League of Legends’ta Liglerin Sıfırlanması

League of Legends‘ta her yeni sezon liglerin sıfırlanması işlemi (oyuncunun Lig ve MMR dereceli kullanılır) gerçekleştirilerek başlatılır. Peki liglerin sıfırlanması işlemi nasıl yapılır?

league of legends liglerin sifirlanmasi

Liglerin Sıfırlanması Nasıl Gerçekleştirilir?

Geçtiğimiz gün yapılan duyuru ile liglerin sıfırlandığı ve yeni Ranked (Dereceli) sezonunun başladığı resmen açıklandı. Ancak oyuncular liglerin sıfırlanmasının ne anlama geldiği bilmiyorlar veya defalarca anlatılsa bile anlamak istemiyorlar. Daha net bir örnek ile lig sıfırlanmasının ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum.

Sezon 2016 (Sezon 6 yerine artık bu isimle belirtiliyor) için uygulanan sıfırlama işleminde bir üyeliğin iki farklı değeri göz önünde bulundurulur: Birincisi oyuncunun Lig derecesi, ikincisi ise oyuncunun MMR derecesi.

Oyuncunun Lig derecesi bulunduğu lig ve yer aldığı kümedir. Örneğin, Silver III (Gümüş III), Gold I (Altın I) veya Platinium IV (Platin IV) gibi. Oyuncunun MMR derecesi ise maç eşleştirme sisteminde kullanılan seviyesidir. Yani aslında oyuncunun gerçek seviyesidir ancak bu değerler sadece Riot Games tarafından bilinmektedir.

Liglerin sıfırlanması işleminde oyuncunun lig derecesi ve MMR derecesi hesaba katılır. Matematiksel bir formül sayesinde oyuncunun yeni sezon için kullanılacak MMR derecesi ortaya çıkarılır. Buraya dikkat edin lütfen. Lig seviyesinden bahsetmiyorum, MMR seviyesinden bahsediyorum.

Sıfırlanma işleminden sonra oyuncudan 10 maç oynaması istenir ve bu sayede oyuncunun yerleştirileceği lig belirlenir. Yerleştirme maçlarında hesaplamalar liglerin sıfırlanması ile ortaya çıkarılan MMR derecesi üzerinden gerçekleştirilir.

timurdemir.com.tr ismine sahip bir oyuncu olalım. Bulunduğumuz lig Silver I ve MMR derecemiz 1350 olsun. Riot Games tarafından kullanılan matematiksel formül bu değerlere uygulanmış olsun ve ortaya 1250 MMR derecesi çıksın. timurdemir.com.tr ismine sahip oyuncunun Yeni Sezon için MMR derecesi 1250 olarak belirlenir. Bu oyuncunun yerleştirme maçlarını gerçekleştirirken 1250 rakamının üzerine oyun değerlerine yönelik rakamlar eklenir ve 10. maçtan sonra lige yerleştirilir.

Sıfırlanma işlemi uygulandıktan sonra Sezon 4’te Gold IV olan bir oyuncu 10 oyundan 10 tanesini kazanıp Silver II kümesine yerleştirilirken, bir başka Gold IV olan oyuncu 10 oyundan 5 tanesini kazanıp Silver I kümesine yerleştirilebilir. Burada önemli olan MMR derecesidir. MMR derecesi yüksek olan oyuncu kendi bulunduğu konumdan daha yüksek MMR derecesine sahip kişilerle eşleşebileceği için daha fazla puan alır. Diğeri ise kendi bulunduğu konumdan daha düşük MMR derecesine sahip kişilerle eşleşebileceği için daha düşük puan alacağından bu tip bir tablo ortaya çıkar.

Yerleştirme maçlarını tamamlayan bazı oyuncular maç kazandıklarında 20 LP alırken, bazı oyuncular 1 LP alabilirler. Burada anlaşılması gereken durum 20 LP alan oyuncunun kendisinden daha fazla MMR derecesine sahip kişilere karşı oyun kazandığı; 1 LP alan oyuncunun ise kendisinden daha az MMR derecesine sahip kişilere karşı oyun kazandığıdır. Görünürde oyuncular aynı ligde veya aynı kümede yer alabilirler ancak MMR değerlerinin birbirlerine yakın olmadığı buradan anlaşılabilir. Görünürde oyuncular farklı ligde veya farklı kümede yer alabilirler ama burada ise MMR değerlerinin birbirlerine yakın olduğu sonucu çıkarılabilir.

