Kolayca Yayılan Blog Yazısı Oluşturmanın Yolları

Yazımızda kolayca yayılabilen bir blog yazısı oluşturabilmek için neler yapmanız gerektiğini anlatılmıştır. Tabi ki bunların yanında en önemli şey zamandır. Hemen bir blog oluşturup, yazı yayınlayıp herkese birden ulaşmasını beklemek ütopik bir durumdur.

Blog Yazısı ve Yayılabilirliği

Binlerce insan tarafından okunan ve paylaşılan iyi blog yazıları yazmayı hiç hayal ettiniz mi? Eminim, bunu hayal etmeyen bir blog yazarı yoktur. Bu hayali gerçekleştirebilmek çok zor değildir. Değerlendireceğiniz bazı yöntemler ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Blog yazarlığına yeni başlamışsanız bu yazıdan öğrenecek çok şeyiniz vardır ancak kendini geliştirmiş kişilerin de faydalanabileceği bilgiler bulunmaktadır.

Öncelikle kolayca yayılan blog yazısı ne demektir bunu öğrenmeliyiz. Kolayca yayılan blog yazısının en basit tanımı, blog adresinizde yer alan ve diğer yazılardan daha çok okunan ve paylaşılan yazı demektir. Tanım bu kadar basittir.

Kolayca yayılan blog yazısı nasıl oluşturulur?

Saatlerinizi harcayarak ilgi çekici bir başlık belirlemiş olabilirsiniz, en iyi alt başlıkları seçmiş ve eşsiz bir içerik oluşturmuş olabilirsiniz. Ancak bunlar kolayca yayılan bir blog yazısı oluşturmak için yeterli olmayabilir. Yazınız okuyucu çekmemiş olabilir ve paylaşım rakamları istediğiniz düzeyde olmayabilir.

Elinizden geleni yaptığınız halde kolayca paylaşılan bir blog yazısı oluşturamayan kişilerdenseniz burada yer alan ipuçlarını değerlendirmelisiniz. Kolayca yayılan bir blog yazısı oluşturmak için gerçekten neler yapmak gerekir? Bu sorunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

İlgi Çekici Bir Konu Bulun

İlk adım kolayca paylaşılmasını istediğiniz yazıya ilgi alanınızla alakalı ilgi çekici bir konu bulmaktır. Bunu yapabilmenin en kolay ve en etkili yolu kendi alanınızda yayınlanan diğer yazıları okumak, en çok okunan, yorum alan ve paylaşılan başlıkları not etmektir.

Bu konuda biraz açık fikirli olmanız gerekir ve kendi alanınız ile ilgili yeni konular bulabilmelisiniz. Bu sayede kitlenizin okumak ve paylaşmak isteyeceği yazılar oluşturabilirsiniz.

Dikkat Çekici Başlıklar Oluşturun

Yazınızın alt başlıkları yeterince dikkat çekici değilse bu durumda yazınızın kolayca yayılması pek mümkün olmayabilir. Başlıklar, yazı hazırlandıktan sonra özenle seçilmesi gereken kısımlardır. Başlıklar kısa ve bütün olarak gözükmelidir. Verilmek istenen mesajı doğrudan iletebilmelidir.

Vermek istediğiniz mesajı başlığınızdaki ilk beş kelime ile anlatmaya çalışın. Bunu yapamıyorsanız, bu durumda yazınız pek paylaşılmayacaktır.

Doğru İnsanları Hedefleyin

Popüler bir konuyla ilgili yazıyor olabilirsiniz, çok iyi bir başlık bulabilirsiniz ve bunlarla yetinmeyip içeriği çok iyi bir şekilde hazırlamış olabilirsiniz. Ancak okuyucular ile aranızdaki ilişkiyi asla unutmamalısınız.

Yazınızın kolayca yayılmasını istiyorsanız, yazıyı ilgilenebilecek insanlarla buluşturmaya çalışmalısınız. Her yerde olmaya çalışın, sosyal bir alan oluşturun, güven sağlayın ve okuyucuların yazılarınızdan hoşlanmasını sağlayın. Son olarak onlardan yazıyı paylaşmalarını ve yorum yapmalarını isteyin.

Ziyaretçi Yazarlığı Yapabileceğiniz Bir Popüler Blog Bulun

Yukarıda yer alan adımların her birini gerçekleştirdikten sonra kendi alanınız ile ilgili ziyaretçi yazarlık yapabileceğiniz bir popüler blog bulun.

Bu sürecin doğru bir biçimde ilerlemesini istiyorsanız, yazınızın zamanını ayarlayın ve ziyaretçi yazınız ile aynı anda paylaşılmasını sağlayın. Bu sayede ziyaretçi yazınızın üzerinden mevcut yazınıza birçok yeni ziyaretçi gelecektir ve yazınızın paylaşılma olasılığı çok daha yüksek olacaktır.

Yazınızın Mümkün Olduğunca Faydalı Olmasını Sağlayın

Seçtiğiniz konu ne kadar ilgi çekici olursa olsun, yazdığınız yazının belirli problemleri çözdüğünden emin olmalı veya insanlara ilgilenebilecekleri yeni bilgiler sunmalısınız.

Sizi takip eden okuyucuları düşünmelisiniz çünkü blog adresiniz tamamen onlarla ilgilidir. Blog adresiniz okuyucusu olmadığı sürece pek işe yaramayacaktır.

Olabildiğince detaya inin, ipuçları ve tavsiyeler paylaşın. İnsanları etkileyebilecek güçlü bilgiler sunarak onları etkileyin.

Her Yoruma Cevap Verin

Her yoruma cevap verdiğiniz sürece okuyucularla olan bağınızı güçlendirmiş olursunuz. Bu sayede her okuyucu yorum yapmaya ilgi gösterebilir çünkü cevap vereceğinizi düşünür.

Yorumlara cevap verirken, okuyucuların sorularına cevap vermeye çalışın. Blog adresinize yeniden gelerek düşüncelerini paylaşmak isteyeceklerdir ve en önemlisi yazıyı arkadaşlarıyla paylaşacaklardır.

Son Cümleler

Bu ipuçları blog yazılarınızı harekete geçirecek kadar iyidir ancak bunları gerçekleştirmek için kolay değildir. İçeriğin okunacak değerde olduğundan emin olmalısınız.

Yazıya yorum yaparak kolayca yayılacak bir blog yazısı nasıl oluşturulur fikirlerinizi benimle paylaşın. Hangi adımları takip ettiğinizi paylaşmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Blog Yazılarınıza Daha Fazla Yorum Çekmek İçin Yöntemler başlıklı makalemizde yazılarınıza daha fazla yorum alma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

  1. Sedat diyor ki:

    Öncelikle bu tür faydalı içerikler ile bloglama işine yeni başlamış benim gibi blog yazarlarına ışık tuttuğunuz için kendi adıma teşekkür ederim. Yazdığınız her şeyi uygulamaya çalışıyorum yazılarımda ve umarım hak ettiğim başarıyı zamanla görürüm.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.