Devlette Çalışmanın Olumsuz Yönleri

Garanti iş kapısı olarak görülen bir kurumun çalışanı olmak; artık zor olmaktan öte bir durum haline geldi ancak neden her yıl milyonlarca kişi KPSS olarak bilinen devlet memurluğu yada çalışanı olma sınavına giriyor bilinmez.

devlette calismanin negatif yonleri

Geçmişten gelen kötü bir alışkanlığın, günümüzde bilinçsizce sürdürülmesi durumu olarak düşünebiliriz. Her ne kadar harika bir durum olarak görülse de devlet çalışanı olmanın, olumsuz yanlarını da bilsek nasıl olurdu?

Geçmişteki Memurluk Anlayışı

Memur alımı konusu, geçmiş yıllardaki -bundan 10 yıl öncesi, en ilgi çekici konulardan birisiydi. Liseyi bitiren yada üniversiteden mezun olan bir gencin işe alınması, yüksek bir orana sahipti ve geçmişteki memuriyet yaşantısı; şimdikinden kat kat daha iyiydi. Memur demek; refah içinde yüzen, zengin bir maaşı olan, tarla veya kirli işlerle uğraşmadan eli kalem tutarak yapılan basit bir iş olarak resmedilirdi. Bu yaşantının gerçek yaşamda hayat bulması, zor şartlar altında çalışmak istemeyenlerin memur olma isteğini ortaya çıkardı. Artan talep, arzdan fazlalaşınca; mükemmel olan bir şey kötüye gitmeye başladı. Ancak çoğu insan öğrenilmiş bir anlayışı, halen daha devam ettirmektedir. İyi de ama?

Memur Olmanın Eksi Yönleri

Memur olmanın artı yönleri giderek azalırken, eksi yönleri artmaya başladı. Devletin personel alımı sırasında milyonlarca başvuru yapan gencin işsizlik çaresizliği, bu konuyu düşünmesini engelliyor ancak basit metotlarla çözüme rahatlıkla ulaşılabilir. Öncelikle neden olumsuz yönleri var, onları açıklayalım.

  1. Talep fazlalığı: Artık memur alımına başvuran kişi sayısı çok fazla. Bu sebeple, KPSS adı altında insanın yaşantısını yıllar boyu etkileyen hazırlık sürecine sahip bir sınav var. Diyelim ki sınavı kazanamadın. Bir senen boşuna gidecek ve üstüne psikolojik bunalıma gireceksin. Artı, tekrardan sınava hazırlanma süreci.
  2. Yanlış sınavlar: KPSS sınavında tek düze bir sistemin olması, başarılı bir kişiyi bile başarısız yapabiliyor. Bu da kişinin kendini değersiz hissetmesine neden oluyor.
  3. Yönetim bozukluğu: Memuriyetin en kötü yanı, iş yerinde hiyerarşi olmasıdır. Hiyerarşinin en tepesinde bulunanların egoları yüksektir ve çalışanları ezerek, rencide edecek davranışlar sergileyebilir. Bu da, memur olan kişinin iş yerindeki huzurunu kaçırır. Ki bu durum, artış göstermektedir.
  4. Memurluğun değeri: Önceden memur denilince paşa gibi bir şey olarak anılırmış ancak şimdiki memur, ayak işlerini yapan ordudan oluşur ve temizlik gibi ikinci kalite işleri de üstlenir.
  5. Çalışma hayatı: En güzel yanı, tatillerinin bol olmasıdır ancak idari izinlerde sevilmeyen memurlar nöbete bırakılır. Yada sabah 8 akşam 5 mantığı ve her gün aynı iş yapılması, iş hayatında monotonluğa sebep olur. Bunu da kimse istemez.
  6. Maaş: Maaşlar, devletin yıllık verdiği bazda artar. Ne fakir ne de zengin hayatı sürebilirsiniz. Bu yüzden zengin olma hayalleri ile yanıp tutuşanlar için yanlış bir meslektir.

Gerçekçi Olalım: Maaş Taktikleri

Memuriyette basitçe müdürünüzden zam alamazsınız. Devletin verdiği ölçekte zam alırsınız ancak üstünüzde bulunan kişilere yapacağınız iyi niyet ve pohpohlama denemeleri ile statünüzü yükseltebilirsiniz. Ancak sizin böyle bir şey yapacağınızı zannetmiyorum. Yada yükselme sınavlarına girebilirsiniz ancak işin sonu yeniden müdürünüze sorulacak. Kısacası, bazı şeylere el mahkumsunuz.

Devlette çalışmadığınız zaman, çalışma şartlarınız çok zor olabilir. Zorluklar kısa yada uzun vadeli olabilir ancak eğer aldığınız paranın ve işin hakkını verdiğiniz müddetçe, işveren sizi elinde tutmak için çaba harcıyor. Bu sebeple, maaş yükselme işlemleri daha hızlı olur. Ayrıca müdürünüze gidip doğru zamanda zam isterseniz, zamı rahatça alabilirsiniz.

Devlet memurluğu; şans işi meselesi. İlk iş gününüzde kendinizi ezdirmediğiniz takdirde ve alttan almayı bildikçe temiz bir iş olarak monoton yaşantınızı sürdürebilirsiniz. Fazlası mı? Bence fazlası için başka yollar deneyin.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.