Liglerin sıfırlanması bu şekilde gerçekleşmektedir ve lig sisteminin işleyişi bu şekilde seyir eder. Yeni Sezon geldi herkes Silver I seviyesinden başlayacak gibi bir şeyden söz etmek mümkün değildir. Aynı şekilde Sezon 2016’te Gold IV olan bir oyuncunun Sezon 2017’ya Gold IV olarak başlar gibi kesin bir kaide söz konusu değildir. Çünkü oyuncunun lig derecesi değil, oyuncunun maç eşleştirme sisteminde kullanılan MMR derecesi belirleyici etkendir.

League of Legends 2015 Sezonu Ödülleri Nelerdir?

Dereceli sıralama ödülleri oyuncunun sezon sonunda bulunduğu pozisyona göre verilmektedir. Sezon içerisinde Gold seviyesine çıkmış olsanız bile sezon bitiminde Silver seviyesinde kalmışsanız alacağınız ödül Silver seviyesine göre belirlenecektir.

 • Bronze seviyesinde sezonu tamamlayan kişilere sadece görsel simge (Summoner Icon veya Sihirdar Simgesi) hediye edilecektir.
 • Silver seviyesinde sezonu tamamlayan kişilere yukarıdakilere ek olarak profil çerçevesi ve yeni yükleme ekranı çerçevesi hediye edilecektir.
 • Gold ve üzeri seviyede sezonu tamamlayanlara yukarıdakilere ek olarak arkadaşlık ve davet talebi özelliği ile Victorious Sivir (Şanlı Sivir) kostümü hediye edilecektir.
 • Dereceli takım ödüllerinde ise Ward Skin (Totem Kostümü) hediyesi verilecektir.
League of Legends 2016 Sezonu Bilgilendirmesi

League of Legends 2016 Sezonu hakkında liglerin ne zaman sıfırlanacağına yönelik henüz net bir bilgi bulunmaktadır. Ancak tahmini olarak 2015 sezonu Kasım ayı civarlarında sona erecektir. 2015 sezonu sona erdikten bir süre sonra ligler sıfırlanacaktır ve oyuncuların 2016 Sezonu için hazırlık yapmaları sağlanacaktır.

Geçmiş dönemleri baz alırsak eğer 2016 Sezon Öncesi Dönem, 2015 yılının Kasım ayının sonlarına doğru, 2016 Sezonu ise çok büyük bir ihtimalle 2016 yılının Ocak ayının ortalarında başlatılacaktır.

League of Legends 2016 Sezonu öncesinde geçmiş sezona dönük olarak sıfırlama işlemlerinde bir farklılık gerçekleştirilmesi halinde veya liglerin sıfırlanması konusunda herhangi bir mantıksal değişiklik söz konusu olursa bilgiler eklenecektir. Şimdilik önceki sezonlarda yapılan sıfırlama yöntemini göz önünde bulundurabilirsiniz.

NOT: Ligler 20 Ocak 2015 Tarihi ile sıfırlanmıştır. Herkese bol dereceli oyunlar 🙂

Bu konuyla ilgili sorularınızı da konu altına yorum yaparak bildirebilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Sorularınızın cevabının konu içerisinde yer almadığında dikkat ediniz. 

Yazar hakkında

Timur Demir
Timur Demir 380 içerik

23 Yaşında Muğla doğumlu olan yazar, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orman Mühendisliği son sınıf öğrencisi ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü öğrencisidir.

