Günümüzde Otobüs Yolculuğu ve Otobüs Firmaları

Otobüs seyahatlerine alışkın mısınız? Yıl içerisinde ne kadar otobüs seyahati gerçekleştiriyorsunuz? Bilindiği gibi şehirler arası yolculuklarda en çok tercih edilen seyahat yöntemlerinden birisi otobüs ile yolculuktur. Otobüs ile yolculuk uçak veya tren yolculuğundan daha fazla tercih edilir.

otobüs yolculuğu 2

Otobüs yolculuğunun uçak yolculuğuna nazaran daha fazla tercih edilmesinin sebebi elbette ekonomik durumlardır. Bununla birlikte her ilde hava limanının olmaması ikinci bir etkendir. Otobüs terminalleri ise her ilde büyük otogarlar şeklinde yer almasa bile ufak bürolar, daha küçük mola noktaları gibi farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Tren yolculuğu için durum ekonomik olmaktan çok her ilde istasyon bulunmamasıyla ilgilidir. Tren istasyonları geçmişten günümüze kadar kullanılan belirli noktalarda yer almaktadır ve ara illere gitmek isteyen kişilerin ilgisini pek çekmemektedir. Ekonomik olarak otobüs biletlerinden daha ucuza gelseler bile trenden in, başka taşıta bin ve gideceğin noktaya ulaş yaklaşımı bizde pek işlememektedir.

Otobüs bileti fiyatlarını bu açıdan çok daha ortalama düzeyde görebiliriz. Elbette turizm şirketlerinin fiyat politikaları birbirine göre farklılık gösterebilir. Turizm şirketleri kendi politikalarına yönelik fiyatlar belirlese bile arada uçuk fiyatlar yer almaz. Online otobüs bileti fiyatları konusunda araştırma yaparak bunu görebilirsiniz. Genelde zaten birinin gittiği noktaya diğeri daha az otobüs yollamayı tercih eder.

Örnekle açıklamak gerekirse onca turizm şirketinin arasından İstanbul’dan Tekirdağ’a otobüs gönderen en bilindik iki turizm şirketi vardır. Birisi Metro Turizm ve diğeri İstanbul Seyahat’tir. Firmaların fiyatlarında ise maksimum 5 TL gibi bir fark yer alır ve bu fark gidilecek otobüse, otobüsün iç hizmetlerine ve yolcuya sundukları imkanlara göre değişmektedir.

İstanbul’dan Bursa’ya gitmek istediğinizde ise daha farklı bir tablo karşınıza çıkar. Nilüfer Turizm en sık sefere sahip olan turizm şirketidir. Bunun dışında yine Metro Turizm’in, Ulusoy Turizm‘in ve diğer turizm şirketlerinin sefer aralıkları seyrek olsa bile otobüs gönderdiğini görebilirsiniz.

Ankara dolaylarına göz attığımız zaman ise otobüs seferleri daha sık olan firma Ulusoy Turizm’dir. Ulusoy Turizm’i yine Metro Turizm takip etmektedir. Bu bağlamda otobüs bileti fiyatlarının çeşitlendiğini görebilirsiniz. Çünkü büyüklü küçüklü birçok turizm şirketinin iki büyük şehir arasına sefer koymuş olduğunu görürsünüz. Burada yolculuk yapacak kişileri fiyat, dinlenme tesislerinin sıklığı ve elbette iç hizmetler cezbetmektedir.

Diğer taraftan bazen yolculuk yapılacak turizm şirketi geçmiş tecrübelere göre belirlenir. Bu tecrübelerde en rahat yolculuğu kim sağlamışsa genelde o ön plana çıkar. Bir dönemin Varan Turizm‘i bunu en iyi şekilde ortaya koyan turizm şirketiydi. Yolculuk yapanlar otobüs bileti fiyatlarını umursamadan rahatlığı ve konforu seçmekteydi.

Ancak firmaların geçmiş tecrübelerini bugüne aktarmaları konusunda belirgin sıkıntıların bulunduğu bir gerçektir. Ne eskinin Kamil Koç’u bugünün Kamil Koç’udur, ne eskinin Varan’ı bugünün Varan’ı. Ekonomik olarak, yatırım olarak, vizyon olarak kim daha avantajlı durumdaysa yaptığı reklamlarla ve tanıtım çalışmalarıyla bunu ortaya koyup kendisini en iyi şirket olarak göstermeyi başarabilir.

Unutulmaması gereken durum sahip olan seyahat tecrübesinin bilet alımlarında konuşacak olmasıdır. Firmaların ne kadar kötü hizmet sunarlarsa sunsunlar, iyi tanıtım yaparak bunu kapatma girişimleri bir sonuç vermeyecektir. Tıpkı eksi olduğu gibi bugün de aynı firmayı seçerek otobüs seyahati gerçekleştiren insanların olmasının sebebi bu girişimlerin başarısızlığıdır. Reklamlarla verilen mesajlar geçicidir ancak seyahatlerde yolcuya sunulan hizmetin memnuniyete etkisi kalıcıdır.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

  1. Semih diyor ki:

    Otobüs şirketleri artık rekabet içinde olduğu için çok daha konforlu yolculuk imkanı sağlıyor, tek sorun fiyatların uçak biletlerine yakın olması…

  2. mathematician diyor ki:

    İlginçtir ki bu şirkette yolcuları almayı unutan kaptanlar var. Üstelik durumu şirkete anlattığınız zaman da size çözüm bulmayan ve sadece biz otobüse bilgi vermiştik diyen çalışanlar… Kesinlikle tercih etmeyin derim zira bir gün siz de unutulabilirsiniz…

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.