Kişisel Yazılar

Evden İş Yapmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Evden iş yapmak verimlilik açısından sıkıntılar yaşatabilir. Bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız önemli bazı durumları göz önünde bulundurmalısınız.

Ev ortamında çalışmak birçok insanın kabullenemediği bir durumdur. Kabullenmekte zorlanan kişiler genellikle iş kontrolünün düzgün olamayacağını söylerler ve bu konuda size bir sürü örnek sunarlar. Bir takım insanlar ise bunun tamamen yanlış olduğunu düşünürler. Onlara göre iş denilen şey evden uzakta olmalıdır ve iş yerinde olan iş yerinde kalmalıdır.

Evden iş yapmak bazı insanların istediğidir. Bu insanlar sahip oldukları özgür ortamdan vazgeçmek istemezler ve kendilerine daha rahat hareket alanı oluşturma peşinde koşarlar. Bazı insanlar için ise evden iş yapmak bir zorunluluktur. Yazarlar, grafik ve fotoğraf düzenleme işleriyle uğraşanlar, site yöneticisi olanlar, programcılık yapanlar ve yazılım üretenler bu kapsamda verilebilecek örneklerdir. Blog yazarı olarak sadece evden çalışmayla hayatımı idame ettireceğimi bilsem bende sürekli evden çalışmayı isterim.

evden is yapmak

Evden İş Yapmak İsteyenler İçin Önemli Tavsiyeler

Evden iş yapmak için hevesli olan veya bu konuda mecbur olan kişilerden biriyseniz verimliliğinizi düşünmelisiniz. İş verimliliği bu tür iş yapmak isteyen kişiler için son derece önemlidir çünkü ne kadar fazla verim, bir o kadar fazla iş imkanı anlamına gelmektedir.

Evden iş yapmak konusunda sizlere birkaç tavsiye sunmak istiyorum. Bunların hepsini yerine getirmeniz gerekmez ancak hangisini dikkate alırsanız, iş verimliliği konusunda hanenize artı bir puan daha eklemiş olursunuz.

1. İş Hayatı ve Ev Hayatı

Evden iş yapmaya çalışan kişilerin en çok zorlandığı durum budur. Yaptığınız iş her neyse bu konuda bir denge kurmanız gerekir. Bir planınız, bir çalışma saatiniz, bir yönünüz olmalıdır. Aksi taktirde kendinize çok fazla yüklenmiş olursunuz ve zaman içerisinde enerjinizi yitirirsiniz.

Bu birçok açıdan tehlikeli olabilecek bir durumdur. Enerjinizi kaybettiğiniz sürece ve bu enerjiyi yeniden depolama şansına sahip olmadığınız sürece bir sonraki iş konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Yeni bir iş almak sizde daima kararsızlık oluşturur. Kendi oluşturduğunuz girdapta kendiniz boğulursunuz.

Ev hayatı, aileniz ile geçireceğiniz vakit ve kendinize ayıracağınız vakit çok daha farklı bir şeydir. Bunu nasıl bir ofiste çalışırken iş hayatınıza dahil etmiyorsanız, evde çalışırken de aynı şeyi yapmalısınız.

2. Çalışma Ortamı

Evde çalışmak konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise çalışma ortamının oluşturulmasıdır. Çalışma ortamı iş akışı ve verimlilik açısından önemli bir yere sahiptir.

Çalışma ortamınız bir ofis sandalyesi ve bir ofis masasından oluşabilir. Aynı zamanda bir odanın tamamı olabilir. Her ne şekilde olursa olsun buranın düzenlemesini işinize göre gerçekleştirmelisiniz. Daima ihtiyacınız olacak materyalleri yanınızda bulundurmalısınız. Su gibi temel gıdalar aynı ortamda yer almalıdır çünkü su ihtiyacınızı karşılamak için yerinizden kalkıp farklı bir odaya geçiş yaptığınızda işiniz ile aranızda bir kopukluk oluşturmuş olursunuz. Buna izin vermemelisiniz.