Yazara ait tüm içerikler →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Tanıtım Yazıları 0 Yorum

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Güneş Enerjisi ve Önemi

Dünyanın pek çok ülkesi enerji ihtiyacını karşılamak için petrol, doğal gaz ve kömür gibi kaynakları kullanır. Fosil yakıtlar yenilenebilir değildirler. Her birisinin tükenme olasılığı vardır. Bu kaynaklar bozulabilir, daha pahalı olabilir

Tanıtım Yazıları 3 Yorum

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralama hizmetleri günümüzde oldukça popüler olmaya başladı. Bir şehirden başka bir şehre giden insanlar burada geçirecekleri vakit için araba kiralamayı uygun görebiliyorlar. Kiralanan araç ile şehirde daha rahat gezebiliyorlar

Tanıtım Yazıları 0 Yorum

Arkadaşa Yılbaşı Hediyesi

Yavaş yavaş bir senenin daha sona geliyoruz. Tabi geride bırakmaya hazırlandığımız yılı iyi geçiren de var kötü geçiren de. Kimi 2015’in bitmesini hiç istemezken kimi de umutlarını yeni yıla taşımak

91 Yorum

 1. Momo
  Aralık 02, 20:44 Yanıtla

  Ben altın 5 iken çerçeve aldım şimdi altın 3 oldum çerçeveden sonra lig sıfırlanınca altın 3 mü sayılacak?

  • Timur Demir
   Aralık 02, 20:58 Yanıtla

   Merhaba,

   Sıralama maçlarını oynadıktan sonra yeni bir lige atacak.

 2. Useless
  Aralık 05, 23:16 Yanıtla

  Merhaba ben unranked’im. Bu sezon 7 maç attım ama 6 bozgun olduğu için 10’a tamamlamasam yeni sezonda 0 maç atmış olarak mı başlayacağım?

   • burkay
    Aralık 31, 17:04 Yanıtla

    Kardesim peki sezonu ne olarak bitirirsek ona yakin bir kumeye mibatacak?

 3. Tristana
  Aralık 25, 17:47 Yanıtla

  ben gold olarak bitirdim ligi ve gold çerçeve aldım. Şuan platım ocakta çerçeve değişikliği olur mu bilginiz var mı?

  • Timur Demir
   Aralık 25, 20:13 Yanıtla

   Hayır sadece şu anki liginize göre 10 oyun attıktan sonra yeni bir lige yerleştirileceksiniz.

 4. Emre
  Aralık 26, 19:05 Yanıtla

  Ligler sıfırlanınca hesapta kayıtlı olan e-postada sıfırlanıyor mu ?

 5. Deniz
  Aralık 28, 19:47 Yanıtla

  Abi ben bu sezonu büyük ihtimalle bronzda bitircem çünkü şu anda bronz2 0 lp deyim yani birdaha ki sezon 2016 da 10 maçı baştan açtıktan sonra mesela arkadaşım çok yıı bır oyuncu deıl ama 10 macın 6 sını kazandı 5 ini kaybetti ama silver 1 e aktarıldı benım elom su aralar dusuk yanı ben yenı sezonda ben 6 mac falan kazanasam benı neye atar

  • Timur Demir
   Aralık 28, 21:52 Yanıtla

   Deniz şu an ne desem yalan olur. Ama tahminen eğer 6 maç falan alırsan Bronz 1 – Gümüş 5 yada 4 ‘e atabilir.

 6. Samet
  Ocak 01, 11:44 Yanıtla

  Sezon 2016’daki ilk 10 maçımız bizim bitirdiğimiz lig üzerinde mi değerlendirilicek ?

  • Timur Demir
   Ocak 01, 12:29 Yanıtla

   Evet Samet bitirdiğin lig durumuna ve 10 maça göre bir lige yerleştirileceksin.

  • Timur Demir
   Ocak 01, 14:52 Yanıtla

   Tam net bir açıklama yok Abdullah Bey. Fakat bu ayın içinde sıfırlanması ön görülüyor.

  • Timur Demir
   Ocak 02, 13:57 Yanıtla

   Hayır çerçeve gelmeyecek. Geçen sezonun çerçevesini zaten aldınız.

  • Timur Demir
   Ocak 02, 21:00 Yanıtla

   Henüz öyle bir duyuru görmedim. Eğer bu duyumu aldığınız ingilizce kaynak var ise elinizde kontrol edelim.

 7. Muammer
  Ocak 03, 21:20 Yanıtla

  Sezonu gold4 bitirdim elohelldeydi acc odulleri aldiktan sonra plat 3 e kastim su anda plat 3 de 18 20 arasi gelio euw.op.gg den baktimda lig icin normal eloda oldum soylenio kacta kac yaparsam plat 1 olurum olabilir miyim biliosunuz ki maximum plat 1 e atiyo sezon sifrlaninca

  • Timur Demir
   Ocak 04, 11:40 Yanıtla

   Tahmini söylemem gerekir ise 9 oyun falan almanız gerekebilir.

