Blog Yazılarınıza Daha Fazla Yorum Çekmek İçin Yöntemler

Sitenizde daha fazla yorum istiyorsanız ve bu sayede itibar oluşturmak istiyorsanız burada yer alan ipuçlarını değerlendirmeyi düşünmelisiniz.
daha fazla yorum

Yazılarınıza Daha Fazla Yorum Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Blog yazarlarını en fazla rahatsız eden şey blog yazılarına kimsenin yorum yapmamasıdır. Yüksek kaliteye sahip yazılar yazmak için uğraşıyorsanız ve birileri sizin yazılarınızı okurken herhangi bir yorum yapmıyorsa, bu durumda yazınızda bir şeyler eksik demektir.

Evet, yazılarınızda maalesef bir şeyler eksik ve bu eksik olan nedenlerden ötürü insanlar yazılarınıza yorum yapmıyorlar. Onlardan tartışmaya dahil olmalarını istememiş olabilirsiniz. Belki, yorumların gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak yorumlar blog adresinize pozitif katkı sağlarlar.

Yazdığınız yazılara yorum alıyorsanız, bu blog adresinize pozitif itibar kazandırır çünkü okuyucuların yazılarınızı okuduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle okuyucuları yorum yapmaya teşvik etmeye çalışmalısınız.

Okuyucuları yorum yapmaya teşvik edecek birkaç mükemmel yöntem vardır. Bu yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk Yorum Yapan Kişiyle Başlayın

Bunu düzenli olarak gerçekleştirin, yazıya ilk yorum yapan kişiye daima teşekkür edin. Peki neden yorum yapan ilk kişiye minnet duymalısınız? Çünkü bu sayede insanları daha fazla yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Bu sizin için bir kural olmalıdır. İlk yorum yapan kişiye karşı daima pozitif olmalısınız. Bu daha fazla insanı yorum yapmaya teşvik edecektir ve aynı zamanda onlara karşı nasıl davranacağınızı belirtmiş olursunuz. Gelen yorumlara eleştirisel veya negatif bakış açısıyla yaklaşmayın.

Pozitif kalın ve en önemlisi ilk yorum yapan kişiye teşekkür ederek minnet duyduğunuzu gösterin.

Ardında Soru Bırakan Bilgili Yazılar Yazın

Yazınızın içeriği diğer önemli bir husustur. Birçok insan yazınıza yorum yapmak istemeyebilir çünkü size sorulması gereken herhangi bir soru bulamazlar. Yazınız tüm sorulara cevap vermiştir. Onlara soru sormamış olabilirsiniz. Bu durumda herhangi bir yorum göndermeyeceklerdir.

Eğer yazdığınız yazılar bilgi doluysa ve geride sorulması gereken birçok soru bırakıyorsa bu durumda okuyucular konu hakkında düşünmeye başlarlar. Yazınızda sorulara yer verdiyseniz, konuyla ilgilenen okuyucularınız fikirlerini paylaşmaktan çekinmeyeceklerdir.

Okuyuculara Arkadaşça Davranın

Okuyucularınız ile iletişim kurmak önemlidir. Çünkü onlarla tartışabilmek için onları bu şekilde teşvik edebilirsiniz. Unutmayın, okuyucularınıza arkadaşça yaklaşırsanız onlarla daha iyi bağ kurabilirsiniz.

Otorite sahibi bir kişiymiş gibi sürekli konuşmayın. Ancak, bilgili bir arkadaş gibi davranarak onlara değerli ipuçları vermeye çalışın. Okuyucularınız ile iletişim kurmayı sürekli düşünün ve daha kişisel yaklaşım gösterin.

Bu yöntem ile onların düşüncelerine daha kolay dahil olabilirsiniz ve onlarla sürekli konuşabilmek adına sizin için iyi bir durumdur.

Düşüncelerini Sorun

Yazıların sonunda, daima yazıyla ilgili düşüncelerini sorun. Kendinizi onlarla fikirlerini paylaşan bir kişi konumuna yerleştirin, ancak onların fikirlerini kabul edecek bir görüntü sergilemekten kaçının.

Birçok blog yazarı yazıları yazdıktan sonra bir sonraki yazıyı yazmaya çalışırlar ve bunu yaparken okuyucularla iyi bir iletişim kurmaktan kaçınırlar.

