Hayalinizdeki İşi Yakalamak İçin Neden Blog Yazarlığı Yapmalısınız?

Bir zamanlar blog yazarlığı sadece insanların deneyimlerini yazıya aktardıkları bir çeşit faaliyet olarak görülmekteydi. Bazıları blogları bir tür çevrimiçi günlük olarak kullanmaktaydı. Bu günler geride kaldı. Bilgili blog yazarları, blog yazarlığını yüksek liralar değerindeki işletmelere dönüştürdüler. Bu nedenle blog yazarlığı hayalinizdeki işi bulmada size yardımcı olabilir.

hayalinizdeki-is

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

☑ Size otorite kazandırır

Blog yazarlığı yaptığınız zaman kendinizi ilgili bir konuda otorite sahibi yaparsınız. Dikkat etmeniz gereken tek husus, seçeceğiniz başlıkta tecrübe sahibi olmanızdır. Kendinizi yerleştirdiğiniz pozisyon size olağanüstü derecede itibar kazandıracaktır. Sizi çok daha yukarılara çıkarabilir, güvenilir firmalardan maddi açıdan çok iyi teklifler alabilirsiniz. Ancak, blog yazarlığı yapmadan bunu gerçekleştirmeniz çok zordur.

İş başvurusunda bulunacak kişiler arasından kolayca öne çıkmanızı sağlayacak bir durum ortaya koymuş olursunuz. Blog yazarlığı yaptığınız için çıtayı yükseltirsiniz ve çok daha iyi bir anlaşma gerçekleştirebilirsiniz. Blog adresinizin sahip olacağı otorite size anlaşma masasında çok daha iyi bir pazarlık yapabilme şansı sunacaktır. Otorite sahibi olmak için daha fazla beklememeli ve hemen blog yazarlığına başlamalısınız.

☑ İyi bir özgeçmiştir

Birçoğumuzun özgeçmişi bulunmaktadır. Bu konuda iyi olan durum ise bir blog adresinin yeteneklerinizi gösterebileceğiniz bir yer olmasıdır. Hatta bu sizin doğrudan özgeçmişiniz olur ve kendinizi çok daha güçlü bir şekilde tanıtabilirsiniz.

Profesyonel bir blog yazarı olduğunuzu düşünün. Blog adresinizde yazılar yayınlayarak yazarlık konusunda yaratıcı olduğunuzu ortaya koyabilirsiniz. Sunucu olmayı düşünüyorsanız, konuşmalar ve röportajlar gerçekleştirerek bunları blog adresinizde yayınlayabilir ve yeteneklerinizi gösterebilirsiniz. Kişisel bir site sahibiyseniz, kendinizi tanıtma konusunda çok daha fazla şansa ve güce sahip olursunuz. Ancak, blog adresinizde yayınladığınız içeriklere dikkat etmeli, bunların uygun ve iyi bir şekilde hazırlandığından emin olmalısınız.

☑ İyi bir profil çizersiniz

İşverenler artık daha etkili kişilerdir. İşe alacakları kişinin dijital izlerini takip ederler. Facebook üyeliklerine göz atarlar, Twitter mesajlarını kontrol ederler ve diğer sosyal medya faaliyetlerini incelerler. Bunu yaparken blog adreslerine de göz atarlar. Bu sayede diğer adayların arasından sıyrılma şansına sahip olursunuz. Siteniz sayesinde işveren kişileri çok daha kolay bir biçimde etkileyebilirsiniz ve görüntünüzü çok daha olumlu bir biçimde yansıtırsınız. Hatta profesyonel olup olmadığınız bile anlaşılabilir. Facebook adresinizi, arkadaşlarınızın etiketlemeleri nedeniyle kontrolsüz bir şekilde kullanıyor olsanız bile blog adresinizi kontrol edebilirsiniz ve istemediğiniz bir şeyi paylaşmazsınız.

☑ Kişisel siteniz sizlere yeni fırsatlar sunar

Blog adresinizin topluluk önünde konuşmayla ilgili olduğunu düşünelim. Radyo ve televizyon yayıncılığı konusunda tecrübeli olduğunuz için bu alanı tercih ettiniz ve bu konuda içerikler paylaşmaya devam ediyorsunuz. Bir anda sadece bir iki içerikle bile kendinizi çok daha farklı bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Artık sizi takip eden kişilere bir şeyler öğretmeye başlarsınız. Blog adresiniz olmadan yayıncılık konusunda farklı fırsatlara sahip olamazsınız. Yayıncılık ve topluluk önünde konuşmayla ilgili içerikler sunduğunuz için profiliniz yayıncılık sektöründe profesyonel kişilere ulaşabilir. Daha fazla gelişim gösterme şansına sahip olursunuz ve blog adresiniz olmadan bu fırsatları yakalayamazsınız.

☑ İşverenlerin ilgi çekici buldukları bazı ilgi alanları oluşturabilirsiniz

İş alımıyla ilgilenen kişiler özgeçmişleri günlük olarak okurlar ve bu sıkıcı bir durumdur. Ancak, blog adresinizde kabiliyetlerinizi ve yeteneklerinizi ortaya koymuşsanız aynı zamanda eşsiz bir kişiliğe sahipsiniz demektir. Bu sayede topluluk arasında kendinizi gösterebilirsiniz. Kendinizi yüksek kaliteye sahip bir aday olarak sunabilirsiniz. Sadece mülakatı düşünen kişiler arasında farklı bir avantaja sahip olursunuz.

☑ Blog adresiniz çeşitli bağlantılar oluşturmanızı sağlar.

Firmalar sadece olağanüstü yeteneklere ve doğru bilgilere sahip kişileri işe almazlar. Aynı zamanda kişinin iletişimini ve güçlü bağlantılarını dikkate alırlar. LinkedIn, Facebook, Twitter ve Google+ gibi yerlerde bağlantı kurabileceğiniz birçok insan olabilir ancak blog adresiniz ile sadık bir bir takipçi listesi oluşturabilirsiniz. Bu kişilerle daima bağlantılar kurma şansına sahip olursunuz.

☑ Profesyonel bir kişi olarak gelişmenizi sağlar ve iletişim yeteneklerinizi güçlendirir.

İşler ve yeni bir şeyler araştırma arasında takılı kaldıysanız bu biraz sıkıcı olabilmektedir. Blog yazarlığı yaptığınız zaman kendi alanınızdaki şeylerle ilgilenmeyi sürdürürsünüz. İletişim yeteneklerinizi güçlendirirsiniz, yazma ve sosyal medyayı kullanma kabiliyetlerinizi geliştirirsiniz. İş arama konusunda size ivme kazandırır.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

  1. Mehmet CABAR diyor ki:

    Blog yazarlığının iş bulma konusunda etkili olduğu bir gerçek ama bunu başarmak çok zor. Niş bir konu üzerinde yada belli bir konuda farkındalık yaratarak bunu başarabiliyoruz ancak. Açıkçası benim hayalimdeki mesleğe daha kolay yoldan ulaşmamı sağlayacak iki harika danışman ile blog üzerinden beni bularak iletişim kurma fırsatım olmuştu.

    • Timur Demir diyor ki:

      Evet başarması zor olsa da bunu yapabileceğimizi anlatmak istedim ve bak sen en iyi örnek olabilirsin Mehmet 🙂 Önemli olan zaten ilgi alanımızla olan ilgili şeyler üzerine gitmek ve bunları birilerinin görmesini beklemek. Ki keşfedildiğimiz zaman asıl başarıya ulaşmış oluyoruz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.