Ertelemek Yaşamı Kaçırmaktır

Hepimiz bir şeyleri erteleriz. Bazılarımız için bitiş anına kadar beklemek motivasyon sağlayan bir durumdur. Bazılarımız ise yerine getirmemiz gereken bir görevi kendimizi daha hazır hissedene kadar erteleriz. Tabi bu durumun adı kendimizi hazır hissetmek mi orası tartışılır. Örneğin üniversitesi öğrencisi olarak çoğu zaman sınavlara çalışmayı son güne kadar bekletebiliyorum.

ertelemek duygusu

Bunu yapma sebebim kendimi son gün hazır hissettiğimden olamaz kendime böyle bir gerekçe sunarsam bu kendimi bile bile kandırmış olurum. Bunun sebebi sadece tembelliktir acı bir gerçek ama başka da bir şey değil.

Ertelemek aslında bir problem değildir ancak alışkanlık haline dönüştüğünde problem olmaya başlar. Ertelemek alışkanlığa dönüştüğünde ve bu alışkanlığımızı çevremize de yansıtırsak, bize kendilerini engelleyen unsur gözüyle bakarlar. Ruh halimiz etkilenmeye başlar ve zihnimize negatif yönde sinyaller göndermeye başlarız, endişeler oluşur, korku açığa çıkar ve stresli olmaya başlarız.

Siz veya bir başkası bir şeyleri bitirmek konusunda kendinize güvenmemeye ve inanmamaya başlayabilirsiniz. Aslında en önemlisi kendinizdir. Başkalarına çok da kulak asmayın siz kendinizi yerli yerinde görüyorsanız ve eminseniz gerisi teferruattır. Bu davranışlarımızı değiştirebilmek için neler yapmalıyız? Neler yapabileceğinizi deneyerek ve uygulayarak daha verimli olabilirsiniz. Erteleme alışkanlığını yenmeyi öğrendiğiniz zaman kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız ve kendiniz ile daha barışık bir duruma gelirsiniz. Böylece kendinizle ilgili duyduğunuz kaygılarda ortadan tamamen kalkmış olur.

Bizzat ben bu durumları yaşadığım için sizlere dilim döndüğünce ve tecrübelerim doğrultusunda ertelemek alışkanlığınızın nasıl üstesinden gelebilirsiniz anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle, haftalık olarak iş, okul ya da herhangi bir şeyle ilgili planlarınızı hazırlayın. Sürekli görebileceğiniz bir yere bunu asın. Gelip geçtikçe ne yapmanız gerektiğini hatırlayacak ve bu, sizin erteleme alışkanlığınızı bir nebzede olsa aşağı çekecek, sorumluluklarınızın farkına varacaksınız.

Arka plandaki hisleri tanımlayın. ‘’ Psikologlara göre, ertelemek bir duygusal reaksiyondur. Korku, kızgınlık ve üzüntü gibi çekirdek duygular onu daima kendisine doğru çekerler. Örneğin, bir işi zamanında tamamlayamamak konusunda kendinizi endişeli hissedebilirsiniz, bu korkudur. Kendinizi dargın hissedebilirsiniz çünkü yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmak zorundasınızdır, bu kızgınlıktır. Görev için kendinizi yeterli görmüyor olabilirsiniz, bu üzüntüdür. ’’ Sizi engelleyen duygunun ne ya da neler olduğunu bulmaya çalışın.

Duygularınızı gün yüzüne çıkarın. İçinizde bu hisleri sakladığınız sürece bir sonuca ulaşamayacak, iç sesiniz katlanarak çığ gibi büyüyecektir. Ben genelde ertelemenin verdiği suçluluk duygusunu kendimle aynanın karşısında konuşarak dışarı atıyordum ve bu duygu patlaması içimden dışarı çıkmış oluyordu. Bu tür faaliyetler yapmanız emin olun sizi rahatlatacaktır.

Kafanızdaki negatif düşünceleri yenmeye çalışın. Örneklerimi hep dersler üzerinden veriyorum ama siz bunu kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Örneğin, bir dersten ilk vizede başarısız olabilirsiniz. Bu, sizin sorumluluklarınızı yerine getirmediğinizden kaynaklı ise muhtemel ikinci vizede ya da finalde de düşük alacağınız düşüncesi, dışarıda bıraktığınız küp şekere karıncaların sarması gibi aklınızın her yerini saracaktır. Peki, bu durumda ne yapmalıyım? Kendinize gerçek düşüncelerle motive edin. ‘’ Benimle sınavdan yüksek alan birinin arasında ne gibi fark var? ‘’ Bu sorunun cevabı çok basittir. Tabi ki yoktur. Siz son güne bırakıp çalışmadınız, sınavda başarılı olan ya da olanlar ise düzenli bir çalışmayla başarıya ulaştılar.

Yapacağınız çalışmalar, büyük zaman dilimlerini gerektirebilir. Bunun da tek çözümü, tıpkı büyük bir pastanın dilimlenmesi gibi yapacağınız çalışma ile ilgili gerekli faaliyetleri parçalayın ve bu parçaları yaptıkça elinize büyük bir dilim geçecektir. Bu dilime de başarı diyebilirsiniz.

ertelemek

Başarıya ulaşmak için yaptığınız çalışmaların her bir basamağında kendinize ufak hediyeler verin. Bir projeniz var diyelim. Gerekli tüm materyalleri topladınız, tüm araştırmaları yaptınız geriye sadece yazmak kaldıysa, yazmaya başlamadan önce kendinize bir film molası, ya da sevdiğiniz bir şeyi yapma hakkı tanıyın.

Artık başarınızın tadını çıkarabilirsiniz. Gözünüzde büyüttüğünüz çalışmaları bitirmek memnuniyet vericidir. Daima çekindiğiniz şeyleri başarmak sizi hayatınız boyunca kendine güvenen biri olmanızı sağlayacaktır.

Son olarak ise şunu söylemek istiyorum, herkes kendinin ne yapabileceğini, neyi başarabileceğini az çok bilir. Bunun adı kendini tanımaktır. Kendinize başaramayacağınız şeyler için vaatler vermeyin. Sonucunu bildiğiniz bir şeye balıklama atlamak, kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Kendinizi kandırmayın !

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.