Google Web Yöneticisi Araçları Neden Kullanmalıyım?

Google Web Yöneticisi Araçları Kullanma Nedenleriniz

Google Web Yöneticisi Araçları milyonlarca site sahibi tarafından sitenin istatistiksel verilerini kontrol etmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Bu araç, sitenin Google Arama sonuçları ile ilgili performansını yönelik tüm istatistiksel verilerin kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Web Yöneticisi Araçları birçok kişi tarafından kullanılıyor olabilir ancak kullanan kişilerin birçoğu bu aracın tam olarak ne olduğunu ve bu araç ile neler yapılabileceğini tam olarak bilmemektedir.

Web Yöneticisi Araçları içerisinde birçok görevi yerine getirebilirsiniz. Üstelik yerine getirmeniz gereken bu görevleri ücretsiz bir biçimde yapabilirsiniz.

Bu araç bir sitenin trafik istatistiklerini göndermez, bunun yerine sitenizdeki bir linkin aldığı tıklama miktarını göstermektedir. Trafik ve diğer ilgili istatistikler Google Analytics üzerinden erişebilir ve bu servis de ücretsizdir.

Tüm site sahipleri demesek bile tüm blog yazarları bu servisi kullanmalıdır. Bu servisten elde edilen veriler doğrultusunda sitesini geliştirmelidir.

Site Haritası Gönderimi

Google’a site haritası göndermenin başka yolu yoktur. Site haritasını göndermek arama sıralaması oluşturmak için oldukça önemlidir. Site haritası yazılarınızın listesidir. Bu neredeyse temel bir gerekliliktir. Arama motorlarının siteyi daha kolay bir biçimde dizinleyebilmesini sağlarlar. Aksi taktirde arama motorlarının tarayıcıları sitenizde yer alan bazı yazıları kaçırabilirler.

Arama motorlarında yüksek sıralamaya sahip olmak ve daha fazla trafik almak istiyorsanız, site haritasını Web Yöneticisi Araçları’na göndermelisiniz. Site haritasının gönderilmesi oldukça basittir.

Arama Sorguları

Web Yöneticisi Araçlarında yer alan bu kısım sitenin iyi performans gerçekleştirdiği arama terimlerini göstermektedir. En yüksek trafiği getiren arama sorguları burada yer alır. Burada ilk sıralarda yer alan anahtar kelimeleri gözden geçirebilir ve anahtar kelimeye yönelik düzenlemeler yapabilirsiniz.

Tarama Hataları

Bu kısım en kullanışlı kısımdır. Bazen 404 hatası veren sayfalarla karşılaşabiliriz ve bunları gözden kaçırabiliriz. İnsanlar bu sayfalara denk geldikleri zaman sayfadan çıkarlar. Bu tip durumda ziyaretçi kaybetmiş olursunuz. Google Web Yöneticisi Araçları, 404 hatası veren tüm bu sayfaları ve yazıları size gösterir.

Hatalı olan veya yönlendirme yapılması gereken kısımları bu araç üzerinden kolay bir biçimde tespit edebilirsiniz. Bu sayede sitenizden çıkıp gidecek bir ziyaretçiyi kaçırmamış olursunuz.

Backlinkler

Google Web Yöneticisi Araçları sitenizin sahip olduğu backlinkleri tespit edebilmenizi sağlar. Bu linkler internet üzerinde sitenize gönderilen linkler anlamına gelmektedir ve her biri burada detaylı bir biçimde yer almaktadır.

Backlinkler bir sitenin popüler olması için gereklidir. Bu nedenle bu linkleri takip edebilmek de önem taşımaktadır.

Malware Kontrolü

Malware bir çeşit virüstür veya buna benzer bulaşıcı şeylerdir. Bunlar sitenizi harabeye çevirebilirler ve aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kişileri de etkileyebilirler. Malware tespit edildiği gibi kaldırılmalıdır. Ancak bunları tespit edebilmek için bazı araçlar kullanmanız gerekir. Google Web Yöneticisi Araçları bu görevi de yerine getirebilmektedir.

Malware bulaşmış bir site bir gecede sıfır ziyaretçi seviyesine kadar düşüş yaşayabilir. Bu nedenle sitenizi bu tip bulaşıcı kodlara veya farklı şeylere karşı kontrol etmelisiniz.

Yapılandırılmış Veri

Yapılandırılmış veriler arama motorlarının sizin sitenizi tanımak için kullandıkları verilerdir ve bu veriler sayesinde sayfaların ve yazıları kategorilere ayırabilirsiniz. Arama motorlarında denk geldiğiniz bazı sonuçların farklı görünümlere sahip olduğunu görmüşsünüzdür ve bunlar genellikle dikkat çekici olmaktadırlar.

Web Yöneticisi Araçları yapılandırılmış veri biçimlerini değerlendirebilmek için ideal bir alandır.

HTML Geliştirimi

Google Web Yöneticisi Araçları, HTML kodlarında yer alan hataları gösterebilecek bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği kullanarak siteyi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Çoğu zaman bu tip ufak hatalar gözden kaçabilirler ancak Web Yöneticisi Araçları sayesinde bu hataları tespit edebilirsiniz.

Google Authorship

Google Authorship, Google tarafından sunulan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde arama motorları sonuçlarında fotoğraflarınız yer alır. Bu arama yapan insanların dikkatini çekmektedir. Bununla birlikte fotoğrafınız popüler olmaktadır. Google Authorship, Google+ profilinizi site ile linkleyerek kazanılabilmektedir.

Bazı durumlarda Google Authorship bu şekilde çalışmayabilir. Bu tip bir durumda Yapılandırılmış Veri Test Aracı seçeneğinde yer alan Ekstra Araçlar kısmını ziyaret edebilirsiniz. Bu kısımda Authorship özelliğinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu özelliklerin hepsi Web Yöneticisi Araçlarında yer alan önemli özelliklerdir. Bununla birlikte yapabileceğiniz çok daha fazla şey bulunmaktadır.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.