Riot Games tarafından bilinmektedir.

Liglerin sıfırlanması işleminde oyuncunun lig derecesi ve MMR derecesi hesaba katılır. Matematiksel bir formül sayesinde oyuncunun yeni sezon için kullanılacak MMR derecesi ortaya çıkarılır. Buraya dikkat edin lütfen. Lig seviyesinden bahsetmiyorum, MMR seviyesinden bahsediyorum.

Sıfırlanma işleminden sonra oyuncudan 10 maç oynaması istenir ve bu sayede oyuncunun yerleştirileceği lig belirlenir. Yerleştirme maçlarında hesaplamalar liglerin sıfırlanması ile ortaya çıkarılan MMR derecesi üzerinden gerçekleştirilir.

timurdemir.com.tr ismine sahip bir oyuncu olalım. Bulunduğumuz lig Silver I ve MMR derecemiz 1350 olsun. Riot Games tarafından kullanılan matematiksel formül bu değerlere uygulanmış olsun ve ortaya 1250 MMR derecesi çıksın. timurdemir.com.tr ismine sahip oyuncunun Yeni Sezon için MMR derecesi 1250 olarak belirlenir. Bu oyuncunun yerleştirme maçlarını gerçekleştirirken 1250 rakamının üzerine oyun değerlerine yönelik rakamlar eklenir ve 10. maçtan sonra lige yerleştirilir.

Sıfırlanma işlemi uygulandıktan sonra Sezon 4’te Gold IV olan bir oyuncu 10 oyundan 10 tanesini kazanıp Silver II kümesine yerleştirilirken, bir başka Gold IV olan oyuncu 10 oyundan 5 tanesini kazanıp Silver I kümesine yerleştirilebilir. Burada önemli olan MMR derecesidir. MMR derecesi yüksek olan oyuncu kendi bulunduğu konumdan daha yüksek MMR derecesine sahip kişilerle eşleşebileceği için daha fazla puan alır. Diğeri ise kendi bulunduğu konumdan daha düşük MMR derecesine sahip kişilerle eşleşebileceği için daha düşük puan alacağından bu tip bir tablo ortaya çıkar.

Yerleştirme maçlarını tamamlayan bazı oyuncular maç kazandıklarında 20 LP alırken, bazı oyuncular 1 LP alabilirler. Burada anlaşılması gereken durum 20 LP alan oyuncunun kendisinden daha fazla MMR derecesine sahip kişilere karşı oyun kazandığı; 1 LP alan oyuncunun ise kendisinden daha az MMR derecesine sahip kişilere karşı oyun kazandığıdır. Görünürde oyuncular aynı ligde veya aynı kümede yer alabilirler ancak MMR değerlerinin birbirlerine yakın olmadığı buradan anlaşılabilir. Görünürde oyuncular farklı ligde veya farklı kümede yer alabilirler ama burada ise MMR değerlerinin birbirlerine yakın olduğu sonucu çıkarılabilir.

Liglerin sıfırlanması bu şekilde gerçekleşmektedir ve lig sisteminin işleyişi bu şekilde seyir eder. Yeni Sezon geldi herkes Silver I seviyesinden başlayacak gibi bir şeyden söz etmek mümkün değildir. Aynı şekilde Sezon 2016’te Gold IV olan bir oyuncunun Sezon 2017’ya Gold IV olarak başlar gibi kesin bir kaide söz konusu değildir. Çünkü oyuncunun lig derecesi değil, oyuncunun maç eşleştirme sisteminde kullanılan MMR derecesi belirleyici etkendir.

Riot Games her zaman net bir tarih vererek sezonun ne zaman sıfırlanacağını oyunculara bildirmektedir. Böylece oyuncular yeterli miktarda zamana sahip olarak sezon sonu ödüllerini kazanmak için oynamaya devam etmektedirler. Sezon 8’in ne zaman sona ereceğini düşünüyorsanız yapılan açıklamaya göre verilen tarih aşağıdaki gibidir.

