Bloglara Nasıl Yorum Yapılmalıdır?

Daha önce farklı yazılarımda blog adreslerine yorum yapmanın neden faydalı olabileceğine değinmiştim. Farklı blog adreslerine yorum yaparak kişisel markanızı tanıtabilir ve farklı kişilere ulaşabilirsiniz.

Ancak blog yorumları yapılırken bazı basit hatalar söz konusu oluyor. Bu basit hatalar daha çok kişinin blog adresine girip yorum yapma şekliyle ilgili. Sadece link bırakmak için blog adreslerine girip yorumlar yapmak size pek bir şey kazandırmaz. Bu yorumlar sıradan olur ve size hiçbir değer katmaz. Aksine yaptığınız yorumun link almak için gerçekleştirildiği apaçık ortada olur.

Aşağıdaki görsellerde de göreceğiniz üzere bu tür yorumlar size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi ben bu tür yorum atanların yorumlarını çoğu blog sahibi onaylamaz. Bu tür yorumları yazmak önce kendinize saygısızlık daha sonrada biz blog yazarlarına saygısızlıktır. Blog yazarlarını başarılı hissettiren unsurlardan bir tanesi de okuyuculardan gelen yorumlardır. Dikkat edin pozitif yorumlar demedim. Bir eleştiri bile yapsanız yazılarımızın okunduğunu ve kale alındığını biliriz ve bu bizi fazlasıyla mutlu eder.

Blog adreslerine yorumlar yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ilk unsur backlink olmamalıdır. Yorum atacağınız blog adreslerindeki yazarlarla iletişim kurmak ve onlarla bağlantıya geçebilmek, diyalog kurmak asıl amacınız olmalıdır.

Ne Tür Blog Yorumlarından Hoşlanılmaz?

Hoşlanılmayan blog yorumları, yorum yapıldığı yazıya hiçbir değer katmayan yorumlardır. Çok iyi, mükemmel, eline sağlık, teşekkürler, muhteşem gibi birkaç kelimeden oluşan yorumlar bu kapsama girmektedir.

blog yorumlari

Bu yorumlar yapılırken niyet pozitif olsa bile maalesef yazıya hiçbir değer katmamaktadır. Bununla birlikte bu yorumların linklerle bağdaştırılmış olduğunu gördüğümüz zaman ister istemez kendimi geri çekiyorum. Büyük blog adresleri günlük olarak onlarca yorum aldıkları için bu tür yorumlarla sıklıkla karşılaşırlar.

İkinci hoşlanılmayan yorum türü ise ve benimde en çok onaylamadığım yorum türleridir, isim kısmına ”form çorbası”,”kamera sistemleri” vb. gibi şeylerin yazılması. Bu tür yorumları isim kısmına herhangi bir isim yazıp düzenleyip o şekilde onaylıyorum. Eğer şu an bu yazıyı okuyan ve bu tür yorumlar atıp yorumu onaylandığında farklı bir isimle karşılaşan var ise sebebini de şu an anlamış oldunuz.

blog yorumlari nasil olmali

Yorumlarınıza Nasıl Değer Katarsınız?

Yorumlarınıza değer katmak için öncelikle yorum alanında kişisel resminizin veya marka resminizin gözükmesini sağlamalısınız. İkincisi ise bağlamsal olarak yazıyla alakalı yorumlar yapmak, yapılan yorum ile yazının konusunu başka noktaya taşıyacak düşünceleri paylaşmalısınız.

Evet, yorum yaparken iyi niyet göstergesi olan ifadeler kullanabilirsiniz ancak birkaç kelime yerine birkaç cümle ile bunu gerçekleştirdiğiniz zaman her şeyi daha verimli hale dönüştürebilirsiniz.

