Tanıtım Yazıları

İzlenmesi Gereken Filmleri Oluşturma Teknikleri

İzlenmesi gereken filmler listesi sunmak gibi bir niyetim olmadığını, bu tür listelerin kime ve neye göre oluşturulduğunu bilmediğimi ve insanların neden izlenmesi gereken filmler listesini aradığını hep merak etmişimdir. Ancak bu sorulara cevap bulmak ya da liste aramak yerine; size nasıl izlenilir filmler bulacağınızı anlatmak istiyorum.

İzlenmesi Gereken Filmleri Oluşturma

Her işin başı niyetten ve emekten geçer.  Eğer izleyeceğiniz filmden maksimum tat almak, ölü zaman oluşturmamak ya da film indir veya film izle sitelerindeki listelere güvenmek yerine kalite bir film izlemek istiyorsanız; aşağıdaki taktikleri uygulayarak, güzel ve kaliteli bir film izlemiş olacaksınız.

İlk Kural: Film Arayışı

Ne tür film izlemek istediğiniz önemli bir kriter olabilir ama daha önemlisi, ne izleyeceğiniz önemlidir. İnsanların seçim algısı, çeşitli etmenler tarafından verilir. Bu konuda etkili olan film arama yöntemlerinden birkaçını size aktarmak istiyorum:

  • Tavsiye film: Filmler, birer sürpriz yumurta gibidir. İlgi alanınızdaki bir film –örneğin gizem ya da macera; sizin beklediğiniz türden çıkmayabilir ya da sizi tatmin etmeyebilir. Bu durumda, en güzel film bulma taktiklerinden birisi; arkadaşlarınızın ya da belirli mecralardaki kişilerin tavsiyelerini almak. Bunu sosyal medya hesaplarınız üzerinden ciddi ve istekli bir soru sorarak kolayca bulabilirsiniz.
  • Öneri sistemlerini kullanın: İnternet üzerinde birçok web sitesi, grup ya da sayfa; film eleştirisi veya film önerileri üzerine içerikler üretmektedir. Buradan filmler bulabilir ya da izlemek için karar verdiğiniz bir filme ait görüşleri okuyup ona göre yeniden karar verebilirsiniz.
  • Film Veri tabanları: Film üzerine internet üzerinde faaliyet gösteren pek çok kurum vardır. Bunlar; en başta imdb olmak üzere; ülkemizde sinemalar.com gibi sitelerdir. Bağımsız ve tarafsız bu tarz siteleri kullanabilirsiniz. Ancak sakın; gazetelerin sinema köşeleri, film izleme sitelerinin önerilerini dikkate almayın.
  • Afişlere odaklanmayın: Afişler, kesinlikle kandırmaca bir tekniktir. Genellikle afişler, filmlerin temasını yansıtan ve kandırmaca olanlar olarak ikiye ayrılır. O yüzden afişlerin çekiciliğine kanmamalısınız ve karar verme arayışında ikinci planda tutmalısınız.

İkinci Kural: Film İzleme Teknikleri

Film izlemek; kaliteli ve kalitesiz filmlerin boy gösterdiği günümüzde, keyifli ve keyifsiz hale gelebiliyor. İşi şansa bırakmamak ve onca zamanı boşa geçirmiş olmamak için bazı küçük teknikler ile; film kalitesiz dahi olsa filmi kaliteli hale getirebilirsiniz.

  • Ses olgusu: Film izlemeyi keyifli hale getiren durumlardan birisi de, 5 duyumuzdan olan sestir. Film izleme de gerçekten 5 duyunun etkisi fazladır ancak görmek ve duymak, en önemli olanlarıdır. Sinema da film izlerken yapabileceğiniz bir şey yok ancak evde sinema sistemi, televizyon veya bilgisayar ile izlerken; ses seviyesini iyi ayarlamalı ve net bir şekilde duymalısınız. Sesin şiddeti, eğer uzanıyorsanız düşük; eğer oturarak izliyorsanız yüksek olmalıdır. Ses sisteminiz varsa, çok şanslısınız demektir.
  • Görsellik: Filmi güzel kılan durumlardan birisi; görsel doyumdur. Filmleri izlerken yüksek kalitede izlemeniz; filmden aldığınız hazzı arttıracaktır. Göz doyumu, filmin kalitesi ile doğru orantılıdır ve doyum arttıkça filme odaklanma ve filmi sevme, ona göre artmaktadır. Blueray ya da 720p üzeri filmleri izlemenizi tavsiye ediyorum.
  • Ortam değişkeni: Filmleri izlerken ortam ve giyim tarzınız çok önemlidir. Sinemada ya da evde fark etmez; daima rahat kıyafetler ile film izlemelisiniz. Film için en uygun pozisyonu alıp, film bitinceye kadar o pozisyonda kalmalısınız. Mesela romantik bir izliyorsanız; odanızı ona göre dekore edebilirsiniz ve ona göre içecek alabilirsiniz yanınıza. Kısacası amacınız; rahatınız olsun.
  • Dil ve diğerleri: Çoğu zaman yabancı filmleri seyrederiz. Bir filmin özünde bağırış, ağlama, şarkı söyleme, inişler ve çıkışlar gibi ses olayları yatar. O yüzden Türkçe dublaj filmler yerine; Türkçe altyazılı filmleri izlemenizde büyük yarar vardır. Bunu bir alışkanlık haline getirirseniz; ses olayları daha güzel duyulacak ve filmin heyecanını işitebileceksiniz.

Yukarıdaki basit teknikleri uyguladığınızda; mutlaka izlenmesi gereken filmler listesindeki bir filmin verdiği tadın aynısını; herhangi bir filmden alabilirsiniz. Bunun için sadece gerekli değişkenleri bilin ve ona göre izleyin.

 

Etiketler

Timur Demir

Merhaba. Ben Timur Demir, 28 Yaşında Muğla'da yaşıyorum. Her zaman Paylaşmayı Misyon, bilgiyi en değerli hazine olarak görmeyi ise Vizyon edindim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı