Halı Temizlemede Kullanılabilecek En İşe Yarar 10 İpucu

Halı temizliği konusunda elinizden gelenin fazlasını yapsanız bile halınız elinizden dökülenlerden, düşenlerden veya etraftaki tozlardan etkilenerek kirlenmeye devam edecektir. Halı temizliği rutin bir iş olsa bile her seferinde halılarınızı daha temiz göstermeye çalışmak için bazı gizli taktiklerden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Hali temizlemede kullanılabilecek aşağıdaki tavsiyelerden faydalanarak onları ilk günkü gibi parlayabilen bir hale getirebilirsiniz.

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Lekeleri Silmek Yerine Onları Kurutun

Uygun bir temizlik maddesi ve bir parça kağıt havlu yardımıyla lekeleri silmek yerine onları kurutun. Her zaman lekeleri dışarıdan içeriye doğru kurutmaya çalışın. Lekeleri dışarıya doğru kurutmaya çalışırsanız onların daha fazla dağılmasına neden olursunuz.

Soda Kullanımı

Belki daha önce duymuş olabilirsiniz. Bira veya viski gibi alkol lekelerine karşı en etkili çözüm soda kullanmaktır. Elbette sodayı en doğru şekilde kullanmanız gerekmektedir. Sodayı bir kağıt havluya veya toz bezine dökerek lekeli alanı kurutmaya çalışın. Lekeler gittikten sonra söz konusu alanı ılık suyla temizleyin. Daha sonra ise büyük bir kağıt havlu parçasını ıslak alana koyup bir gün bekleterek kurumasına yardımcı olun.

Tıraş Kremi Kullanımı

Klasik tıraş kremlerini kullanarak halılarınızı temizlemek mümkündür. Tıraş kremini doğrudan lekeye uygulayıp yaklaşık 30 dakika bekleyerek temizleme işlemini başlatabilirsiniz. Tıraş kremi lekeye işledikten sonra onu kuru bir beyaz bezle kurutmanız gerekmektedir.

Kuru Sakızı Dondurma

Halınıza sakız bulaşmışsa bunu çıkartmanın en kolay yolu onu dondurmaktır. Sakız donduktan sonra onu kolayca halıdan ayırabilir veya bunun için çatal kaşık gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde başınıza bela olabilecek yapışmış sakızlardan kurtulmanız mümkündür.

Bulaşık Deterjanı Kullanımı

Yağ lekelerini çıkartmanın en iyi yolu birkaç damla bulaşık deterjanı ile bir fincan suyu bir araya getirip karıştırın. Tıpkı yemek tabaklarındaki lekeleri çıkarabildiği gibi bulaşık deterjanı halıda yer alan lekeyi de çıkarabilecektir. En lekeli alan çok büyükse bu formülü birkaç defa daha uygulayabilirsiniz.

Isıdan Faydalanma

Evde çok sık mum kullanmak durumunda kalıyorsanız zaman zaman halınıza mum damlatmış olabilirsiniz. Bu damlalar kısa sürede kuruyarak halıda kalmaktadırlar. Bu tür mum lekelerini çıkartmak için beyaz bir bez parçasını ütüye koyun ve lekenin üzerinden geçin. Bunu 30 saniyeden çok daha az bir sürede yapmalısınız çünkü daha fazla süre harcarsanız halınızı yakabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit Kullanımı

Halıların üstünde yer alabilecek bazı lekeler kan olabilecektir. Parmağınızdan damlayıp halıya etki edecek olan kan damlalarını çıkartmak çok kolay olmayacaktır. Öncelikle kurumuş deterjanı yumuşak deterjanla gevşetmeye çalışmalısınız. Daha sonra çözülmüş olan kanı olabildiği kadar halıdan çıkartmayı denemelisiniz. Geriye kalan lekeleri ise doğrudan hidrojen peroksit kullanarak çıkartabilirsiniz.

Evcil Hayvan Lekelerine Organik Çözüm

Bir evcil hayvanı ne kadar eğitirseniz eğitin halılarda lekelerin olması kaçınılmazdır. Bu lekeleri çıkartmak için mutlaka organik çözümlere başvurmalısınız. Çünkü kimyasallar işin daha berbat olmasını sağlayabilir. Satın alacağınız organik çözücülerle bu lekeleri kolayca çıkartabilirsiniz.

Şekerleri Sıyırma

Evinizde çocuk varsa bu sorunla kesinlikle karşılaşırsınız. Bir şekilde halınıza şeker bulacaktır. Bu şekerleri sıyırarak onlardan kurtulabilirsiniz. Şekeri bir bıçak yardımıyla sıyırdıktan sonra geriye kalan lekelere su ile yumuşak sabunu karıştırıp elde edeceğiniz çözücüyü uygulamalısınız. Şeker tamamen çözülüp çıktıktan sonra söz konusu alana kağıt havlu koyarak onun kurumasını sağlamalısınız.

Düzenli Derin Temizleme

Halıları temizlemek genellikle onları yeni ve iyi gözükmesini sağlamak için gerçekleştirilir. Bir temizlik malzemesi kullanarak derinlemesine temizlik yapmak ise hiç kuşkusuz temizliğin en doğru biçimde yapılması anlamına gelecektir. Bunu sadece evinizde kullandığınız halılar için düşünmemelisiniz. Cami halıları veya yurt halıları gibi daha kurumsal alanlarda yer alanlarda halılar için de geçerli bir durumdur. Mutlaka altı ayda bir olmak kaydıyla halıları derinlemesine temizlemeniz gerekmektedir.

Halı konusunda da isim yapmış Çelebizade – http://www.celebizadehali.comhalı temizliği konusunda bizlere aynı tavsiyeleri vermektedir. Bunun için yukarıda vermiş olduğum siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.