İş Yerinde Başarılı Olmanın Yolları

İş yaşamı, başarısızlığı kabul etmeyen bir durum haline geleli çok oldu. Ancak halen profesyonel çalışmayan şirketlerde ömürlük iş sahibi olmanın da yolu yok değil. Kolay olanı bulmak zor, zor olanı bulmak basit olduğu için; zorla kazanılmış bir işi elde tutmanın yöntemlerinden biraz bahsetmek istiyorum size.

Başarılı olmanın birçok yolu var. Sakinlik, genele bakmak, düşünebilmek, empati kurabilmek gibi çeşitli özellikler ile, bunu başarabilirsiniz. Ancak toy bir çalışan olmanın getirdiği durumlar yada yeni işe alışma durumu gibi ekstra negatif durumlar yüzünden, başarısızlık kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden işe yeni giren ile ilk defa iş sahibi olan birinin nasıl başarılı olacağı, ayrı teknikler içeriyor. Üçüncü olarak, sıfırdan işletmesi olmadan bir kişinin kendi işini kurarak başarılı olması söz konusu. Bunun teknikleri de, diğerleri ile aynı ama ekstra özel bir konu da içinde yer alıyor. İsterseniz, gelin okuyalım.

Kendi işini kuracak olanlar için başarılı olmak

Bir fabrika kurma yada bir işletme açma gibi bir durumunuz olmadığında, yapabileceğiniz tek iş yeri potansiyeli; Home Office çalışmaktır. Home Office çalışma, artıları ve fazlasıyla eksileri ile oluşan bir iş modeli. Sürekliliğin ve başarının sağlanması zor. O yüzden bir iş yeri açmak; başarmakla eşdeğer sayılıyor.

home office

İş yeri açmanın da birçok olumsuz faktörü veya engeli var. Yüksek kiralar, tasarımlar, ofis eşyaları alma, vb gibi etmenler; engel oluyor. Bunun yerine iş dünyası için hazırlanan Office binalarından birini kiralayabilir yada alabilir; işiniz için başarının ilk faktörünü atlatmış olursunuz. Bunun için; Tahincioğlu’nun nidakule markalı ofis projelerine buradan bakabilirsiniz. Diğer durumlar ise; aşağıda ele alacağım kriterler ile eşdeğer konumdadır.

İlk iş deneyimi olan biri için başarılı olmak

İlk iş deneyimi, gülünç durumlara neden olabiliyor. Bilgisizlik, tecrübe, çalışanların küçümsemesi gibi konular yüzünden ortalama 6 aylık bir süreçte, başarısız bir girişime neden olabiliyor. Bunu yenmenin basit yöntemleri var:

  • İlk tanışmalarda el sıkışma anında güçlü el sıkışın.
  • Çalışanlar ile lakayık muhabbetlere girmeyin ve kendinizi geri planda tutun.
  • Kendi işini size yüklemeye çalışacaklardır. Buna izin vermeyin ve alt üst ilişkisinden doğan kuralları dikkatlice okuyun.
  • Zor durumlarda aceleci cevap vermeyin. Düşünün ve ardından planladığınız işi yapın.
  • Girişken olun, sevimli olun, sohbet edin ama kayırmayın.

İşe yeni giren biri için başarılı olmak

İşe yeni giren birinin dikkat etmesi gereken konu, çoğunlukla  kendini belli etmeye çalışmasıdır. Bu, hem yönetim hem de mavi yaka çalışanları kapsayacak şekilde olmalıdır. Bunun için işletmeye geldiğiniz ilk hafta veya ay içinde; işletme içinde mavi yakaların onay vereceği bir yenilik, iyileştirme yada geliştirme faaliyeti yapmanız ve hayata geçirmeniz gerekiyor. Bu olduğu zaman, çalışanların size olan güveni artacak, saygınlığı önem kazanacak ve size değer vereceklerdir.

Yönetim kademesinde ise; işletme içindeki bir sorunu özel değil, genel anlamda ele aldığınızı gösteren bir sunum ile sağlamalısınız. İşletmelerdeki sorunlar, özelden genele değil; genelden özele doğru farkına varılır ve çözüm üretilir.

Bir diğer konusu ise; dağınıklığı önlemektir. Başarı, düzen içinde gelişir ve ister işletme de olsun; isterse ofiste olsun; düzen şarttır. Masanız düzenli olmalı, kıyafetleriniz düzenli olmalı, çalışma alanlarınız düzenli olmalı. Bunu sağlarsanız, başarılı olabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Düzen, sakin kafa, kurallar, rütbe, değerler veya giyim gibi etmenler, başarıyı etkileyen faktörler arasında. Ofis tasarımından saç şeklinize kadar, her şeyin ruh halinize hitap etmesi ve sizi güdülemesi gerekiyor.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.