Hipnoterapi: Ruh Sağlığı İçin Faydaları ve Sakıncaları

Hipnoterapi bir tür yönlendirilmiş rahatlama yöntemidir. Yoğun konsantrasyon ve aşırı odaklanma sayesinde kişinin yüksek düzeyde farkında olma yetisine sahip olması sağlanır. Kişi aşırı bir biçimde odaklandığı için etrafında olan bitenden geçici bir süre haberdar olamaz veya etrafında olan bitenleri görmezden gelir. Bu sayede kişi, kendisini yönlendiren terapistle birlikte belirli konulara daha kararlı bir biçimde odaklanmayı başarır.

Hipnoz genellikle insanların zihinlerinde saklamış olabilecekleri düşünceleri açığa çıkarabilmek için yardımcı bir terapi yöntemi olarak kullanılır. İnsanlar normal durumdayken bu düşünceleri ve duyguları açığa çıkarmaktan çekinirler. Fakat hipnozun etkisiyle kontrolü terapiste bıraktıkları için bu duygu ve düşüncelerin dışarı çıkarılması çok daha kolay ve sancısız olur.

hipnoterapi

Hipnozun Faydaları

Hipnoz insanların önerilere ve tartışmaya daha açık olmasını sağlar. Bu açıdan belirli durumların tedavisinde oldukça etkilidir. Fobiler, korkular, endişeler, uyku bozukluğu, depresyon ve stres gibi durumların tedavisinde hipnoz etkili bir yöntem olma özelliğini taşır. Bununla birlikte hipnoz baş ağrısı tedavisinde ve kötü alışkanlıklardan kurtulma tedavilerinde kullanılabilir. Aynı zamanda bunalımda olan ve kontrolü kendi başına sağlayamayan kişiler hipnoz ile tedaviden fayda görebilirler.

Hipnozun Sakıncaları

Hipnoz psikolojik sıkıntılardan ötürü sanrı veya kuruntu gibi problemleri olan kişilerden uygulanmaz. Hipnoz ile baş ağrılarının tedavisi mümkün olsa bile bunun doktor kontrolünde ve doktor izninde gerçekleştirilmesi gerekir. Kişi ilaçla tedaviye cevap vermiyorsa bir tedavi çaresi olarak hipnoterapi düşünülebilir. Bunun yanında hipnoz ile tedavi yönteminin diğer tedavi yöntemlerinden çok daha etkisiz olduğu unutulmamalıdır.

Bazı durumlarda terapistler insanın zihninde gizlediği belirli duygu ve düşüncelere ulaşmak için hipnoz yöntemini kullansalar bile kişilerin hipnoz halindeyken ortaya koydukları duygu ve düşünceler tamamen doğruyu yansıtmayabilir. Ayrıca, hipnoz hatalı anıların ortaya çıkmasına neden olabilir ve bunun temel sebebi hipnoz halindeki kişiyi yönlendiren terapistin önerileridir. Tüm bu sakıncalardan ötürü hipnoterapi asla birincil tedavi yöntemi olarak kullanılmamaktadır.

Hipnoz her ne kadar belirli psikolojik sıkıntılarda kullanılan tedavi yöntemi olsa bile bu alanda yapılan araştırmalar hipnoz ile zayıflama gibi tedavi çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilmesinin gerekli olduğu hipnoz yöntemiyle birçok farklı tedavi de uygulanabilmektedir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.