Karar Verme Sürecinde Hayat Kavramı

Zevksiz bir yaşamın ve kalitesiz bir hayatın, standart yaşam tarzı olarak benimsendiğini görmemek imkânsız. Bunu yaşamamak bile imkansız bir durum. Hayatı monotonlaştıran, güzel günleri sıkıcı bir şekilde geçirmemize sebep olan ya da hayattan zevk almadan yaşlanmaya e yok olmaya yüz tutmamıza sebep olan birçok durum var.

  • İşten geç gelmek,
  • Kendine zaman ayıramamak,
  • Maddi sıkıntılar çekmek
  • Zevkli bir hayata düşkün olmanın getirdiği ruhsal bozukluklar gibi birçok örnek verilebilir.

Sebep aradığın zaman, karşına koliler dolusu sebep çıkarabilirsiniz. Sebepleri görmemek ise; imkansız. Ancak hayatın sıkıntılı anlarını yaşarken bile mutluluğu görebildiğiniz zamanlar olabilir. Bu hayatınızı değer sahibi yapmak demektir, ruhunuzu değerlendirmek demektir. Var olduğunuz kişiliğin kalitesini arttırmak demektir. Bunların basitçe yöntemleri var, ama ilk seferde olacağını düşünüyorsanız; bir sihirbaza gidin.

Basit kabullenişler

Olan bir şeyi olmamış gibi görmek ya da olmadığını varsaymak, inkarda ertelemeye sebep olur. Ruhun doyumunu bozan durumlardan birisidir. Kötü bir durumda olduğunu kabul etmek, battığını görmek, hata yaptığını anlamak nedir zordur sorusunu cevaplamak yerine; Yes Man filmindeki pozitif düşünceyi kendinize aşılamanız gerekiyor. Yes Man filmi, bir “Evet” diyebilme filmidir. İkinci pozitif yaşam fikri ise; “Hayır” kelimesini ağzınızdan çıkarabilmekle geçiyor.

Küçük örnekler

Bir insanın hayatını değerli kılması nasıl olur? Sinemaya gitmek ile mi, tenis oynayarak mı, kitap okuyarak mı, eylemde olduğu anda mı bilinmiyor. Kesin kuralı yok bunun. Hangi eylemin değerli olduğu, o eylemi yaşadığınız andaki hissettiğiniz zevk ve duygu ile doğru orantılıdır. Bu bahsettiğim anlar, genellikle başı ve sonu olan, belirli bir zaman dilimini kapsayan güne göre kısa ya da hayata göre küçük zaman dilimleridir. Bunlar elbette önemli ama tüm hayatınız boyunca hissettiğiniz zevki kalıcı kılarak değerlenmek istemez misiniz?

Hayatımızın belirli anlarında seçici davranırız ve bu tüm hayatımızı etkiler. Bir çocuk eğer ki bilgisayara yatkınsa; bu onun ileride bilgisayar ile ilgili bir meslekte başarılı olacağı anlamına gelmeyebilir. Ama bilgisayara tutkusu varsa ve yenilikçi işler peşinde ise; bilgisayar ve teknoloji alanında uzmanlaşmak için okul seçimi yapabilir. Bilgisayarcı olup ne yapacaksın gibi olumsuz tepkilerle çocuğu başka yönlere çekmek, hayatında istemediği ve bunu fark edemediği bir işe sahip olarak; topluma ve yaşantısına artı katmadan hayat sürmesine sebep olur.

hayat kavrami

Bilgisayar alanında uzmanlaşmasına izin verdiğiniz bir çocuk; insanlığa fayda sağlayacak değerler ortaya koyabilir. Bu illa ki birincil mesleği olmak zorunda da değil. Günümüzde birçok tutkun ve profesyonel kişiler, ikincil iş olarak bilgisayar alanında çalışmalar, üretim yapmaktadır. Bunun hakkındaki en iyi örneğe, yandaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: İnternet Blogu ve Hata Çözümleri!

Bir başa örneği ise; insanların önündeki toplumsal baskıyı kaldırmak üzerine vermek istiyorum. Birçok yaratıcı ruhlar, bedenler; toplumun “Bu böyle olmaz, cık cık, ayıp” gibi tabirleri yüzünden geri plana atılıyor. Sokağa çıkarken bir şort giymek neden kötü olabilir ki? Halbuki kişinin bedenine nüfus eden güneşten dolayı, daha iyi bir düşünce sistemine sahip olduğunu ve bunu hayatına artı bir etki olarak aktardığını bilselerdi, böyle yaparlar mıydı acaba!

Önemli karar anları

Değişik bir duruma, istenmeyen gibi bir duruma acilinden olumsuz cevap vermek yerine, birinin hayatını etkilediğinizi unutmadan o konuyu düşünmeli ve mantıklı yollardan karar vermelisiniz. Başkasının hayatı sizin elinizdeyken, bu her konuda olabilir; onun hayatını değersizleştirmek yerine, değer katarak insanlığa faydanız dokunsun.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.