 8. furkan
  Ocak 05, 17:15 Yanıtla

  timur abı bn 1 ay once gold oldum ama cok bı mac atmadım okuldan dolyı lıgler sınırlanınca cerceve dgısmı olckmı yoksa gold cecevsımı alcam

 9. Alperen
  Ocak 06, 18:24 Yanıtla

  Abi ben öncki hafta mı ney golden 5 oldum 10 maçtan 6 sını alarak şu anda gümüş 1 e indim bana nie çevre gelmedi golddatken simge veya kostümleri gelmedi?

  • Timur Demir
   Ocak 06, 19:39 Yanıtla

   Sezon bittiğinde gümüş olarak bitirdin değil mi? Sana gümüş çerçeve ve ödülleri gelmedi mi? Gold gelmez. Eğer bu sezon başladığında yani 10 maçı attıktan sonra bir sonraki sezona kadar gold bitirir isen ancak o zaman Gold gelir. Ya da hangi ligde bitirdiysen.

 10. mert
  Ocak 07, 15:29 Yanıtla

  Bu sezonu silver 5 bitirdim elom yuksek ama her kazandigimda 20 -25 arası lp veriyor 10 maçın hepsini kazansam gold atarmı ?

  • Timur Demir
   Ocak 07, 17:57 Yanıtla

   Ligler sıfırlanıncaya kadar Gümüş 2 gibi bir yerde bitirirseniz ve 10 maçında 8-9 nu kazanırsanız Altın 5 gibi bir yere atacağını tahmin ediyorum.

 11. Muhammet
  Ocak 08, 16:25 Yanıtla

  Arkadasim sezonu gumus 5 bitirmis, tahminen 6 oyun alirsa hangi kumeye atar merak ediyoruz ogrenmek istedim

 12. Ahmet
  Ocak 08, 23:45 Yanıtla

  unrankeddım ara dönemde yani sezon bitince 30 lvl oldum ve 10 maç yaptım gümüş 5 attı sonra bronza düştüm bazı küçük yaştaki şeyler sayesinde sıfırlanınca ligler ne olur yani ranked atmaya sezon bitince başladıım ne yazıkki yine güöüşe atarmı beni

  • Timur Demir
   Ocak 09, 12:55 Yanıtla

   Attığınız 10 oyuna göre yeni bir lige yerleştirileceksiniz.

 13. SlayerOnur
  Ocak 09, 06:16 Yanıtla

  Ben Bronz V kümesindeyim liglerin sıfırlanması durumunda ben unranked mi oluyorum?

  • Timur Demir
   Ocak 09, 12:53 Yanıtla

   Liginiz sıfırlanıyor. 10 oyun attıktan sonra tekrardan Bronz V ‘e göre ve 10 oyundan kaçını kazanmışsanız ona göre yeni bir lige yerleştirileceksiniz.

 14. fatih
  Ocak 10, 19:03 Yanıtla

  Ligde 10 tane birden kazanirsam platin 5 mi oluyorum söyler misin abi?

 15. Efe
  Ocak 11, 13:56 Yanıtla

  Merhaba . Benim acilen liglerin ne zaman sıfırlandığını öğrenmem gerek. Silver 1 im ve serilerdeyim . İnt cafeden giriyorum , 5 maçtan 2 sini kazandım . 1 tanesini daha kazanırsam gold olarak bitiricem. Ama ne yazıkki son maç atamadan int. cafedeki sürem doldu. 12 Ocak Salı günü sıfırlanıcak mı bilmem gerek . Teşekkürler…

  • Timur Demir
   Ocak 11, 14:14 Yanıtla

   Efe kesin bir tarih şu an verilmiyor. Sadece Riot çalışanlarının canlı yayında ”Çok Yakında” ifadesini bizzat kendim duydum. Bunun dışında herhangi bir bilgi maalesef verilmiyor.

 16. eren
  Ocak 12, 19:48 Yanıtla

  ben şuanda altınım ligler sıfırlanınca mı gelecek çerçeve?

