Kişiliğinizi Anlamanızı Sağlayacak Örnekler

Kişilik meselesi, belirlenmesi zor bir kavram olarak anlaşılmaya başlanmış; kişiliğini bulamamış insanların oluşmasını başlatmıştır. Fark ediş algısının git gide azaldığı günümüzde, birçok olumsuz soruna neden olacak olan bu durum; aslında basit birkaç örnekle tanımlanabilecek kadar kolay.

Aşağıda vereceğim örnekler ile kişiliğini tanımlamakta zorlananlar veya bulamayanlar; kolayca bulabilirler.

Temelde kişilikler 4 ana başlık altında toplanıyor. Bu kişilik tipleri ise; şunlardır:

  • Popüler optimist
  • Melankolik
  • Güçlü klorik
  • Barışçıl soğukkanlı

Aşağıda, bu kişilik tiplerinin tanımlarını yapmayacağım ama bu tiplerin nasıl olduğuna dair, sizlere örneklerle anlatım yapacağım. Bu şekilde, kendi kişiliğinizi örnekler vasıtasıyla bulabilir ve gönül rahatlığı içine girebilirsiniz. Belirsizlik ve bilgisizliğin oluşturduğu stresten kurtulmuş olursunuz 🙂

Popüler optimist

Optimist kelimesini içermesiyle birlikte, nasıl bir kişiliği adlandırdığı ortaya çıktığını düşünüyorum.  Çocuk ruhlu olan bu kişiler, partilere gitmeyi çok severler, arkadaş edinmeleri çok kolaydır. Aslında karakter özellikleri olarak dışa dönük ve iyimser bir yaşam sürerler.

Optimistliğe örnek olarak verilebilecek en güzel şey, bir palyaço olup çocukları eğlendiren ve bunu zevk ile yapan kişi verilebilir. Yapılan her eylemde yüzünün gülmesi asıl amaç gibi gözükürken, bunun yanında ruhunun da gülmesi gerekir. İçten yaptığı şeylerden zevk alıyorsa ve neşe saçıyorsa; bu kişi popüler optimisttir. Dişlekler de buna dâhil!

Melankolik

Hiç hayatınızda sorun olduğu anda biri gelip size çözüm sundu mu? Bir kadın olduğunuzu ve çok kararsız bir durumda kaldığınızı hayal edin. Sıradan bir erkek arkadaşınız gelip sizi dinliyor ve size, doğru yolun X olduğunu söylüyor. Bu yönlendiriş, sizi iyileştirir. İşte melankolik kişi tipleri de, iyi niyet güzelliğinin ve zekânın sahipleridir. Yakışıklıdırlar.

Güçlü Klorik

Komutan olmak, emirlerine sorgusuz sualsiz aşırı hızlı cevap alabileceğin veya kral olduğunu hissettiğin anlamına gelir. Güçlü Klorik kişi tipi de; emir verici bir kişiliği simgeler.  Taş fırın erkeği olmak, karakter sahibi insan olmak, dediğim dedik olmak ya da soğukkanlı olmak; bunlara örnek verilebilir.

Barışçıl Soğukkanlı

Kimi zaman dindar kimi zaman ateist tarzı tabirler, zıt kişiliklere bürünenlere kullanılabiliyor bazen. Bu kişilik tipi de öyle. Uyumluluğun göstergesidir. Yukarıdaki üç kişilik tipinin hepsine sahip olan bu kişilik tipi, nereye çekerseniz gelen kişilere kullanılır. Heyecan arayışındakiler bu kişilik tipindendir.

Kişilik öğrenme stratejisi

Kişiliğinizi öğrenmenin çeşitli yolları vardır. Yukarıdaki basit temel yönergeleri okuyup bile karar verebilirsiniz. Ama en güzel şeylerden birisi, deneyimlerinizi sorgulayarak öğrenmekten geçiyor. Anı defterinize göz atarak, edindiğiniz arkadaşların yapısını inceleyerek, hangi oyunları oynadığınızı, hangi şarkıları dinlediğinize bakarak, kişisel blog adresinizde ne tür paylaşımlar ve yazılar yazdığınıza bakarak ya da en basiti, ne tür kıyafetler giydiğinizi hatırlayarak kişiliğinizi belirleyebilirsiniz. Bunlar, insanların geçmişe dönük yaşamlarından çıkarımlar yaparak kişilik bulmasını sağlayan basit örneklerdir.

Kişiliklerin belirleyici olarak geçmişe dönük incelenmesi daha basit ve daha kesindir. Örneğin; http://oguzveliyavas.com/ adresindeki kişisel blog sahibi bireyin geçmişine dönük kişiliğini inceleyim. (Bunun için linke tıklayıp sizin de göz gezdirmenizi öneririm)

internet uzerine blog

Yazıların içine girmeden ilk göze çarpan detay, yazıların başlıklarıdır. Başlıkların detaycı, öğretici olması; kandırmaya gitmemesi, bu kişinin melankolik olduğuna ufaktan işaret ediyor. Sonrasında yazıları teker teker okumaya başladığınızda, detaycı bir durum ortaya çıkıyor. Bu optimistliğin bir simgesi. Peki bu kişi hangi kişilik tipine sahip derseniz, en şanslı olanlarından olana:

Blog sahibinin kişiliği: “Melankolik – Optimistik”

Buradan şunu da öğrenmiş oluyoruz. Tek tip bir kişilik olma zorunluluğu yoktur.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.