Hayatı Yaşamak İçin Yapabileceğiniz Basit Şeyler

“Susayınca su içecek kadar basit yaşayacaksın” der Nazım Hikmet bir şiirinde ama bu kadar basit bir şeyden mutlu olmak ya da tat almak nasıl olabilir diye düşünüyor insan. Basit yaşamdan mutlu olmanın sırrı, aslında sürekli olan bir mutlu olma halinden geliyor.

hayati yasamak icin

Kısacası hayattan tat alıyorsanız, basit bir şeyin size verdiği tat daha fazladır. Ama hayattan tat almıyorsanız, işte o basit şey; çok sıradan ve tatsız bir şey olur. O vakit, hayattan tat almanın güzelliklerinden bahsedelim.

 1. Evden dışarı çıkın

İlk adımı atmak, her zaman zordur. Hayatınızı da güzel kılmanın ilk kuralı, evden dışarı çıkmaktır. Hayatın sokaklarda aktığını, gençlik çağındakilerin dışarıda kalma hevesinden anlayabilirsiniz. Bunun toplumsal yönünü basit şeylerle anlatabiliriz ancak bilimsel yönünü açıklamayı tercih ediyorum.

Dışarı çıkmak; ilk olarak yürümek eylemini gerektirir. Bir yere gidecekseniz ya da yürüyüş yapacaksanız, ayaklarınız hareket etmelidir. Yürüyen bir kişinin beyin fonksiyonları daha iyi ve daha sade çalışır. Bu sayede aklınızdaki yüzlerce sıkıntı birden daha net gözükmeye başlıyor, çözüm üretebiliyor veya sizi üzecek kadar aklınıza gelmiyor olacak veya unutacaksınızdır.

İkinci olarak dışarı çıkmak; ayakların hareket etmesi ile kan dolaşımını harekete geçirir. Bu sayede vücudunuz uyanır ve dinç bir gelirsiniz. Algılarınız açılır, farkındalığınız artar ve üstüne vücudunuz mutluluk hormonu salgılar. O kadar fazla gidilecek ve gezilecek yerler var ki, hepsine yürüdüğünüzü hayal edin.

 1. Gözünüz güzellikleri görsün

Toplum refahının huzurdan çok, görsel güzelliklere dayandığını artık kabul etmemiz gerekiyor. Ben değil sadece, sen bile görsel zaaflara sahipsin ve bunların gün yüzüne çıktığını kabul edelim.

Gastronomi, bunların en son örneklerinden birisi. Yemeklerin, tadı temel alınarak en iyi görüntüde sunulması demek olan Gastronomi; görsel zaaflarımızı kontrol etmenin yollarından biridir. Hayat sokakta efsanesinin temelini, insanların dışarı çıkıp kafelere gitmesi, yemekler yemesi üzerine dayanır. Sebebi de, insanların Gastronomi kullanan yerlere gitme isteğidir. İşte bu durumu, hayatınıza uygulamak en güzeli. İş çıkışı evde ne yenir diye düşünmek yerine, sıradan bir yemeği süslü bir şekilde önünüze sunarak; bu sıkıcı düşüncenizden kurtulabilirsiniz.

 1. Oturun

Oturmaktan kasıt, boş boş oturmak değil elbette. Temel amacınız, oturmak eylemini ayda bir kez yapmaktır. Oturmanın amacı; seyahat etmenin yollarını aramaktır. Nasıl mı?

Öncelikle önünüze bir harita alın ve bu harita genellikle oturduğunuz şehrin geniş bir haritası olsun. Şehrinizde yapılabilecek tüm aktiviteleri defterinize sıra halinde yazmalısınız. Bunları yaparken internet sitelerinden, şehir rehberlerinden, arkadaş tavsiyelerinizden de yararlanabilirsiniz.

Basitçe bir şehirde yapılabilecek küçük ama tamamına bakıldığında sizi mutlu edecek ve yaşadığınızı hatırlatacak eylemleri sıralayalım:

 • Havuza gitmek
 • Hamama gitmek
 • Bisiklet turu yapmak
 • Sinemaya gitmek
 • X yere oturmaya gitmek
 • Caddelerdeki masalarda oturmak
 • İnsanları seyretmek
 • Ücretsiz workshoplara katılmak
 • Ücretsiz olan günlerde müzeleri gezmek gibi.

Kısacası;

Mutlu olmak ve yaşantınızı fark etmek i.in; hareket etmenizin ve sizi etkileyen durumların farkına varmanız gerekir. Televizyon, bilgisayar bağımlılığı, telefon bağımlılığı ya da diğer bağımlılıklarınız; sizi evinize bağlıyor ya da hareket etmenizi engelliyor. Bunlardan bir an kurtulup küçük bir hareket ettiğinizde, devamının geleceğini bilmenizi istiyorum.

Hareket, güzelliktir. Oturmak da! Amacınız sadece yaşamak olsun.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Hayatı Yaşamak İçin Yapabileceğiniz Basit Şeyler” te bir düşünce

 1. Zeynep Asya Çoban diyor ki:

  Merhabalar Timur Bey. Yazılarınızı sık sık takip etmeye çalışıyorum ve hiç sıkılmadan okuyorum. Gerçekten faydalı bir yazı daha hazırlamışsınız, hayatın tadını çıkartmak gerek 🙂

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.