Blog Oluşturmak İçin Kendinizi Nasıl Zorlarsınız?

Blog ve bloglama ile ilgili birçok yerde farklı düşüncelere rastlayabilirsiniz. Artık harekete geçme vakti. Tek yapmanız gereken blogunuzu nasıl oluşturmanız gerektiğini bilmek ve gereken adımları atmaktır.

Blog Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Mevcut durumda insanların büyük bir bölümü blog oluşturmanın faydalarını bilmektedir. Kısaca anlatmak gerekirse, yazma süreci size düşünme konusunda yardımcı olur, oluşturduğunuz içerik markanızın ve uzmanlık alanınızın gelişmesini sağlar, bir blog insanlar ile iletişim kurma ve yeni insanlarla tanışma konusunda ideal yöntemlerden birisidir ve son olarak, blog üzerinden para kazanabilirsiniz.

Bu konuda en sık sorulan soru ise insanların en çok zorlandıkları durumdur. Bir blog oluşturmaya nasıl başlanır? Bu soruya cevap verebilmek için birçok tavsiye duymuş olabilirsiniz ancak en faydalısı kendinizi içerik hazırlama konusunda zorlamanız ve ikna etmenizdir.

Alışkanlık Haline Dönüştürün

Bir hususu alışkanlık haline dönüştürmek için birçok farklı kaynaktan yararlanabilirsiniz. Bugüne kadar bu konu hakkında çok fazla şey öğrenmiş olabilirsiniz. Blog yazarlığı yapma alışkanlığına sahip olmak ise biraz zordur ancak düzenli denemeler ile bunu kolaylaştırabilirsiniz.

Ufak Adımlarla Başlayın

Ufak alışkanlıklar büyük alışkanlıklara dönüşebilirler. Kısa ve daha sık yazılan blog yazılarıyla başlayarak blog yazarlığı konusunda pratik yapabilirsiniz. 100 kelimelik küçük yazılar hazırlamış olsanız bile blog oluşturmanın en zor kısmını, yani başlangıç aşamasını başarıyla atlatmış olursunuz. Bu noktadan sonra kendinize daha fazla güvenebilir ve daha dikkat çekici yazılar yazabilirsiniz. Uzun bir yazıyla başlamayı düşünüyorsanız bu can sıkıcı olabilir. Ufak adımlarla hareket etmeli ve önce önünüzde bulunan engelleri azaltmalısınız.

Hedefler Belirleyin

Kendinize özgü gerçekçi hedefler kurmak motivasyonunuzu yükseltir ve sorumluluk duygunuzu geliştirir. Kısa süre içerisinde belirli bir miktar blog yazısı hazırlamak gibi bir hedef belirlerseniz kendinizi yetenekli hissedebilirsiniz. Haftalık hedefler belirleyebilirsiniz. Hedeflerinize ulaştıkça daha fazla güven kazanırsınız ve motivasyonunuz artar.

Kendiniz İçin En İyi Zamanı Bulun

İnsanların yazmaya odaklandıkları saatler farklılık gösterebilir. Denemeler yaparak hangi saatler arasında daha verimli olduğunuzu belirlemelisiniz. Belki yürüyüş yaparken bir konu hakkında düşüncelerinizi kayıt altına alabilirsiniz ve bunu daha sonra yazıya aktarabilirsiniz. Belki gece vakti daha verimli yazılar ortaya koyuyor olabilirsiniz. Bunu deneyerek bulabilirsiniz.

Ne Hakkında Yazmalı?

Sorular

Size sıkça sorulan sorular neler? Birçok insan teşvik edildiği zaman daha kolay yazabilir veya konuşabilir. Sohbetlerde size iletilen soruları bir düşünün ve bunları blog yazınızda cevaplamaya çalışın. Sorularınıza verilebilecek en iyi cevapları düşünün ve bunları yazıya aktarın. Sorular için sosyal medya ağlarını takip edebilir ve onlar hakkında bir şeyler yazabilirsiniz. Sorulara cevap verdikçe, bunun istenilen türden bir içerik olduğunu görmüş olursunuz.

Uzmanlık Alanınız

Müthiş etkilere sahip bir yazı olmasa bile bildiğiniz konu hakkında yazmak en iyi seçenektir. Yeteneklerinizi geliştirdikçe aynı alanda yetenek sahibi olmayan birçok kişiye oldukça bilgilendirici bilgiler verebilirsiniz. Bugün ne yaptıysanız o konu hakkında nasıl yapılır konulu bir yazı hazırlayın.

Tartışmalı Konularda Fikirleriniz

Birçok insan belirli konular, hikayeler veya sorunlar hakkında fikirlere sahiptir ve bundan memnuniyet duyarlar. Okuduğunuz yazılara yorum yapmaya çalışın. Okuduğunuz yazının konusu hakkında kendi dilinizden bir şeyler yapabilirsiniz. Fikirler elde edebilmek için farklı blog adreslerini takip etmelisiniz.

Gerçekten Yazmaya Nasıl Başlanır?

Aklınıza Gelenleri Yazın

Boş bir sayfa oluşturup, bir konu hakkında ilk düşüncelerinizi yazmaya başlayın. Ana hatları belirledikten sonra boşlukları doldurmaya çalışın. Filtreleri kaldırmak bu konuda size yardımcı olabilir.

Bir Anda Yazın

Bir yazı yazmak için bir fikre sahipseniz bunu hemen gerçekleştirin. Fikir hakkında düşünmek, onu not etmek ve onu yapılacaklar listesine eklemek genel olarak yapılandır. Böyle yapmanız halinde bunu unutma ihtimaliniz oldukça yüksektir veya bu konuya ilginizi yitirebilirsiniz. Bir yazı yazmak için bir fikre sahipseniz bunu olabildiğince hızlı bir biçimde gerçekleştirin. Aklınıza o an gelenleri yazmak oldukça faydalı olabilmektedir.

İlk Önce Sonuç Kısmını Yazın

Sonuç kısmını yazın. Kısa ve akıcı bir anlatıma sahip olacak bir şekilde okuyucunun istediği bilgileri onlara verin. Bu sayede yazıda yer alması gerekenlere daha kolay karar verebilirsiniz. Sonuç bazen yazının ilk paragrafı olabilir. Bazen yazının sonunda yer alabilir. Ancak, sonuç kısmını tamamladığınız zaman yazının geri kalanını tamamlamak çok daha kalıcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Başarılı Bir Blog Oluşturmak İçin Atmanız Gereken Adımlar başlıklı makalemizde başarılı bir blog yazarı ve blog sahibi olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.