Bununla birlikte çalışma ortamını temiz tutmak zorundasınız. Çalışma ortamını her gün olduğu gibi bırakırsanız bir süre sonra kendiniz bile rahatsızlık duymaya başlarsınız. Vücudunuz bu rahatsızlık durumuna tepkiyi alerji şeklinde verir ve beklenmedik bir anda farklı rahatsızlıklar ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Evde yer alan odalardan birisini çalışma ortamına çevirmek istiyorsanız mümkünse salon, mutfak, kapı girişi gibi yerlere uzak olan odaları seçmeye çalışın. Dışarıdan gelen gürültünün az olacağı ortamlar daima en elverişli ortamlardır. Bu nedenle bir karar alırken bu tip durumları düşünün. Çalışma ortamınız sizi ev hayatından soyutlayacak ortam olacaktır. Bu nedenle rahatsız edilme durumunu minimuma düşürmelisiniz.

evden is yapmak isteyenler

3. Çalışma Arkadaşlarınızla İletişim

Evden iş yapıyor olmanız daima tek başına iş yapacağınız anlamına gelmez. Çoğu zaman birlikte çalışacağınız kişiler olacaktır. Aynı ortamda çalışmadığınız için mutlaka sürekli iletişimi sağlayacak bir yöntem bulmalısınız. Bu telefon görüşmeleri, anlık mesajlaşma servisleri veya diğer yöntemlerden oluşabilir. Önemli olan birlikte çalıştığınız kişilerle aranızdaki iletişimin sağlam olmasıdır.

Bu size farklı bir fırsat sunabileceği gibi aynı zamanda çalışma saatlerini çalışma arkadaşlarınıza uygun şekilde düzenleme zorunluluğu da getirebilir. Bu tip bir durumda ekip çalışmalarına yatkın olmanız gereklidir.

4. Hedefler ve Başarılar

Ev ortamında çalışmayı tercih ediyorsanız hedefleri belirleme birlikte çalıştığınız ekipteki lidere düşer. Böyle bir ekip yoksa bu durumda bu iş size kalır ve hedefleri belirlerken kesinlikle gerçekçi olmanız gerekir.

Hedefler yola çıkış sebebinizdir. İlerleme konusunda sizi teşvik eden unsurlardır. Bunlar olmadan maalesef başarıya ulaşma şansınız çok azdır. Hedefleri belirlemeden hareket etmeniz neredeyse olanaksızdır. Hedefleri belirlemek için kendinize vakit ayırmalı ve gerçekçi hedefler belirleyerek kendinizi teşvik etmeyi başarmalısınız.

Hedefleri yerine getirdikten sonra kazanacağınız ödüller ise sizin için başarı anlamına gelir. Başarılar olmadan kendinizi ikna etmeniz çok zordur. Bu nedenle hedef seçme aşamasında aynı zamanda ara hedefler belirleyerek hareket etmelisiniz.

5. Zaman Kontrolü

Evde iş yaparken zaman kontrolü iki açıdan önemlidir. Birincisi enerjinizin verimli kullanması, ikincisi ise ev hayatına geçiş konusunda kendinize ayıracağınız süredir.

Enerjinizin verimli kullanılmasının nedeninin ilk maddede belirtmiştim. Kendinize ne kadar fazla yüklenirseniz enerjinizin azalma hızı o kadar fazla olacaktır. Bu tip bir durumda ertesi gün daha yorgun olursunuz ve iş verimliliğiniz zarar görür. Sonucunda ise iki farklı senaryo sizi bekler. Her işe evet dediğiniz için yapmanız gereken iş sayısı çok fazla olur. Bu sizin için en iyimser senaryodur. Kötü senaryo ise işleri zamanında yetiştiremediğiniz için artık hiçbir işe sahip olmamaktır. Bu itibar ve güven kaybı anlamına gelir ve hayalini kurduğunuz işin ve ortamın çöküşünü seyretmeye başlarsınız.

