Blogunuz İçin Nasıl Ücretsiz Resim Bulabilirsiniz

Bu yazıda neler var?

Ücretsiz Resim Arayanlar İçin

Blog yazılarına okuyucuların dikkatini çekmek için resim biçimde bazı görseller eklemek yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak siz blogunuzu biraz canlandırmak için maliyet ya da telif hakkı ihlâli gibi sebeplerden ötürü bu yöntemden uzak duruyorsanız, işte size resim koyma konusunda rahatlamanız ve bilgilenmeniz için birkaç tavsiye:

Terminolojiyi Öğrenin

Aksi açık bir şekilde belirtilmediği sürece internette bulduğunuz her resmin bir telif hakkı vardır ve bu da telif hakkı ihlâlinden sorumlu tutulabileceğiniz anlamına gelir. Bu riski almak ister misiniz? Yasalara uyan kişiler genelde Creative Commons lisansı olan resimlere yöneliyor. Bu lisans geleneksel “tüm hakları saklıdır” telif hakkından biraz daha az sınırlayıcıdır. Aşağıda creativecommons.org tarafından belirlenmiş terim, kısaltma ve sembollerin anlamları bulunmaktadır:

Atfetme: CC BY

Asıl sahibini belirtmek şartıyla, şahsi ya da ticari amaçlarla orijinal resmi dağıtma, düzenleme ve/veya üstüne ekleme yapma hakkına sahipsiniz.

Atfetme-DeğişiklikYok: CC BY-ND

Asıl sahibini belirtmek şartıyla, ticari ya da ticari olmayan amaçlarla resmin “değiştirilmeden ya da bir bütün olarak” dağıtımına izin verir.

Atfetme-BenzeriniPaylaş: CC BY-SA

Asıl sahibini belirtmek şartıyla, ticari ya da ticari olmayan amaçlarla orijinal resmi düzenleyebilir ve üstüne ekleme yapabilirsiniz. Orijinal resme dayanarak oluşturduğunuz yeni sanat eseri de bu lisans kapsamında olacak ve diğerleri tarafından ticari kullanıma açık bulunacaktır.

Atfetme-TicariOlmayan: CC BY-NC

Asıl sahibini belirtmek şartıyla, ticari olmayan amaçlarla resmi düzenleme ve üstüne ekleme hakkına sahipsiniz. Oluşturduğunuz yeni eser aynı lisans kapsamında olmayacaktır ancak yine de sadece ticari olmayan amaçlarla kullanabilirsiniz.

Atfetme-TicariOlmayan-BenzeriniPaylaş: CC BY-NC-SA

Asıl sahibini belirtmek şartıyla, orijinal resim üzerinde sadece ticari olmayan amaçlarla düzenleme ve üstüne ekleme yapmanıza izin verir.

Atfetme-TicariOlmayan-DeğişiklikYok: CC BY-NC-ND

Asıl sahibini belirtmek şartıyla, sadece ticari olmayan amaçlarla ve resmi değiştirmeden kullanma hakkı verir. En sınırlı lisans budur.

Resim Ödünç Almanın En İyi Yolları

Creative commons kapsamında yayımlanan her resim yüksek ihtimalle yukarıdaki lisanslardan ya da biraz değişik versiyonlarından birine sahiptir. Risk almamak ve herhangi bir kuralı çiğnememek için daima lisans sözleşmesini incelemelisiniz. İlk başta biraz zaman alabilir ama lisanslarla daha aşina olunca, aradığınız şeyler çok daha hızlı bir şekilde bulacaksınız.

Bütün ücretiz resimler, resmin asıl sahibine atıfta bulunmanızı gerektirmiyor; hazır fotoğrafların olduğun Stock.xchng’deki birçok resim atıfta bulunmanızı istemiyor ancak standart lisansları sizden “indirdiğiniz resmi oylamanız, hakkında yorum yapmanız ve resim ile ne gibi yeni şeyler oluşturduğunuzu yazmanız için zaman ayırmanızı” istiyor. Resmin sahibine atıfta bulunmak ya da resmi nasıl kullandığınız hakkında siteyi bilgilendirmek, ücretsiz, kaliteli ve yasal bir resim için ödenebilecek küçük bir ücret sadece.

Ücretsiz ve Kaliteli Resimler Nerede Bulunur?

Ücretsiz resim sunan en iyi yerlerden bazıları şunlardır:

Everystockphoto

Bu site kendisini “lisansa dayalı fotoğraf arama motoru” olarak tanımlıyor. Site, en popüler ücretsiz hazır fotoğraf kaynaklarını aramanıza ve sonuçları hesap gerekliliği, biçim, çözünürlük ve lisans gibi farklı değişkenlere göre sınırlamanıza imkân tanıyor.

Flickr’ın Creative Commons Araması

Bu sosyal resim paylaşım sitesi yüksek kaliteli ve ücretsiz fotoğraflara ev sahipliği yapmasıyla ünlendi. Creative Commons bölümünden ya da Creative Content lisansına sahip içerikleri belirlemek için gelişmiş arama bölümünü kullanarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca baktığınız içeriğin düzenlenebilir ya da ticari kullanıma açık olup olmadığını da görebiliyorsunuz.

Stock.xchng

Daha önce de bahsettiğim gibi, sitede birçok atıf gerektirmeyen ve lisans konusunda daha gevşek olan resimler var. Ancak ücretsiz Stoıck.xchng resimlerinin yanında çok kaliteli ve ödeme gerektiren iStockphoto resimlerine de dikkat edin.

123rf

Eğer küçük bir şeyler arıyorsanız, hazır fotoğraf sitesi 123rf birçok küçük boyutlu resmi (en uzunu 400px olarak düşünün) ücretsiz olarak size sunabilir. Ana sayfadaki “Stock Photography” başlığı altında bulunan ücretsiz resimler kısmına giderek (ya da yukarıdaki linke tıklayarak) arama yapabilirsiniz.

Google Creative Commons Resim Araması

Tabii ki bir arama ihtiyacı varsa Google da bunun için bir araca sahiptir. Google, bünyesinde bulundurduğu görsel arama bölümünün gelişmiş görsel araması kısmına kullanım hakları parametresini ekledi. Buradan resminizin yeniden kullanma, ticari kullanım ve/veya değişiklik için uygun olan resimleri kolayca arayabilirsiniz.

Son Bir Tavsiye

Hazır yasal ve ücretsiz resimleri bulmayı öğrenmişken, şunu hiç düşündünüz mü: Neden kendi resmimi kendim yapmıyorum? Orijinal resim ve görseller blogunuza değer katar ve daha kişisel bir görünüm kazandırır. Hazır resimler, özellikle acil durumlarda, çok işe yarasa da bir sonraki yazınıza başkaları tarafından hazırlanmamış olan bir resmi ekleme fikrini de tamamen göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. Kendi ürününüzü, hizmetinizi ya da şirketinizi anlatan bir resim yapmak için kendinizi biraz zorlayın. Ve evet, doğru bildiniz: telif hakkı derdiniz olmayacak!

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

  1. Ertuğrul Kaan diyor ki:

    Timur abi sana birşey sorcam. Ben Google creative commons dan ticari olan bir video yüklemek istiyorum. Bu resim den para kazancam. Kelimeler ingilizce yazıyor. Türkçeye çeviriyorum. Tam anşılmıyo. Hangisinden aratcam acaba. Teşekkürler.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.