 17. tamer
  Ocak 13, 17:26 Yanıtla

  sezon sıfırlanınca tekrar unranked olurmuyum?şuan 1 maçım kaldı lig atlamama

 18. Enes
  Ocak 14, 06:10 Yanıtla

  Ben bronz 3 um 6 7 en kotu 5 mac kazansam nereye atar 10 mactan

 19. görkem
  Ocak 14, 11:54 Yanıtla

  abi ben bronze 1 im 5 -6 maç kazansam hangi lige atar

  • Timur Demir
   Ocak 14, 14:33 Yanıtla

   Görkem bunlar hep tahmini durumlar sende biliyorsun. Yani MMR ‘na bağlı olarak değişen bir şey. Fakat benim tahminim Gümüş 5 yada Gümüş 4 ‘e atabilir.

 20. fatih
  Ocak 14, 15:17 Yanıtla

  Abi ben şimdi bronz 2 de bitirdim macin 6 veya 10 kazanirsam gümüş 2 mi oluyorum abi

 21. Meraklı
  Ocak 17, 13:13 Yanıtla

  Hocam ben sunu merak ediyorum ben sezonu bronz 2 de bitirdim . Sezon arasinda oynadim hala oynuyorum ve gold 5 e cikardim uyeligi.Bir kac gun sonra Ligler sifirlandiginda baz alinacak yer sezon bitiminde oldugum bronz 2 kumesimi yoksa sifirlanmadan hemen once bitirdiğim altin 5 mi.Yani ben bu iki aylik yeni sezon oncesi oyunlari bosami oynadim yoksa yarari varmi?

  • Timur Demir
   Ocak 17, 14:29 Yanıtla

   Gold 5 hesaba alınarak 10 oyundan sonra yeni bir lige yerleşeceksiniz.

 22. İlhan
  Ocak 17, 17:18 Yanıtla

  Abi ben 2 gun önce 10 maçın 9 unu kazanıp Gold 2 ligine atandim yeni sezonda tahmini 10 maçtan 5 6 maçı kazansam lige nereden başlarım ?

  • Timur Demir
   Ocak 18, 08:28 Yanıtla

   Gold 1 yada Plat 5’e atabilir. MMR durumuna göre daha iyi bir yere de atma olasılığı var.

 23. Ramazan
  Ocak 19, 18:44 Yanıtla

  1827 Mmr im var platin 5 kümesindeyim 7 veya 8 maç kazanmam durumunda nereye yerleşirim sizce ?

 24. Yusuf
  Ocak 19, 19:51 Yanıtla

  Abi ben gümüş2 deyim ligler sofirlaninca tahminen 5,6 maç kazansak hangi kümeye atar ya da gold 5 için kac maç kazanmaliyim teşekkürler

  • Timur Demir
   Ocak 19, 19:57 Yanıtla

   Gold 5 için, 10 maçın hepsini kazanman gerekebilir. Ama MMR ‘ın bu konuda etkili olacaktır. Net olarak bir şey diyemem.

 25. furkan
  Ocak 19, 23:30 Yanıtla

  timur bey sezonu elmas elo olarak bitirdim fakat arkadaşım gümüş bitirmesine ramen onunla birlikte ranked girebiliyorum biliyorsunuz ki 2 alt küme olanlarla ranked giremiyosunuz peki ya 10 maçı bu aradaşımla birlikte tamamlarsam beni düşük kümelere atarmı tek kafama takılan soru bu yanıtlarsanız sevinirim

 26. Emin Efe
  Ocak 20, 09:06 Yanıtla

  Ben ödülleri aldığımda altın 5 tim sonra 20 ocağa kadar plat 5 yaptım ama ödülleri gold 5 te aldım diye ben boşunamı plat oldum yoksa plata atma ihtimali hala varmı

  • Timur Demir
   Ocak 20, 09:09 Yanıtla

   10 oyunu attıktan sonra plat üzerinden değerlendirileceksiniz.