Evde çalışmanız için kendinize ayıracağınız zamanı belirlemelisiniz. Planlı ve programlı hareket etmelisiniz. Yapacağınız planın gerçekçi olması gerekli olduğu kadar sizin bu plana sadık kalmanız da gereklidir.

Zaman kontrolünü gerçekleştirmediğiniz sürece ev hayatınızda yani kişisel yaşantınızda yapacağınız birçok şeyi aksatmış olursunuz. Bu durumda ise dengeli bir hayat fırsatını kaçırmış olur ve mutsuzluk denizine yelken açmış olursunuz.

6. Tatil Günleri

Yapacağınız işlerin bir planını oluştururken haftada bir veya iki gün kendinize tatil günü eklemelisiniz. Bu günler tam gün olabileceği gibi yarım gün şeklinde de olabilir. Önemli olan dinlenme fırsatı oluşturmak ve hayatınızdaki diğer kişilere veya olgulara vakit ayırabilmektir.

Tatil günlerini seçerken mutlaka en rahat edeceğiniz günü hedeflemelisiniz. Mutlaka her Cumartesi demek doğru olmayacağı gibi işinizin en yoğun olacağı günü tatil gününe dönüştürmek de doğru olmayacaktır. Tatil günlerinin değişiklik gösterebileceğini kabul etmeli ve bu günleri belirlerken mutlaka iş akışını gözden geçirmelisiniz.

Evden iş yapmak istiyorsanız bu tavsiyeleri mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneririm. Evden iş yapmak size birçok konuda daha fazla ayrıcalık sunabilir ancak bu sunulan ayrıcalıkları kötüye kullanmaya çalıştığınız zaman elinizde bulunan avantajların bir anlamı kalmayacaktır.

Evden iş yapmak konusunda siz neler düşünüyorsunuz? İş verimliliğine olumlu veya olumsuz etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz.

Etiketler

Timur Demir

Merhaba. Ben Timur Demir, 28 Yaşında Muğla'da yaşıyorum. Her zaman Paylaşmayı Misyon, bilgiyi en değerli hazine olarak görmeyi ise Vizyon edindim.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Ben kafama göre tatil veriyorum kendime o olmaz mı ? Mesela günlük tatilim oluyor 2-3 saat falan. Günlük çalışma da sabahtan akşama kadar sürüyor bazen.

 2. Yazı için teşekkürler.

  Ev ortamında çalışmanın ev hayatı ile arasında ince bir çizgi var. Bu konuya sürekli dikkat etmem gerekiyor. Mesela evde çocuk varken ya da misafir varken iş ortamı ev ortamı haline gelebiliyor. Bu sorunu eşimle konuşarak belli ölçüde aşmaya çalışıyorum. Ayrıca çevremdeki insanlara da evde çalışıyorum ve işe zaman ayırmam gerekiyor şeklinde cümleler sarfederek hayatımın bir laylaylom’dan ibaret olmadığını anlatmaya çalışıyorum.

  İkinci olarak başlangıcı ve sonu belli olmayan bir mesai kavramı var hayatımda. Bazen sabah saatlerinde çalışırken bazen de gece geç saatlerde çalışıyor ve öğlene doğru kahvaltımı yapabiliyorum. Burada yapılacak iş ve çalışma zamanı arasında bir denge kurmam gerekiyor. Bunu yaparken çalışma zamanımı ölçümlüyorum. Yani çalıştığım zaman için bir kronometre tutuyorum. Böylece günlük aktif çalışma zamanımı saat olarak tatmin edecek düzeyde tutmaya çalışıyorum. Burada da ortalama 5 saat net çalışma mesaisi (ara dinlenmeler, sosyal medya da gezme, genel araştırma yapma vs. hariç) benim için ideal oluyor. Eğer akşama kadar bu zamana ulaştıysam akşamdan sonra çalışmıyor ve ev hayatına (televizyon, muhabbet vs.) zaman ayırıyorum.

