Daha İyi Tatil İçin Yöntemler

Bir tatili en iyi şekilde geçirmek için elinizden gelen gayreti sağlayabilir, maksimum masraf yapabilir ya da çok iyi bir plan yaparak güzel hale getirebilirsiniz. Karşınıza çıkacak her bir sorunu hallettiğiniz zaman, tatilinizi doyasıya yaşamak kalacaktır ancak klasik olarak tatili en iyi şekilde geçirmek isteyenler; kararsızlıklar ve sıkıntılar yüzünden hep sorun yaşarlar. Tatillerinden tam anlamıyla verim alamazlar.

daha iyi tatil

Klasik bir tatil sırasında karşılaşılan sorunların bazıları;

 • Konaklama mekânlarının pahalılığı ya da kriterlere uygun olmayışı
 • Tatile gidilen yerin istenilen güzellikte olmaması
 • Tatil mekânında yapılabilecek eylemlerin önceden bilinmemesi.

Genel anlamda tatil sırasında yukarıdaki sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Peki, bu sıkıntıların temelinde yatan sorunlar nelerdir?

 • Ön araştırmanın yapılmaması
 • Ön araştırmanın yapılmaması
 • Ön araştırmanın yapılmaması
 • Ve plan hazırlanmaması!

Gördüğünüz gibi, temel sorun araştırma eksikliğidir. İşte bunları planlayarak iyi bir tatil geçirebilirsiniz. Onun için gerekli yöntemleri aşağıda sizlere aktaracağız.

Ön araştırmaların yapılması

Bir tatil için ön şart, ne yapmak istediğinizi bilmek ve ona göre hazırlık yapmaktan geçer. Örneğin; Bodrum’a tatil yapmak için gitmek isteyen bir kişinin şu basit araştırmaları yapmasında fayda var:

 • Bodrum’da kalacak oteller (Burada daha detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Örneğin; Bodrum’da 5 yıldızlı ucuz oteller araması buna örnek olabilir. Ne istediğinize göre değişebilir bu sorgu.)
 • Bodrum’da yapılacak şeyler( Bu, Bodrum’a ulaştığınızda deniz dışında neler yapabileceğinizin araştırmasıdır. Geziler, piknikler, şenlikler örnek olabilir. Bodrum’da görülecek yerler, Bodrum’da yenilmesi gereken yemekler gibi aramalar bunlara örnek olabilir. Ne yapmak istiyorsanız, onun çerçevesinde araştırma yapmalısınız.)
 • Bodrum’a nasıl gidilir (Bu aslında sıkıntı yaşanılan bir durum değil ancak otoban üzerinden gidişlerde ya da çok fazla kırımlı yollarda, bu tür araştırmalara gerek duyulabiliyor

Klasik ön araştırmaların temelini bunlar oluşturmalıdır. Bu temel konuların etrafında özel araştırmalara da yer vermelisiniz.

Özel küçük araştırmalar

Özel küçük araştırmalar, daha çok gidilecek yer hakkında değil; gidilen yerde yapılacak eylemlerin nasıl, ne zaman ve nerede yapılacağı ile ilgili araştırmalardır. Örneğin; sabah saatlerinde erkenden paraşütle atlamaya gidecekseniz; bunun için hangi yere gidelim diye düşünmenize gerek kalmaması gerekiyor. Her şeyin önceden planlanması gerekiyor. Bunun için kısa örnekler verelim.

Bir tekne turuna gitmek istiyorsunuz. Bu tekne turunda hangi yerleri görmek, tekne turu içinde ne gibi servislerin olacağına karar vermek ya da kaç saat süreceğini öğrenmek gibi eylemleri, o gün sabah marinada dolaşmak yerine; http://www.prontotour.com/Paket-Turlar/Gemi-Turlari gibi tekne turları hakkında detaylı bilgi veren platformlara göz atabilirsiniz.

Gece eğlenmeye gitmek istiyorsanız; karamsar olmak yerine; daha önceden araştırdığınız ve buraya gideceğiz dediğiniz bir yere gitmek; hem daha az kafa yorar hem de daha çok eğlenmenize neden olur.

Bu tür eylemleri gerçekleştirebilmenin yöntemleri ise; şunlardır:

 • Öncelikle ne yapacağınıza karar vermelisiniz (Yeme, içme, gezme, tur, eğlenme, vb. gibi)
 • Her bir eylem için mekân, yer arayışı içine girmelisiniz
 • Bulduğunuz mekânlar arasında seçim yapıp; tarih, yer ve saati kararlaştırmalısınız.
 • Gerekiyorsa rezervasyon yaptırmalısınız.

Bu sayede, mikro eylemlerle gününüzü ve tatilinizi harika bir şekilde geçirebilirsiniz.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Daha İyi Tatil İçin Yöntemler” te bir düşünce

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.