Gravatar servisini kullanarak tüm yorumlarınızda aynı resmin gözükmesini kolayca sağlayabilirsiniz. Yazılara değer katacak yorumları atmak ise elbette yazıyı okuduktan sonra gerçekleşecek bir durumdur. Bazen o kadar gülünç durumlar ortaya çıkıyor ki anlatamam. Okuyucu yazımı hiç okumamış ve konuyla asla ilgisi olmayan 1 paragraf yorum yazıyor. Bunu onaylıyor muyum? Tabi ki onaylamıyorum. Bu tür yorumları genelde  tekrardan düzenleyip öyle onaylıyorum.

Sizlere de tavsiyem eğer bu tür ”gereksiz” yorumlar alıyorsanız yorumu kendinize göre düzenleyip onaylayın. İp adresi farklı olduğu için yorum doğallığını her şekilde koruyor. Yorumu yazan kullanıcının da linkini kaldırmayı unutmayın çünkü o kullanıcı bana göre sitenizden backlink almayı hak etmiyor!

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Feyyaz diyor ki:

  Haklısın, mesela buraya yorum yaparken “teşekkürler” yazmak yerine pozitif değer katacak bir şeyler yazılmasını ben de blog sayfalarımda tercih ediyorum. Hatta yalın teşekkür yazılarını yayınlamıyorum bazen.

 2. Kadir diyor ki:

  Önceleri ben de düzenleyip onaylıyordum ama artık yoruldum. “Evden Eve Nakliyat, Doğalgaz Kombi, Twitter Takipçi” günlük abartmıyorum 50-60 civarı geldi. İlk başlar onaylıyordum geçen tepem attı onayadıklarımı komple sildim. Gözümden kaçan adult siteler de cabası.
  Yazdığınız yazı için teşekkürler hocam. Blog’unuz çok faydalı gerçekten.

 3. Serkan diyor ki:

  Seo için oluşturulan otomatik programlar sayesinde blog yazıları okunmadan yorum yapılabilmektedir. Bu durum bu tarz problemleri de beraberinde getirdi. Lakin bu tarz firmaların internet dışında başka bir reklam mecrası bulunmamaktadır.

 4. Alparslan Aydın diyor ki:

  Merhaba kardeşim geçenlerde de bende aynı konuya değinmiştim kendi bloğumda sen benden daha kapsamlı yazmışsın azına sağlık bu konu gerçekten önemli ve bilinmesi gereken bir konu, bu yazın için sana geribildirim göndericem sorun olmaz ise.

 5. Yusuf Şahin diyor ki:

  Yorum backlinkler google tarafından değerlendirilmiyor diye biliyorum, Google’ın kendi yardım dosyalarında okumuştum. Bu arada yazılarınız gerçekten çok iyi yeni açacağım sitem için seo araştırması yaparken burayı buldum 6 ya yakın yazınızı okudum bir liste yaptım hemen her yazınızı not alarak okuyorum. Elinize emeğinize sağlık. 🙂

 6. kenan diyor ki:

  çoğu zaman blogları ve forumları gezerken içerik anlamında görüşümü bildirme hissettiğim de yazırım, Tabi bu sırada site ekleme seçeneği varsa ekler backlink de alırım, hiç bir zaman yorumumun site adresimi de eklediğim için onaylanmıyacağından korkmadım çünkü yorumlarım daima yazılar ile alakalı olmuş olur.

  Kendi bloğum da da aynı şekilde içerik dışı saçma sapan yorumlar geldiğinde hiçbir zaman onaylamam.

 7. Özgür diyor ki:

  Blogları takip etmeye ve yorum yazmaya daha yeni başladım.dolaysıyla bilgisahibi olmadan yorum yapmam doğru olmaz.sadece şunu öğrenmek istiyorum.iyi,kaliteli ve özgün içerikli bloglara nereden ulaşabiliriz?bu konularda bilgi verirseniz bence çok faydalı olur.teşekkürler.

 8. Mert diyor ki:

  Yazıyı okurken bir kere “yorum yapsam mı acaba” diye düşünmeden edemedim 🙂 Bloglarımıza gelen backlink avcıları umarım bu yazıyı okumuştur.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.