League of Legends’ta Sezon 8 16 Ocak 2018 tarihinde başlatılmıştı. Riot Games tarafından yapılan resmi açıklamaya göre sezonun bitişi 12 Kasım 2018 tarihinde olacaktır. Bir sonraki sezon olan Sezon 9 ise 23 Ocak 2019 tarihinde bağlayacaktır.

Sezon 8 Sona Erdikten Sonra Ne Olacak?

Sezon 8 sona erdikten sonra League of Legends oyuncuları ödüllerine kavuşacak. Sezon sona erdikten kısa bir süre sonra bu ödüller oyunculara dağıtılacak. Hangi ödülü almaya hak kazanacağınız elbette oyun tarafından size bildirilmiş olacak.

 • Sihirdar İkonu
 • Şanlı Köstüm
 • Şanlı Totem Kostümü
 • Yüklenme Ekranı Çerçevesi
 • Profil Simgesi
 • Takdir Ödülleri
 • Şampiyonluk Sırt Çantası

Sezon Öncesi Dönem Ne Anlama Gelmekte?

Sezon 8 bittikten sonra oyuncular otomatik olarak sezon öncesi döneme geçiş yapmış olacaklar. Bu dönem içerisinde dereceli oyunlar normalden daha farklı şekilde çalışmaktadırlar. Bu nedenle dereceli oyunla çok fazla vakit kaybetmemeniz daha doğru olacaktır.

Sezon öncesi dönemde Riot Games oyunla ilgili ciddi değişiklikler yapma yoluna gitmektedir. Yeni harita tasarımları, güçlü dengeleme değişiklikleri, farklı sıralama sistemleri, dereceli oyunlarda yapısal farklılıklar ve yeni eşyalar gibi pek çok radikal değişiklik bu dönemde oyuna eklenmektedir.

Sezon öncesi dönemde elde edilen dereceli puanları herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Bu dönemde oynayacağınız dereceli maçlarla sadece MMR adı verilen gizli derecenizi yükseltmeniz mümkündür. Böylece bir sonraki sezona başlangıç yerinizin farklı olması söz konusu olmaktadır.

Sezon öncesi dönemde yüksek bir derece elde etmiş durumdaysanız yeni sezon başlarken bunun meyvesini toplayabilirsiniz. Bu değer size MMR puanı olarak geri dönüş yapacaktır. Bunun dışında pek bir beklentiniz olmamalıdır. Çünkü sezon öncesin dönemde kendinizi Altın seviyesinde tutsanız bile yeni sezona Gümüş seviyesinden başlayabilirsiniz.

Sihirdarokulu.com, League of Legends hakkında Türkçe bilgileri bulabileceğiniz bir yerdir. Buradan şampiyon counter ve şampiyon build olmak üzere çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

şampiyon build – https://www.sihirdarokulu.com/build/
şampiyon counter – https://www.sihirdarokulu.com/counter/

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

91 Yorum

 1. Momo dedi ki:

  Ben altın 5 iken çerçeve aldım şimdi altın 3 oldum çerçeveden sonra lig sıfırlanınca altın 3 mü sayılacak?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Merhaba,

   Sıralama maçlarını oynadıktan sonra yeni bir lige atacak.

 2. Useless dedi ki:

  Merhaba ben unranked’im. Bu sezon 7 maç attım ama 6 bozgun olduğu için 10’a tamamlamasam yeni sezonda 0 maç atmış olarak mı başlayacağım?

  1. Timur Demir dedi ki:

   10 maç attıktan sonra yeni liginize yerleşeceksiniz.

   1. burkay dedi ki:

    Kardesim peki sezonu ne olarak bitirirsek ona yakin bir kumeye mibatacak?

    1. Timur Demir dedi ki:

     Evet öyle diyebiliriz. 10 oyuna bakıyor her şey.

