Tatilde Kazıklanmadan Araç Kiralama

Özellikle tatile çıkan kişilere araç kiralayan firmalar potansiyel alıcıların önüne baş döndürücü teklifler sunabilirler. Şehir içi araç kiralama hizmetlerinde ise biraz daha farklı yaklaşımlar olabilir. İstanbul araç kiralama hizmetlerini düşünecek olursanız tatil için araç kiralama hizmetleri ile şehir içi araç kiralama hizmetleri arasında büyük farklılıklar olabilir.

garajyeri-arac-kiralama

Tatil için araç kirala tekliflerinin büyük kısmı her ne kadar ilk bakışta makul gibi gözükse bile birçok teklif cebinizden daha fazla para almaya yönelik olabilir. Tatile çıkacaksınız ve araç kiralayan firmanın sizi kandırmasından korkuyor musunuz? Bu yazı tam size göre!

1. Başlangıç Paketi Yeterli

Araç kiralama hizmeti veren pek çok nokta size sayısız fırsat sunar ve bu fırsatlar genelde başlangıç paketinin üstüne eklenen ekstralardan oluşur. Tatilde sizi sadece oradan oraya götürecek bir araç memnun edecekse ekstra paket içeriklerine elinizi bile sürmeden başlangıç paketini satın almanız yeterli olacaktır.

2. Sigorta İmkanına Dikkat

Birçok araç kiralama firması kiralama bedelinin yanında karşıdaki kişiden belirli bir sigorta masrafı talep eder. Bu sigorta masrafı aracın başına gelebilecek türlü aksiliklere karşı bir önlem niteliğindedir. Burada dikkat etmeniz gereken durum ise sunulan sigorta imkanının kapsama alanıdır. Başınıza kapsam başı bir iş geldiğinde arabanın masrafını ödememek durumunda kalmak için sigorta imkanını incelemeyi ihmal etmeyin.

3. Harici Sigortadan Faydalanma

Bazı kişiler aracı bir yerden kiralarken daha ucuz bedelle farklı bir firmadan araç sigortası yaptırmayı düşünebilirler. Bu aslında iyi bir fikir olabilir ama buna rağmen araç kiralarken yapılan anlaşmada sigorta bedelinin altına imza atarlar. Karşınızdaki kişinin görevi size sigorta satmak ve aynı zamanda araç kiralamak olduğundan gözünüzü dört açmalısınız. Sizi kandırıp sigorta satın almış olsanız bile başka bir sigorta satışı gerçekleştirdiğinde işini başarıyla yapmış olacaktır.

4. Benzin ve Kilometre Kurallarına Dikkat

Araç kiralarken ödeme bilgilerini girmeden önce mutlaka araç kiralama firmasının benzin ve kilometre kurallarına dikkat etmelisiniz. Birçok araç kiralama firması tam dolu depo sunsa bile aracın belirli kilometreye kadar kullanılması gerektiği gibi sınırlamalara sahip olabilir. Gideceğiniz yerde bu kilometreyi aşacağınızı düşünüyorsanız anlaşmayı onaylamamalı ve pazarlığa devam etmelisiniz.

5. Aracı İnceleme ve Fotoğraflama

Aracı kiralamadan önce mutlaka onu detaylıca inceleyin ve fotoğraflarını çekin. Aracı almadan önce ne durumda olduğunu belgelemenin en iyi yolu budur. İleride oluşabilecek bağımsız sorunlar sizin başınıza çorap örebileceği için aracı inceleyip gerektiğinde fotoğraflama veya videoya kaydetme kendinizi sağlama almanıza yardımcı olacaktır.

6. Aracı Teslim Ederken Kontrol

Tatil dönüşünde aracı teslim ederken belirli kurallara uymanız gerekir. Öncelikle aracı mutlaka firmada görevli birisine teslim etmelisiniz. Teslim etmeden önce kilometre ve benzin değerlerini ama aynı zamanda aracın kendisini fotoğraflamayı düşünmelisiniz. Ardından aracı firma yetkilisine teslim edebilirsiniz. Sorun oluşması durumunda fotoğraflardan faydalanarak sizden ötürü bir problem olmadığını kolayca ispat edebilirsiniz.

7. Kredi Kartını Kontrol Etme

Kurumsal firmalar bu topa ayaklarını uzatmasa bile kurumsallaşmamış firmalardan hizmet alırken kredi kartınız ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorun genelde firmaların müşteriden gereğinden fazla para almasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir problem yaşamak istemiyorsanız her ne olursa olsun kredi kartınızdan yapılan harcamaları kontrol edin.

8. Hak Aramayı Düşünme

Hizmet alırken bir sorun mu yaşadınız? Buraya kadar söylediklerimi değerlendirdiyseniz elinizde kendinizi savunabileceğiniz pek çok şey bilgiye ve belgeye sahipsiniz demektir. Hak aramaktan çekinmeyin ve araç kiralama hizmeti alırken mutlaka kendisini ispatlamış, Garajyeri gibi kurumsal firmalara yönelmelisiniz. Bir firmanın müşteri ilişkileri ne kadar kuvvetliyse verdiği hizmet de o kadar kalitelidir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.