Ev İçerisinde Alan Yaratmanın Yolları

Küçük evler, kapalı odalar, karanlık odalar ya da diğer etmenler.  Bir evi kötülemenin günümüzde çokça yolu var. Artan nüfusa göre şehirlerin genişleme oranın azlığı, eski evlerin darlığı gibi etmenlerden dolayı; daireler küçük, karanlık ve daracık olmaktadır.

Eski düşünceye sahip evlilik modellerinde de olan çok eşyalı evlilik fikri, yeni evlileri zora sokabiliyor. Tüm bunlar bir neden olamaz bizim için, o yüzden basit birkaç fikir sayesinde evde nasıl boş alan yaratabileceğinizi size anlatmak istiyorum.

Eski düşünceleri yıkma süreci

Eğer evliliğin ilk adımı ve karşı tarafı zorlayacak bir durum olan eşya seçme sırasındaysanız; evde alan yaratmak sizin için çok kolay olacaktır. Çok eşya almayın, az eşya alın demiyorum size; eşyalarınızı ihtiyacınıza ve yaşayacağınız eve göre fonksiyonel alın.

Klasik Türk ailelerinde çok eşyalı olmak iyidir. Başkasına muhtaçlığı ve eksikliği yaşamamayı hatırlatır ancak bu büyük bir sorun. Evinizi belirlediyseniz ve eşyalarınızı almaya başladıysanız; partnerinizle birlikte ev içerisinde kullanacağınız basit ihtiyaç listesini çıkarabilirsiniz. Boş eve giderek hangi noktaya hangi eşyanın konulması gerektiğini kafanızda canlandırabilirsiniz. Bu şekilde olunca, gereksiz eşya almanın önüne geçmiş olursunuz.

İkinci bir durum ise; eşya seçiminden önce fonksiyonel ürün üreten firmaların mağazalarını dolaşmak olmalıdır. Normalde eşya seçimi aileler ile yapılır ve aileler genellikle tanıdıkları kenarda köşede işletme sahibi olan mobilyacıları tercih eder. Bu durum olmamalı demiyoruz ancak İKEA gibi büyük firmaların mağazalarına gittiğinizde; gözünüze fonksiyonel birçok mobilya be ürün çarpabilir veya size fikir verebilir. Çoğu eşyayı küçük işletmeden alıp, İkea’dan ise küçük eşyaları alıp bir bütün oluşturabilirsiniz. Örneğin yatak odası modelleri için küçük işletmeleri tercih edebilirsiniz ancak şifonyer veya konsol gibi küçük ek mobilya ürünleri için İKEA mağazasını tercih edebilirsiniz.

ev icerisinde alan yaratmak

Temel Adım: Sınıflandırma

Mühendislik biliminde, başarının anahtarı tertip ve düzenden geçer. Bunun için dünya çapında uygulanan bir yönetim sistemi var ve bu sistemin ilk adımlarından birisi, sınıflandırmadır. İster eviniz döşeli ister döşenmemiş olsun. Öncelik olarak en çok kullanacağınız ürünlerin bir listesini oda oda çıkarın. Salon odası için basit bir çalışma yapalım isterseniz.

Gerekli ihtiyaçlar;

  • Oturma takımı (Bu salon takımı olmayacak. Köşe takımı mı yoksa parçalı bir takım mı, tekli koltuklar dizayn olarak farklı mı olacak, duvar rengine yakın bir koltuk mu alınmalı)
  • Televizyon (Klasik Türk aile tipi bir Tv mi almalı, duvar monteli TV mi almalı, yaşam ünitesi mi yoksa duvar ünitesi mi almalı (Burada tv üniteleri konusunda iyi karar verilmelidir))
  • Salon içerisinde dolap olacak mı olmayacak mı ya da ekstra bir sehpa, zigon olacak mı karar verilmeli

Klasik olarak salon içinde olan tüm ürünler teker teker incelenmelidir ve öncelik sırasına konulmalıdır. Bizim önceliğimiz; geniş bir salon olmalı. Ama TV ve oturma eşyalarından vazgeçmemiz imkânsız. O yüzden duvar ünitesi almak ve L tipi koltuk takımı almak çok mantıklı olabilir. İşte sonraki aşama, her bir ürünü teker teker hayal ederek, yerleşim planı hazırlamaktan geçiyor.

Önemli adım: Yerleşim planı oluşturmak

Her bir odanızın amacını tanımlayın ve o amaca uygun olarak sınıflandırma yapın. Ardından ayıklama adımı ile amacınız dışında bir eşya varsa odadan, dışarı çıkarın. Sonrasında odada kalanlar için iyi bir yerleşim planı hazırlayıp bunu mutlak kılın.

Yerleşim planı, sadece eşya bazında olacak bir şey değil. Bunu fonksiyonel mobilya takımları alarak da yapmalısınız. Örneğin; bir bilgisayar masasını neden giysi dolabı olarak kullanmayasınız ki? IKEA gibi birçok ekstrem ürün üreten işletmelerde, çeşitli amaçlara yönelik dizaynlar mevcuttur. Bunları araştırarak evinizde basit yolla alan yaratabilirsiniz.

 

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Ev İçerisinde Alan Yaratmanın Yolları” te bir düşünce

  1. Ali Taş diyor ki:

    Amaca uygun yerleşim planları ile evi daha kullanılabilir ve stabil hale getirmek planla olacak iştir. iyi bir İç Mimar ile çalışmak doğru sonuçlar getirir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.