 3. Tristana dedi ki:

  ben gold olarak bitirdim ligi ve gold çerçeve aldım. Şuan platım ocakta çerçeve değişikliği olur mu bilginiz var mı?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Hayır sadece şu anki liginize göre 10 oyun attıktan sonra yeni bir lige yerleştirileceksiniz.

 4. Emre dedi ki:

  Ligler sıfırlanınca hesapta kayıtlı olan e-postada sıfırlanıyor mu ?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Hayır hesap bilgileriniz sıfırlanmaz.

 5. Deniz dedi ki:

  Abi ben bu sezonu büyük ihtimalle bronzda bitircem çünkü şu anda bronz2 0 lp deyim yani birdaha ki sezon 2016 da 10 maçı baştan açtıktan sonra mesela arkadaşım çok yıı bır oyuncu deıl ama 10 macın 6 sını kazandı 5 ini kaybetti ama silver 1 e aktarıldı benım elom su aralar dusuk yanı ben yenı sezonda ben 6 mac falan kazanasam benı neye atar

  1. Timur Demir dedi ki:

   Deniz şu an ne desem yalan olur. Ama tahminen eğer 6 maç falan alırsan Bronz 1 – Gümüş 5 yada 4 ‘e atabilir.

 6. Samet dedi ki:

  Sezon 2016’daki ilk 10 maçımız bizim bitirdiğimiz lig üzerinde mi değerlendirilicek ?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Evet Samet bitirdiğin lig durumuna ve 10 maça göre bir lige yerleştirileceksin.

 7. Abdullah dedi ki:

  Peki ligler ne zaman sıfırlanacak

  1. Timur Demir dedi ki:

   Tam net bir açıklama yok Abdullah Bey. Fakat bu ayın içinde sıfırlanması ön görülüyor.

 8. MEGA VENOM KAYA dedi ki:

  ben şuan silver 1 im altın olursam çerçeve gelecek mi?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Hayır çerçeve gelmeyecek. Geçen sezonun çerçevesini zaten aldınız.

 9. Kemal dedi ki:

  3 ocakta sıfırlama var diye duydum

  1. Timur Demir dedi ki:

   Henüz öyle bir duyuru görmedim. Eğer bu duyumu aldığınız ingilizce kaynak var ise elinizde kontrol edelim.

 10. Muammer dedi ki:

  Sezonu gold4 bitirdim elohelldeydi acc odulleri aldiktan sonra plat 3 e kastim su anda plat 3 de 18 20 arasi gelio euw.op.gg den baktimda lig icin normal eloda oldum soylenio kacta kac yaparsam plat 1 olurum olabilir miyim biliosunuz ki maximum plat 1 e atiyo sezon sifrlaninca

  1. Timur Demir dedi ki:

   Tahmini söylemem gerekir ise 9 oyun falan almanız gerekebilir.

 11. furkan dedi ki:

  timur abı bn 1 ay once gold oldum ama cok bı mac atmadım okuldan dolyı lıgler sınırlanınca cerceve dgısmı olckmı yoksa gold cecevsımı alcam

  1. Timur Demir dedi ki:

   Şu an hangi çerçeve var ise o kalacak kardeşim.

 12. Alperen dedi ki:

  Abi ben öncki hafta mı ney golden 5 oldum 10 maçtan 6 sını alarak şu anda gümüş 1 e indim bana nie çevre gelmedi golddatken simge veya kostümleri gelmedi?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Sezon bittiğinde gümüş olarak bitirdin değil mi? Sana gümüş çerçeve ve ödülleri gelmedi mi? Gold gelmez. Eğer bu sezon başladığında yani 10 maçı attıktan sonra bir sonraki sezona kadar gold bitirir isen ancak o zaman Gold gelir. Ya da hangi ligde bitirdiysen.

 13. mert dedi ki:

  Bu sezonu silver 5 bitirdim elom yuksek ama her kazandigimda 20 -25 arası lp veriyor 10 maçın hepsini kazansam gold atarmı ?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Ligler sıfırlanıncaya kadar Gümüş 2 gibi bir yerde bitirirseniz ve 10 maçında 8-9 nu kazanırsanız Altın 5 gibi bir yere atacağını tahmin ediyorum.

 14. Muhammet dedi ki:

  Arkadasim sezonu gumus 5 bitirmis, tahminen 6 oyun alirsa hangi kumeye atar merak ediyoruz ogrenmek istedim

  1. Timur Demir dedi ki:

   Gümüş 4 belkide bir ihtimal gümüş 3.

 15. Ahmet dedi ki:

  unrankeddım ara dönemde yani sezon bitince 30 lvl oldum ve 10 maç yaptım gümüş 5 attı sonra bronza düştüm bazı küçük yaştaki şeyler sayesinde sıfırlanınca ligler ne olur yani ranked atmaya sezon bitince başladıım ne yazıkki yine güöüşe atarmı beni

  1. Timur Demir dedi ki:

   Attığınız 10 oyuna göre yeni bir lige yerleştirileceksiniz.

 16. SlayerOnur dedi ki:

  Ben Bronz V kümesindeyim liglerin sıfırlanması durumunda ben unranked mi oluyorum?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Liginiz sıfırlanıyor. 10 oyun attıktan sonra tekrardan Bronz V ‘e göre ve 10 oyundan kaçını kazanmışsanız ona göre yeni bir lige yerleştirileceksiniz.

 17. fatih dedi ki:

  Ligde 10 tane birden kazanirsam platin 5 mi oluyorum söyler misin abi?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Hangi ligde olduğuna göre değişir Fatih.

 18. Efe dedi ki:

  Merhaba . Benim acilen liglerin ne zaman sıfırlandığını öğrenmem gerek. Silver 1 im ve serilerdeyim . İnt cafeden giriyorum , 5 maçtan 2 sini kazandım . 1 tanesini daha kazanırsam gold olarak bitiricem. Ama ne yazıkki son maç atamadan int. cafedeki sürem doldu. 12 Ocak Salı günü sıfırlanıcak mı bilmem gerek . Teşekkürler…

  1. Timur Demir dedi ki:

   Efe kesin bir tarih şu an verilmiyor. Sadece Riot çalışanlarının canlı yayında ”Çok Yakında” ifadesini bizzat kendim duydum. Bunun dışında herhangi bir bilgi maalesef verilmiyor.

 19. eren dedi ki:

  ben şuanda altınım ligler sıfırlanınca mı gelecek çerçeve?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Çerçeveniz zaten geldi.

 20. tamer dedi ki:

  sezon sıfırlanınca tekrar unranked olurmuyum?şuan 1 maçım kaldı lig atlamama

  1. Timur Demir dedi ki:

   Evet ligler sıfırlanacak. 10 maç atacaksın tekrardan.

 21. Enes dedi ki:

  Ben bronz 3 um 6 7 en kotu 5 mac kazansam nereye atar 10 mactan

  1. Timur Demir dedi ki:

   Bronz I ve düşük ihtimal ama Gümüş 5′ de atabilir.

 22. görkem dedi ki:

  abi ben bronze 1 im 5 -6 maç kazansam hangi lige atar

  1. Timur Demir dedi ki:

   Görkem bunlar hep tahmini durumlar sende biliyorsun. Yani MMR ‘na bağlı olarak değişen bir şey. Fakat benim tahminim Gümüş 5 yada Gümüş 4 ‘e atabilir.

 23. fatih dedi ki:

  Abi ben şimdi bronz 2 de bitirdim macin 6 veya 10 kazanirsam gümüş 2 mi oluyorum abi

  1. Timur Demir dedi ki:

   O kadar atacağını pek zannetmiyorum.

