Google’ın Önce-Mobil Dizinlemesi Başladı

Google, önce-mobil arama dizininin testlerine başlayarak geçen ay haberi yapılan önce-mobil dizinlemesine doğru ilk adımı atıyor.

Bunun bir adım ilerisi Google dizininin bir siteyi dizinlerken önce içeriğin mobille uyumlu olmadığını kontrol etmek ve aramalarda ona göre dizinlemek olacak.

Bu durum web sitelerinin masaüstü sürümlerini inceleyip daha sonra bunları arama sonuçlarında hem mobil hem de masaüstü olarak dizinleyen Google’ın geleneksel dizinleme uygulamalarından oldukça farklı bir yöntem.

once-mobil

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Google, mevcut durumla alakalı temel sorunları şöyle ifade ediyor:

✔ Artık Google’ın dizini mobil belgelerden oluşturulacak olsa da şirket arama sonuçlarının hangi cihazı kullanırsanız kullanın size yine harika bir şekilde ulaştırılacağının sözünü veriyor.

✔ Bu yazıda bahsedilen test süreci önümüzdeki birkaç ay boyunca küçük çapta dikkatli şekilde uygulanacak. Bu süre sonunda Google arama sonuçlarının herkesi memnun edecek derecede olduğuna kanaat verirse piyasaya çıkacak, aksi halde test sürecine geri dönülecek.

İşte size bu değişiklikle alakalı Google’ın verdiği birkaç ipucu:

✔ Eğer hem mobil hem masaüstü sürümleri için aynı içeriğe sahip duyarlı bir siteniz varsa hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok.

✔ Eğer asıl içeriğiniz ve biçimlendirmeniz mobil ve masaüstü sürümlerinde farklı şekilde görünen bir siteniz varsa bu konuda bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz.

✔ Hem masaüstü hem de mobil için düzenli bir biçimlendirme uygulamış olmanız büyük önem arz eder.

✔ Google, sitenizin masaüstü ve mobil sürümlerinin biçimlendirmesini karşılaştırmanız için iki sürümün de URL adreslerini Structured Data Testing Tool ( Yapısal Veri Test Aracı ) sitesine yazıp bunların Google’a göre ne kadar uyumlu ve dengeli olduğunu görmenizi tavsiye ediyor.

✔ Mobil sitenize yapılandırılmış veri girişi yaparken yazı içindeki belli içerikle alakalı olmayan yerlere çok fazla biçimlendirme uygulamaktan kaçının.

✔ Sitenizin mobil sürümünün Googlebot tarafından erişilebildiğinden emin olmak için robots.txt test aracını kullanın.

✔ Sitelerin doğal linklere herhangi bir değişiklik yapmalarına gerek yok.

✔ Search Console’da sadece masaüstü sürümünü onaylatan bir site sahibiyseniz lütfen mobil sürümünüzü de ekleyip onaylatın.

✔ Sitenizin sadece masaüstü sürümü varsa Google problemsiz şekilde bu sürümü dizinleyecektir.

✔ Eğer siteniz için mobil sürümü oluşturuyorsanız hazır olmadan başlatmayın. Google’a göre işlevsel masaüstü sürümlü bir site, çalışmayan ve eksik olan bir mobil sürümlü siteden daha iyidir.

Bu haberin kaynağı searchenginejournal‘dır

Yazar hakkında

Timur Demir
Timur Demir 380 içerik

23 Yaşında Muğla doğumlu olan yazar, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orman Mühendisliği son sınıf öğrencisi ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü öğrencisidir.

Yazara ait tüm içerikler →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

SEO Haberleri 1 Yorum

2017’de İnternet Kullanımının %75’ini Mobil Cihazlar Oluşturacak

Reuter tarafından yayımlanan bir rapor sonucuna göre 2017’de internet kullanımının %75’i mobil cihazlar tarafından oluşturulacak. Medya satın alma ajansı Zenith’in verilerine göre de bu rakamın çok az altında bir rakamdan

SEO Haberleri 0 Yorum

Google’ın Yeni Gerçeklik Kontrollü Etiketleme Sistemi

Google Haberler’e eklenen yeni “Gerçeklik Kontrollü” etiketi ile Google, araştırmacıların en güvenilir yazılara ulaşmasını daha kolay bir hale getiriyor. Google Haberler’de var olan Derinlemesine, Görüş, Vikipedia, Yerel Kaynak, Bol Alıntılı

SEO Haberleri 0 Yorum

Tarihte İlk Kez Mobil İnternet Kullanımı Masaüstünü Geçti

Dün sabah StatCounter’ın basın toplantısında açıkladığı sonuçlara göre tarihte ilk kez mobil ve tabletteki internet kullanımı masaüstü internet kullanımını geçti. 2016 Ekim ayındaki internet kullanımının %51,3’ü mobil ve tablet cihazlar

1 Yorum

  1. Kaan Karadeniz
    Kasım 06, 18:22 Yanıtla

    Google aylar öncesinden “artık mobil” dediğinde bazı popüler site yöneticileri hala bildiklerini okumaya devam ediyordu. Hazır mobil aramalar masaüstü aramaları geçmişken artık bu açıklamaları dikkate almaya başlayacaklardır. En çok sıkıntıyı ise muhtemelen özel tasarıma sahip sitelerin çekeceğini düşünüyorum.

Bir Yorum Bırakın