 27. Mustafa
  Ocak 20, 16:57 Yanıtla

  Timur abi simdi kumeler sifirlandi ya benim kumem gumus 5 idi cerceve filan glmdi 2015 sezonu bitmus dediler peki kumeler sifirlandi bn gumus 2 oldm bana kart gorunumu cerceve filan gelcekmi

   • Mustafa
    Ocak 20, 17:13 Yanıtla

    Nasil yani ya ben sezon bittiginde 30 lwl oldm dereceli 10 mac ypp gumus 4 e attilar ama kart gelmdi simge filan sezon basladi kumeler sifirlandi bn tkrr 10 mac ypmm lazm gumus 2 i olursam kart filan cerceve gelmiyecek mi

   • Emre
    Ocak 20, 21:13 Yanıtla

    Abi simdi bn 2015 sezonu bitti yeni dereceli oynamaya basladm ve 10 mctn 2 zaferle gumus 4 e verdler ama cerceve krt veya smge glmdi sezon bsldii diyelim 10 mctn 5 zfr alip gms 3 oldn kart cercve veya simge geleckmi

 28. Ilgar
  Ocak 20, 20:37 Yanıtla

  Ben geçen sezonu gümüş5 bitirdim bu yerleştirme maçlarında 10/10 yapsam gold 3 falan atar mı acaba ?

 29. sercan
  Ocak 21, 20:25 Yanıtla

  geçen ki sezonu silver 5 bitirdim çerçeve gelmedi ? bu sezon 10-7 yaparsam nereye atar

  • Timur Demir
   Ocak 21, 20:48 Yanıtla

   Tam olarak bir şey diyemiyorum artık. Bu sezon 6 7 maç alanı bile çok aşağılara attı.

 30. bilal
  Ocak 22, 01:31 Yanıtla

  iyi geceler Timur Bey sezonu gold 5 bitirdim 10 maçtan 7 tanesini kazandım ve bronz 1 e attı bunun sebebi nedir acaba bir bilginiz var mı?

  • Timur Demir
   Ocak 22, 09:34 Yanıtla

   Bu sene bu tür karmaşalar mevcut. Geçen sezon gibi tahmin edilen liglere atmıyor. Bunun nedenini tam olarak bilmiyorum ama MMR lar olabilir.

 31. Enver
  Ocak 22, 16:36 Yanıtla

  Silver1 bitirdim şu an ilk 10 maçın 5 ini oynadım tr sağolsun 4L 1W var 10da 3-4 yapsam bronz atarmı

  • Timur Demir
   Ocak 22, 18:00 Yanıtla

   Şu an ki liglere yerleşenlere göre Bronze atacaktır muhtemelen.

 32. Okan
  Ocak 23, 09:56 Yanıtla

  Abi ben plat 4 bitirdim 10 maçın 6 kazandım tahminince nete atar

 33. Orhun
  Ocak 24, 19:12 Yanıtla

  Ben bronz 1 bitirdim şimdi 10 maçın 9 unu kazandım tahminen hangi lige atar son maça girmedim daha

  • Timur Demir
   Ocak 24, 20:14 Yanıtla

   Durumlar baya karışık. Aynı lige atabilir. Belki de Gümüş 5

 34. M.talha
  Mayıs 10, 18:18 Yanıtla

  Sa arkadaşın hesabı bronz 4
  Dereceli Zafer / Bozgun: 79 / 112
  Lig: BRONZE IV
  Lig Puan: 54
  Normal ELO: 897
  Yaklaşık Gizli ELO: 937 yani neye atar bir sonraki sezon daha ranked atmicak mesela 7 win alsa gümüş 5 atarmı ?bu eloyla

 35. SFURMF CEYMBOY
  Mayıs 10, 18:21 Yanıtla

  Selam Timur kardeşim şimdi benim hesap var ama şimdiden merak ediyorum şuan ligim gümüş 1 altına çıkabilirim mesela altın 5 ile bitirdim ben kendimden eminim 7 win alabileceğime sence hangi lige atar g5 ile bitirsem HEDEF PLATİN 😀 kendime iyi şanslar
  Dereceli Zafer / Bozgun: 25 / 24
  Lig: SILVER I
  Lig Puan: 0
  Normal ELO: 1430
  Yaklaşık Gizli ELO: 1443

 36. Murat
  Kasım 04, 07:37 Yanıtla

  Ben Şuan Gold 5 im Kasım 7 De Ligler Sıfırlanacak Ben Çerçeve alacakmıyım Suan Hiç çerçeve yok

Bir Yorum Bırakın