 24. Emre dedi ki:

  Sıfırlanıyor mu

  1. Timur Demir dedi ki:

   16-20 Ocak arasında sıfırlanacak Emre Bey.

 25. abdullah dedi ki:

  suan plat 1 im 6-7 winle nereye atar

  1. Timur Demir dedi ki:

   2-3 lig üste atar diye tahmin ediyorum.

 26. Alptuğ dedi ki:

  MMR Derecemize Nasıl Bakıcaz ?

 27. Meraklı dedi ki:

  Hocam ben sunu merak ediyorum ben sezonu bronz 2 de bitirdim . Sezon arasinda oynadim hala oynuyorum ve gold 5 e cikardim uyeligi.Bir kac gun sonra Ligler sifirlandiginda baz alinacak yer sezon bitiminde oldugum bronz 2 kumesimi yoksa sifirlanmadan hemen once bitirdiğim altin 5 mi.Yani ben bu iki aylik yeni sezon oncesi oyunlari bosami oynadim yoksa yarari varmi?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Gold 5 hesaba alınarak 10 oyundan sonra yeni bir lige yerleşeceksiniz.

 28. İlhan dedi ki:

  Abi ben 2 gun önce 10 maçın 9 unu kazanıp Gold 2 ligine atandim yeni sezonda tahmini 10 maçtan 5 6 maçı kazansam lige nereden başlarım ?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Gold 1 yada Plat 5’e atabilir. MMR durumuna göre daha iyi bir yere de atma olasılığı var.

 29. Ramazan dedi ki:

  1827 Mmr im var platin 5 kümesindeyim 7 veya 8 maç kazanmam durumunda nereye yerleşirim sizce ?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Plat 3 yada Plat 2 ye atabilir. Bir ihtimal Plat 1

 30. Yusuf dedi ki:

  Abi ben gümüş2 deyim ligler sofirlaninca tahminen 5,6 maç kazansak hangi kümeye atar ya da gold 5 için kac maç kazanmaliyim teşekkürler

  1. Timur Demir dedi ki:

   Gold 5 için, 10 maçın hepsini kazanman gerekebilir. Ama MMR ‘ın bu konuda etkili olacaktır. Net olarak bir şey diyemem.

 31. ozan ulaş dedi ki:

  Ligler bu gecemi sıfırlanacak yarın gecemi ?

 32. furkan dedi ki:

  timur bey sezonu elmas elo olarak bitirdim fakat arkadaşım gümüş bitirmesine ramen onunla birlikte ranked girebiliyorum biliyorsunuz ki 2 alt küme olanlarla ranked giremiyosunuz peki ya 10 maçı bu aradaşımla birlikte tamamlarsam beni düşük kümelere atarmı tek kafama takılan soru bu yanıtlarsanız sevinirim

  1. Timur Demir dedi ki:

   Bence tek girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 33. Emin Efe dedi ki:

  Ben ödülleri aldığımda altın 5 tim sonra 20 ocağa kadar plat 5 yaptım ama ödülleri gold 5 te aldım diye ben boşunamı plat oldum yoksa plata atma ihtimali hala varmı

  1. Timur Demir dedi ki:

   10 oyunu attıktan sonra plat üzerinden değerlendirileceksiniz.

 34. Mustafa dedi ki:

  Timur abi simdi kumeler sifirlandi ya benim kumem gumus 5 idi cerceve filan glmdi 2015 sezonu bitmus dediler peki kumeler sifirlandi bn gumus 2 oldm bana kart gorunumu cerceve filan gelcekmi

  1. Timur Demir dedi ki:

   Hayır gelmeyecek maalesef.

