Kız ve Erkeklerin Oyun Kültürü

Popüler kültürde daima erkeklerin oyun oynadıkları ve kadınların oyunlardan uzak olduğu düşünülür. Popüler kültürün ortaya koyduğu bu bilgiye ne kadar güveniyorsunuz? Gerçekten erkekler kadınlara göre çok daha fazla oyun oynuyor olabilir mi?

Belki bilginin tamamen doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat, yapılan araştırmalar ve ortaya konan akademik çalışmalar kadınların da en az erkekler kadar oyun oynamaya meraklı olduğunu ortaya koymaktadır. Oyun oynamak sadece erkeklere özgü bir durum değildir.

kiz oyunlari

Kadınların oynadığı oyunlar erkeklere göre çok daha farklı türde olabilir. Bunu açıklamak için oyun yelpazesine geniş açıdan bakmak gerekmektedir. Örneğin, eğlenceli, renkli ve sürükleyici oyunlar kadınların ilgisini çekebilmektedir. Buna ek olarak şiddet içerikli, karanlık temalı veya kan içerikli oyunlar kadınların hepsine hitap etmemektedir. Bu noktadan bile kadınların oynadıkları oyunlarda eğlenceye ve renkliliğe önem verdiklerini anlayabilirsiniz.

İnsanlar video oyunlarıyla tanışmaya artık çok daha erken yaşlarda başlamaktadırlar. Bunun bir getirisi olarak çocuklar erken yaşlarda bu oyunlarla tanışmaktadır. Çocukların oynadıkları oyunlar çok farklı yapıda olabilmektedir. Erkeklerin oynadığı oyunlar dövüş, yarış ve silahlı oyunlardan oluşurken, kızların oynadıkları oyunlar yarış, eğlence ve bulmaca tarzı oyunlardan oluşmaktadır.

Kız oyunları çok farklı yapıda olabilmektedir. Özellikle bulmaca tarzı oyunlarda kızları etkileyecek türde nesnel ögelere yer verilir ve bunun için özel renkler kullanılır. Genç yaştaki kızlar için makyaj malzemeleri onların ilgisini çekebilecek türden nesnelerdir. Pembe ve genel anlamda kırmızının tonları kızların en sevdiği renkler arasında olduğundan kızlar için özel olarak geliştirilmiş oyunlarda bu renkler yoğun bir biçimde kullanılır.

Oyun oynamak eğlenceli bir uğraştır. Kızlar oyun oynarken kesinlikle eğlenmeyi ve kafa dağıtmayı isterler. Bu nedenle oynadıkları oyunlar daha çok eğlence odaklı, mizahi ögeler içeren ve şiddetten uzak oyunlardır. Mobil platformların ön plana çıkması ve her geçen gün mobil platformların kullanımının daha çok artmasıyla oyun oynamak isteyen kızların sayısı daha fazla artış göstermektedir.

Erkek oyunları ve kız oyunları arasında temasal açıdan farklılık olmasını doğal karşılamak gerekmektedir. Bu temasal farklılığa rağmen her ikisine hitap eden oyunları da oynayan kişiler bulunmaktadır. Oyun ayırt etmeyen kişiler en çok oyun buldukları platformlarda vakit geçirmeye özen gösterirler. Onlar için oyun oynamak vakitlerini harcayabilecekleri en keyifli faaliyet durumundadır.

Kız veya erkek olmanız fark etmez. Hangi oyunu oynayacağınız konusunda kararsız iseniz www.oyunkutusu.com adresini ziyaret ederek birbirinden eğlenceli kız ve erkek oyunlarını oynayabilirsiniz. Oynadığınız oyunlarla ilgili deneyimlerinizi konu altından yorum yaparak da bildirebilirsiniz.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.