  1. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Evde çalışmak kıymetini bilenler için harika bir deneyim ve bambaşka bir ayrıcalık. Bu konuda çeşitli adımların atılmasını gani gönülden istiyorum.

 3. Yaklaşık 2 senedir freelance olarak evden çalışıyorum. Yazı içerisinde söylediklerinin de hemen hemen hepsine katılıyorum diyebilirim. Benim için başlangıçtan beri en büyük sorun değinildiği gibi ev-iş ortamının aynı olmasından kaynaklı verimli çalışma saatlerinin esnemesi oldu. Geçen zaman içerisinde hem ev arkadaşımın da evden çalışması ile birlikte belirlediğim saat limitlerinde günün farklı zamanlarında tamamen odaklanarak çalışabiliyorum. Tabi bunu tam anlamıyla yapabilmemin en az 1,5 sene sürdüğünü de belirtmek isterim. Evden daha rahat çalışırım demek kolay ancak o ev ortamı – iş ortamı çizgisi çok net bir şekilde konulmalı.

 4. Çok uzun zamandır yaklaşık 5 yıldır evde çalışıyorum. Kendime ait bir çalışma odam var ve en güzel yanı ise, istediğim zaman mola verebiliyorum.

  Disiplinli çalışmak belirli çalışma saatleri içerisine sıkışıp kalmak değil, başladığınız işe odaklanabilmektir.

  Ben genelde bir tasarım veya yazı için bitirmeden bırakmıyor yada belirli bir seviye hedefi koyuyorum.

  Home ofis çalışma hayatı oldukça zevklidir.

 5. Tecrübe edindiğimiz ve arkadaşlarımızdan aldığımız en büyük dönüşün zaman problemi olduğu aşikar, normal bir işte her zaman için ince çizgileri ve saatleri belirleyici etkenler olsa da evde bunu başarmak ve disiplinli olmak her zaman için zor olmuştur. Ama bu zaman problemi çözüldüğünde de başarılı olmak için herhangi bir engelde kalmamakta. Yazı için teşekkürler Timur hocam.

 6. Keşke evde çalışabilme imkanım olsaydı. Bir kamu çalışanı olarak sürekli iş yerine gidip gelmekten gına geldi artık. Belki ileride kendi işimi oluşturabilirim. Umut dünyası işte..

 7. Ben de 1 yıla yakın bir süredir açmış olduğum yemek tarifleri sitemle evden çalışarak blog yazarlığı yapıyorum. Zamanımı istediğim şekilde kullanıyorum.

 8. Kim istemez ki işini evde yapıp iş yerine gitmekle uğraşmamak, rahat rahat işine odaklanmak.. Aslında bence bir süre sonra durum bunun tersine işler. Bir süre sonra insan bu rahatlığa uyum sağlar ve tembelliğe alışır.

  Hem bana göre evin güzel bir yer olmasının, dışarıdaki koşuşturmacadan kurtulabilecek bir yer olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Tüm işinizi evde yaparsanız bir süre sonra evin rahatlılığı da ortadan kalkacaktır.

 9. Evden iş yapmanın şüphesiz çok avantajları vardır. Hele ki çalışma hayatına son vermek istemeyen bir anne için bir çözüm olarak gözükebilir. Fakat en çok bizim Türk anneler veya evli hanımların işi daha da zorlaşıyor. Zira her ne kadar ailenize ve yakın çevrenize iş kurduğunuzu ve dolayısiyle evde “oturuyor” olmadığınızı söyleseniz de, bunu kabul ettirmek güç olabiliyor.
  Üstelik çalışma saatleriniz de çocuğunuzun okulda olduğu süre kadar sınırlıdır.
  Sürekli yeni planlar, hesapta olmayan durumlara karşı hazırlıklı olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı