Hata Yapmaktan Korkmayın

Korku, hayatta yaptığımız birçok şeyin ortak paydasıdır. Yaptığımız ancak bir anda bıraktığımız birçok şeyin temel nedenidir. Çoğu zaman korkunun bizi yenmesine izin veririz ve kendimiz olmaktan dışarı çıkararak hayatı yaşamaya başlarız.

Hata Yapmaktan Korkmayın ! Hatalarınızı Başarıya Çevirin

Bu Neden Meydana Geliyor?

Gelişim açısından bakacak olursak korku hayatı sürdürmemiz konusunda bizim işimize yarıyor. Tarih öncesi dönemlerde bunun çok daha etkili olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar korktukları için gruplar halinde yaşamaktadırlar ve hayatta kalmak için daima birbirine yakın yaşamaya çalışırlar. Grubun dışarısına çıkan ve etrafı merak eden insanı kimse bir daha görememiştir. Belki kaybolmuştur, belki düşmüş ve yararlanmıştır. Belki vahşi hayvanlar tarafından yenmiştir veya başka bir insan grubu tarafından saldırıya uğramıştır. Ne koşulda olursa olsun korkunun burada faydasını görürsünüz çünkü korktuğunuz için gruptan ayrılmamaya özen gösterirsiniz ve hayatta kalmayı başarırsınız.

Modern hayatta ise durum belki biraz daha farklıdır. Risk olmasına rağmen biraz daha azdır. Korku hala belirli noktalarda fayda sağlayıcı olabilmektedir.

Onu Benimseyin

Korku ile savaşmak yerine onu kabul etmeye çalışabilirsiniz. Stresin ana kaynağı istediğimizi elde edememektir. Korkuyu aklımızdan çıkarmaya çalışırsak çetin bir mücadeleye girişiriz ve duygularımızın baskısıyla kendimizi stres altına alırız.

Korkuyu benimseyin. Başarısız olacağınızı kabul edin. Ancak başarısız olduğunuzda neler olacağını bir düşünün. Öldürülecek misiniz? Bir daha deneme şansınız olmayacak mı? Hayatınızın sonu mu? Başarısız olduğunuz zaman en kötü ihtimalle egonuz zedelenir ve biraz kalbiniz kırılır. Fakat başarısız olmanın önemli bir faydasının olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hatalarınızdan ders çıkarmış olursunuz ve bir sonraki denemede neler yapmanız veya yapmamanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz. Başarısızlık korkusu konusunda düşüncelerinizi gözden geçirmelisiniz.

Örneğin reddedilmek konusunda gerçek bir korkuya sahipseniz başarısız olacağınızı bile bile üzerine gidin. Evet, başarısızlığın neredeyse kesin olduğu bir alana doğru adım atın. Peşinden koştuğunuz durum başarısızlıktır ancak başarısızlık olduktan sonra hayatınızın devam edeceğinin farkına varın. Hatalarınızdan ders alarak daha güçlü ve daha akıllı bir insan olacağınızı görün.

Başarısızlık iyi bir şeydir. Başarısızlığın bir seçenek olmadığı sıkça dile getirilen bir durumdur ancak bu bir bakıma doğru değildir. Hatalarımızdan ders çıkartabilecek konumda olduğumuzu kabul etmemiz gerekir. Eğer yüksek riskli bir işte çalışıyorsanız kendinize farklı bir iş bulmaya çalışın. Çünkü başarısızlıktan korkarsanız daima yeteneklerinizi ve kapasitenizi sınırlamış olursunuz. Yara almadan veya başarısız olmadan kendinizi geliştiremezsiniz.

Başarısızlıklarla Kendinizi Güçlendirin

Hangi açıdan bakarsanız bakın başarılı insanların yeteneğe veya şansa sahip olduğunu düşünürsünüz. Başarı bir buz dağı gibidir ve biz bazen onu göremeyiz. Başarısızlık dağlarını veya kırılganlıkları her zaman görme şansımız olmayabilir. Bir kişinin başarıya ne kadar yakın veya ne kadar uzak olduğunu asla bilemeyiz.

Bu yüzden, bir sonraki denemenizde başarısız olursanız, öncelikle başarısızlığı kabul edin ve ardından ondan neler öğrendiğinizi sorgulayın. Bir sonraki adımda ise yeni yolunuzu belirleyin ve tekrar tekrar deneyin.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

  1. Ahmet Türüt diyor ki:

    Yazınıza aynen katılıyorum. Ayrıca hata yapmak kişileri olgulanlaştırır, tecrübelendirir. Yaptığımız hatalar ileride bize pozitif olarak büyük katkılar sağlayabilirler. İnsanların bir şeyleri başaramamasının en büyük nedenlerinden biri ya olmazsa ya hata yaparsam deyip o işe girişmemeleridir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.