Çocuklarınızın Yaratıcılığını Geliştirin

Sorumluluk sahibi bir ebeveyn olarak daima çocuklarınızı düşünmelisiniz. Bu onların sağlık yönünden iyi olabilmelerini kapsadığı kadar kabiliyetlerini ve becerilerini de kapsamaktadır. Bir çocuğun kabiliyet ve becerilerini küçük yaşlarda geliştirmesi konusunda onlara yardımcı olmak ilerleyen zamanlarda çok daha sağlıklı bireyler olabilmelerine destek olmanız anlamına gelmektedir.

Bu gelişim için onlara çok farklı yöntemlerden yararlanma fırsatı sunabilirsiniz. Kitap okumalarını sağlayabilirsiniz. Eğitici ve öğretici televizyon programlarıyla vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bunların yanında ise yaratıcılık gerektiren oyunlarla buluşmalarını sağlayabilir ve onlara öğrenmeleri konusunda çok daha fazla seçenek sunabilirsiniz.

cocuklarinizin yaraticiligini gelistirin

Bu noktada çocuklarınızın oynayacakları oyunlar açısından bir ayrım yapmanız gerekebilir. Bu ayrımı cinsiyetçi bir yaklaşımla ortaya koymanız gerekeceğinden biraz garipseyebilirsiniz. Ama erkek çocuklarının oynayacağı oyunlar ile kız çocuklarının oynayacağı oyunlar arasında farklılıklar olacaktır. Çünkü keyif aldıkları oyunlar oldukça farklıdır.

Bir erkek çocuğu araba sürme, futbol, basketbol, dövüş veya aksiyon türü oyunlarla daha iyi vakit geçirebilir. Bu tür oyunlarda yaratıcılığını geliştirmeyi sağlayabilirsiniz. Bir kız çocuğu ise makyaj oyunları, giydirme oyunları gibi çeşitli oyunlarla vakit geçirirken daha mutlu olabilir. Bu tür oyunlarda onların yaratıcılığını geliştirme olasılığınız çok daha fazladır.

Bir insan yaratıcı olmak için çaba gösterecekse mutlu olduğu bir şeyleri yapmaları çok daha doğrudur. Kız çocukları kız oyunları oynayarak, erkek çocukları ise erkek oyunları oynayarak mutlu olabilir. Bu durumda yaratıcı olmalarını sağlayacak en önemli etken mutluluktur. Bunun dışında kabiliyetlerin gelişmesi ise mutluluk arasında doğrudan bir bağlantı kurulabilir. Bu bağlantı kişinin mutluluk duygusu ile bir şeyleri çok daha iyi yapmaya çalışmasıyla ilgilidir.

Eğer çocuğunuzun yaratıcılığını iyileştirmek istiyorsanız onları oyunlarla tanıştırabilirsiniz. Bu oyunlar keyif alacakları ve önemli ölçüde iyi vakit geçirecekleri oyunlar olmalıdır. Doğru kişiye doğru oyunları oynatmalı ve oynadıkları oyunlardan keyif almalarını sağlayarak yaratıcı olmalarına destek olmalısınız. Bu sadece oyunlar için geçerli değildir. Diğer tüm uğraşlar için de geçerli bir durumdur. Bir kişi memnun olmadığı bir şeyi yaparak gelişim gösteremez. Sadece gelişim gösterdiğini düşünür.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.