Okuyucularınızın fikirlerini sorarak onlara iletişim için açık bir kapı bırakmış olursunuz. Yaptıkları yorumlara teşekkür edeceğinizi bilirler ve sonuç olarak sizinle fikirlerini paylaşırlar. Dahası, bu yorumları bir sonraki yazınızda değerlendirebilir ve bu yorumlardan ilham alabilirsiniz.

 Yorum Yapmayı Kolaylaştırın

Okuyucuların yazılara yorum yapmasını kolaylaştırın. Karmaşık bir yorum sistemi kullanmamalısınız. Özellikle yorum yapabilmek için üye olmalarını istemekten kaçınmalısınız. Bunları düşünmezseniz, okuyucular yorum yapma konusunda isteksiz olacaklardır.

Standart bir yorum platformu kullanarak herkesin yorum yapabilmesini sağlayabilirsiniz. Sık sık sitenizi ziyaret eden kullanıcı kadar, sitenize yeni gelen kullanıcı da yorum yapabilmelidir.

Okuyucuların yazılara yorum yapmasını kolaylaştırın ve yorumları olabildiğince hızlı bir biçimde denetimden geçirin. Birçok kişi yaptığı yorumun anında siteye gönderildiğini görmek istemektedir.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Mehmet CABAR diyor ki:

  Yazdığımız bir yazının emeği olarak yorumları görüyoruz genelde. Web dünyasında o kadar çok blog var ki, bir ziyaretçinin bizim bloga gelmesi şans eseri ve üstelik yorum bırakması çok zor. Yöntemlerinin hepsi doğru şeyler ancak bunları yapmak bile yorum bırakmaya yetmiyor.
  Yorum bırakan ziyaretçi profili, genelde zamanı çok olan ve sizin yazınızdan istediği bilgiyi alabileceğini ümit eden biri oluyor. Ve yorumlar genellikle ya bir soru sormaya yönelik yada kendini ifade etme düşüncesine yönelik oluyor.

  • Timur Demir diyor ki:

   Öncelikle teşekkür ederim Mehmet. Evet haklısın tam anlamıyla bu yazdıklarım bile çoğu zaman yorumların gelmesine yetmiyor. Ama bunun üstesinden nasıl gelebilirim diye neredeyse her gün kafa yoruyorum. Umarım yazım herkese ulaşır ve bunun üstesinden gelebiliriz.

 2. 1deliningunlukleri diyor ki:

  Çok doğru tespitler. Ve faydalı bir yazı olmuş. Ben aslında çoğuna dikkat ediyorum. Fakat bazı yazılarım 10 20 yorum alırken bazısı 2 ya da 3. Okuyucunun ilgisini çekecek başlıklar seçemiyorum ya da yazılarımda eksiklik var. Tekrar bi gözden geçirmek iyi olacak.

  • Timur Demir diyor ki:

   Bence olaya şöyle bakmalısınız. Her yazı herkese hitap etmeyebilir. Daha az yorum alan yazılarınız belirli kitleye hitap etmiştir, diğer daha fazla yorum alan yazılarınız ise daha fazla kişiye hitap etmiştir. Ama sonuçta yazılarınız birilerine hitap ediyor 🙂 Yazı sonlarında kullanıcılarının fikirlerini almaya yönelik sorular sorabilirsiniz bu çok olmasa da size katkı sağlayacaktır.

 3. Ebru Atik diyor ki:

  Ülkemizde nedense bir teşekkür etmek, yorum yazmak o kadar zor geliyor ki insanlara, nasıl yoruma teşvik edilmeli diye konuşmak zorunda kalıyoruz. Binlerce hit alıp da, yorum almayan o kadar çok site mevcut ki. Size yazdığınız yazı için teşekkür ederim. Mutlaka kullanacağım yöntemleri.

 4. Mustafa KELLECİ diyor ki:

  Yorumlar; yazının, emeğin karşılığıdır.
  Yorumlar; yazara yeniden yazması için verilen bir teşekkür hediyesidir.
  Yorumlar; alın teri ile yazılan yazıların parasal karşılığıdır.
  Yorumlar 10 dk ayırıp yazıyı okuduktan sonra, 1 dk daha ayırıp teşekkür etmektir,
  Emeğinize sağlık. TEŞEKKÜRLER.

 5. melke diyor ki:

  Sanırım tüm bunlara rağmen en önemli unsur yine de içerik. İçerik iyi olmadıktan sonra pek de bir şey beklememek gerekiyor. Yazınız için teşekkürler. 🙂

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.