Blog Yazarları İle Bağlantı Kurmanın Yolları

Bir blogunuz var ise diğer blog yazarları ile bağlantı kurup, tanışıp arkadaşlıklar edinmeniz her zaman lehinize sonuçlar doğurur. Fikir alışverişinde bulunabilir, belirli günlerde buluşup sohbet edebilirsiniz, birbirinize eksik kaldığınız noktalarda yardımcı olabilirsiniz.Bunlara benzer daha bir sürü şey saymak mümkündür.

Blog Yazarları ile  Nasıl Bağlantı Kurulur?

Yeni arkadaşlıklar, yeni dostluklar edinmek herkesin isteyeceği bir şeydir diye tahmin ediyorum. Sizce biz blog yazarları arasındaki o bağlantı nasıl kuruluyor? Aslında bu sorunun yanıtı o kadar da zor değil arkadaşlar. Aşağıda sizlere diğer blog yazarları ile iletişim halinde olmanızı, hatta yeni dostluklar edinmenin bazı püf noktalarını anlatacağım.

Sitelerine İlgi Gösterin

Diğer bir blog yazarıyla ilişki başlatmanın en kolay yolu budur. Yazılarını kendi blog adresinizde paylaşabilir veya Facebook ve Twitter takipçilerine gönderebilirsiniz. Bu aynı zamanda yazının kalitesinden emin olduğunuz ve içeriği paylaşmayı istediğiniz anlamına gelmektedir. Bu durumu abartmamaya özen gösterin. Bana göre her şeyin fazlası samimiyetsizliğe doğru yol alır. Gerçekten beğendiğiniz ve ilgi alanınıza giren yazıları paylaşmanız daha doğru olacaktır.

Blog yazarlarının sitelerine ilgi göstermenin diğer bir yolu ise tartışılan konulara kapsamlı yorumlar yapmaktır. Bu yolla kendinizi siteyi gerçekten takip eden kişi olduğunu kanıtlarsınız. Düzenli olarak yorumlar yaptığınız sürece blog yazarı sizi bir şekilde hatırlayacaktır. Genelde bazı kişiler sadece link alabilmek için yorum attıkları için çok anlamsız ve çok kısa yorumlarla karşılaşabiliyoruz.

Ziyaretçi Yazarlığı Talep Edin

Bir blog yazarının size ziyaretçi yazarlık için teklif sunduğunu düşünün. Faydalanacağınız tek durum düşüncelerinizi onun okuyucularına aktarmak değildir. Aynı zamanda bu blog yazarı ile bağlantı kurarsınız ve ziyaretçi yazarlığı bağlantınızın temelini oluşturur. Blog adresiniz diğer blog yazarları kadar fazla okuyucuya sahip olmasa bile ziyaretçi yazarlığı için talepte bulunmak yanlış bir adım olmayacaktır. Birçok blog yazarı önüne gelen bu ufak fırsatı değerlendirmekten çekinmeyecektir.

Ziyaretçi yazarlığı ile ilgili detayları bilgilere, Ziyaretçi Yazarlığı ‘nın Bilinmesi Gereken Negatif ve Pozitif Kısımları başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Röportaj Gerçekleştirin

Röportaj ileriki  zamanlarda benimde planladığım bir durumdur. Ziyaretçi yazarlığı talep ettiğiniz bir blog yazarını yakından tanımak isteyebilirsiniz.. Blog yazarı ile röportaj yapıp, bunu kendi adresinizde paylaşırsanız aradaki samimiyeti geliştirmiş olursunuz. Bu blog yazarı için faydalı bir fırsattır çünkü yeni kitlelere açılma şansını elde edebilecektir. Sizin için faydalıdır çünkü blog yazarı yazıyı kendi takipçileri ile paylaşacaktır, sitenize trafik gelecektir ve belki daha fazla takipçi kazanma şansını elde etmiş olursunuz. Bu aynı zamanda başkaları tarafından bilinmek için ideal bir yöntemdir çünkü telefon üzerinden veya karşılıklı olarak gerçekleştirilecek röportaj sırasında uyumunuz iyi bir ilişkinin başlangıcı olabilecektir.

Teşekkür Etmeyi Unutmayın

Birileri size yardım ettiği zaman o kişiye teşekkür etmelisiniz. Elbette, bir yazar blog yazısını yazdıktan sonra veya röportajı kabul ettikten sonra bunu hemen yapmalısınız. Teşekkürü anlamlı kılmak ve memnuniyetinizi dile getirmek için farklı bir e-posta atabilir veya telefon araması yapabilirsiniz.

Sadece blog yazarlarıyla olan ilişkilerinizde değil günlük hayatta da bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Birilerine teşekkür etmek, sizin kalitenizi ortaya koyar. Sizin hayata bakış açınızı yansıtır. Samimi ve içten yapılan her teşekkür gerekli yerlere ulaşır. Belkide hayatınız boyunca en iyi dostum diyebileceğiniz arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Sizlerde yorumlarınızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Siz blog da hep var olun!

 

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. 1deliningunlukleri diyor ki:

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz Timur bey bu konuda çok titiz davrandığımı söyleyebilirim. Ayrıca diğer bir husus aklımda olan bir proje var bilmem siz ne dersiniz. Blog takip etmeyi seviyorum. Bana yeni yazılarım konusunda ilham kaynağı oluyor. Fakat yeni bir blog keşfetmek için BH gibi takipçi listesi çok olan bloglardan kişileri tek tek tıklayıp bloglarını inceliyorum. Bu hayli zaman alıyor tabi. Bu yüzden şöyle bir şey yapmaya karar verdim. Haftanın bir günü takip ettiğim ve sevdiğim bloglardan bir tanesini kendi okuyucularımla paylaşmayı düşünüyorum. O blog hakkında düşüncelerim biraz eleştiride olabilir tabi. O blogun kendi gözümden kısa bir özeti yani. Nasıl bir filmi izlemeden fragman izliyorsak bir bloga girmeden önce de böyle kısa bir tanıtım yazısı iyi olur diye düşünüyorum. Ve inanın biri her hafta böyle bir şey yapmış olsaydı her hafta girip okurdum o yazıyı. Bu arada proje taslagım henüz kafamdayken sizin blogunuz için de böyle bir yazı yazmayı düşünüyorum. Sevgiyle kalın.

  • Timur Demir diyor ki:

   Bloguma gösterdiğiniz ilgi ve alaka için öncelikle teşekkür ederim. Yapmak istediğiniz proje güzel bir fikir ama çok kapsamlı incelemeniz gerekmektedir. Ayrıca tam anlamıyla her siteye objektif bakmanız gerekmekte, yazılarınızı da ona göre oluşturmanız gerekir. Umarım başarırsınız.

   • 1deliningunlukleri diyor ki:

    Blogunuz ilgi görmeyi hak ediyor. Çünkü ortada bir emek var. Ve gayet güzel şeyler paylaşıyorsunuz fırsat buldukça diğer yazılarınızı da okuyorum.
    Elbette objektif ve tarafsız olmak gerek zaten o yüzden sadece öneri değil aynı zamanda eleştiri de olacak.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.