   1. Mustafa dedi ki:

    Nasil yani ya ben sezon bittiginde 30 lwl oldm dereceli 10 mac ypp gumus 4 e attilar ama kart gelmdi simge filan sezon basladi kumeler sifirlandi bn tkrr 10 mac ypmm lazm gumus 2 i olursam kart filan cerceve gelmiyecek mi

   2. Emre dedi ki:

    Abi simdi bn 2015 sezonu bitti yeni dereceli oynamaya basladm ve 10 mctn 2 zaferle gumus 4 e verdler ama cerceve krt veya smge glmdi sezon bsldii diyelim 10 mctn 5 zfr alip gms 3 oldn kart cercve veya simge geleckmi

    1. Timur Demir dedi ki:

     Gelecek sezona kadar artık bir şey gelmeyecek.

 35. Ilgar dedi ki:

  Ben geçen sezonu gümüş5 bitirdim bu yerleştirme maçlarında 10/10 yapsam gold 3 falan atar mı acaba ?

 36. sercan dedi ki:

  geçen ki sezonu silver 5 bitirdim çerçeve gelmedi ? bu sezon 10-7 yaparsam nereye atar

  1. Timur Demir dedi ki:

   Tam olarak bir şey diyemiyorum artık. Bu sezon 6 7 maç alanı bile çok aşağılara attı.

 37. bilal dedi ki:

  iyi geceler Timur Bey sezonu gold 5 bitirdim 10 maçtan 7 tanesini kazandım ve bronz 1 e attı bunun sebebi nedir acaba bir bilginiz var mı?

  1. Timur Demir dedi ki:

   Bu sene bu tür karmaşalar mevcut. Geçen sezon gibi tahmin edilen liglere atmıyor. Bunun nedenini tam olarak bilmiyorum ama MMR lar olabilir.

 38. Enver dedi ki:

  Silver1 bitirdim şu an ilk 10 maçın 5 ini oynadım tr sağolsun 4L 1W var 10da 3-4 yapsam bronz atarmı

  1. Timur Demir dedi ki:

   Şu an ki liglere yerleşenlere göre Bronze atacaktır muhtemelen.

 39. Okan dedi ki:

  Abi ben plat 4 bitirdim 10 maçın 6 kazandım tahminince nete atar

  1. Timur Demir dedi ki:

   Altına atacak ama tam nereye atar bilemiyorum.

 40. Orhun dedi ki:

  Ben bronz 1 bitirdim şimdi 10 maçın 9 unu kazandım tahminen hangi lige atar son maça girmedim daha

  1. Timur Demir dedi ki:

   Durumlar baya karışık. Aynı lige atabilir. Belki de Gümüş 5

 41. M.talha dedi ki:

  Sa arkadaşın hesabı bronz 4
  Dereceli Zafer / Bozgun: 79 / 112
  Lig: BRONZE IV
  Lig Puan: 54
  Normal ELO: 897
  Yaklaşık Gizli ELO: 937 yani neye atar bir sonraki sezon daha ranked atmicak mesela 7 win alsa gümüş 5 atarmı ?bu eloyla

 42. SFURMF CEYMBOY dedi ki:

  Selam Timur kardeşim şimdi benim hesap var ama şimdiden merak ediyorum şuan ligim gümüş 1 altına çıkabilirim mesela altın 5 ile bitirdim ben kendimden eminim 7 win alabileceğime sence hangi lige atar g5 ile bitirsem HEDEF PLATİN 😀 kendime iyi şanslar
  Dereceli Zafer / Bozgun: 25 / 24
  Lig: SILVER I
  Lig Puan: 0
  Normal ELO: 1430
  Yaklaşık Gizli ELO: 1443

 43. Murat dedi ki:

  Ben Şuan Gold 5 im Kasım 7 De Ligler Sıfırlanacak Ben Çerçeve alacakmıyım Suan Hiç çerçeve yok

  1. Timur Demir dedi ki:

   Altın çerçeve alabileceksiniz.

 44. murat güleryüz dedi ki:

  Bu sezonun ödülleri 8 Kasım sabahı mi geliyor yani?

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.