Blog Adresinizden Para Kazanmayı Bırakın: Para Kazanmak İçin Blog Adresinizi Kullanın

blogdan para kazanmak

Para Kazanmak İçin Blog Adresinizi Kullanın

Blog adresinizden para kazanmaya çalışıyorsanız yanlış bir karar aldınız demektir. Blog adreslerine verilen reklamlar bir zamanlar iyiydi ancak son dönemlerde kazançlar oldukça düştü. Aylık neredeyse bir milyon üye alıyor olsanız belki reklamların bir şeyler kazandırdığını düşünebilirsiniz.

İnsanlar hala blog adreslerini okuyorlar ancak kullanıcının ilgisini çeken blog sayısı çok az. İnsanların büyük bir bölümünü Facebook, Twitter ve Google gibi yerlerde geçiriyorlar ve büyük reklam paraları buralara gidiyor.

Küçük miktarlar için mücadele ediyorsanız artık davranışlarınızı değiştirme zamanı geldi demektir. Tıklama başına para kazanmaktan ve periyodik olarak bir şeyler kazanmayı beklemekten vazgeçmelisiniz. Bu ilk duyuşta size çılgınlık olarak gelebilir ancak blog üzerinden para kazanmak için ideal bir adımdır.

Bloglama Bir Şeyler Vermek Demektir

En iyi blog adresleri kullanıcıya fikirler verir. Kullanıcıya ilham kaynağı olurlar. Kullanışlı ipuçları sunarak okuyuculara yardımcı olurlar. Blog yazarı geçirdiği zamanı paraya dönüştürmek isteyebilir ve ortaya koyduğu çabanın karşılığını almak ister. Ancak bu düşünülmesi gereken ilk şey değildir. Blog yazarları bir şeyleri vermeliler, çok fazla şeyden feragat edebilirler ve düşündükleri doğru bile olsa bu değişmez. Reklam pazarına göz attığınız zaman birçok şeyden feragat edilmesi gerektiğini görürsünüz. Tabi, feragat etmek sözünü kullanıcı ile bir şeyler paylaşmak veya kullanıcıya bir şeyler kazandırmak olarak okumak gerekir.

Blog adresine reklam koymayan bir kişi her gün yeni bir şeylerden feragat ediyor demektir. Bu kişi tecrübelerini yazıya aktararak insanlara yardımcı olmaya çalışır. Sonucunda sadık takipçiler ve okuyucular kazanır. Bunu başarabilen blog yazarı azdır.

Mevcut Durumla Mücadele Etmeyi Bırakın

Okuyuculara yardımcı olmanın dışında blog yazarları ekonomik nedenlerden ötürü içerikler üretmelidirler. İnternet bağlantısına sahip olan herkes bir blog adresi kurabilir. Peki kimler bu tip durumda avantaja sahiptir? Üretim yapan ve bu yeteneğini geliştiren kişiler. Değişiklikler size ve blog adresinize bağlı değildir. Tamamen reklam pazarındaki gelişmelere bağlıdır.

Bu para kazanma hayalinizin sonu değildir. Aksine bu gelişmeler size daha farklı fırsatlar sunabilirler. Reklam pazarında, özellikle gösterim tabanlı reklam pazarında yaşanan gelişmeler blog yazarlarını farklı şeyler düşünmeye iter ve kendisi için faydalı olan yöntemi bulan kişi aynı zamanda kendisine çıkış yolu bulmuş olur.

Para Kazanmak İçin Blog Adresinizi Kullanın

Eğer blog adresinizi bir şeyler vermek için kullanıyorsanız bu durumda sadık kitleler oluşturabilirsiniz. İnsanlar bedavadan bir şeyler elde etmeye bayılırlar. Belirli bir kitleye sahip olduğunuz zaman ücretli servisler sunmaya başlayabilir ve blog adresinize daha farklı değerler kazandırabilirsiniz.

Kitaplar: Blog adresiniz üzerinden kitaplar satabilirsiniz. Blog yazarı olarak kendinizi geliştirdiğiniz zaman bir kitap yazabilecek kabiliyete sahip olabilirsiniz ve kendi kitabınızı tanıtabilirsiniz. Eğer kitleniz yoksa bu satış işlemi başarısız olur ancak kitleye sahipseniz kendi kitabınızı ve hatta bir başka yayıncının kitabını satabilirsiniz.

Danışmanlık İşleri: Kitaplar pasif bir biçimde gelir elde etmek için idealdir ancak bunlar gerçekten kazanılabilir bir yol olmayabilir. Danışmanlar daima tercih edilir ve uzmanlığınızı kanıtladığınız zaman danışman olabilmek için kendinize bir yol açmış olursunuz. Bunu blog adresiniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Büyük kontratlar imzalamazsınız ancak ufak işler yapabilirsiniz, itibar oluşturabilirsiniz ve birkaç araştırmaya danışmanlık yapabilirsiniz. Bu sayede gerçekten kazanım elde edebilirsiniz.

Konuşma Davetleri: Bir yerlerde konuşmacı olarak davet edilerek büyük kazanımlar elde edebilirsiniz. Bu maddi anlamda kazanım değildir, itibar kazanımıdır. Bu sayede kitaplarınızı veya hizmetlerinizi satabilirsiniz. Sunumunuz ne kadar iyiyse satış başarınız o kadar yüksek. Yaptığınız konuşmaları kitaba dönüştürmek zordur ancak katıldığınız etkinliklerin kalitesi arttıkça bu şansa da sahip olursunuz.

Yazılımlar: Herkes blog adresi açabilir ancak herkes kapsamlı bir kitap yazamaz. Yazılım mühendisleri yeteneklerini bir kitap yazmak için geliştirmezler. Onlar zamanlarının büyük bir bölümünü yazılım üzerinde çalışmaya ayırırlar. Yazılımlarını ücretsiz bir biçimde sunmak isteyen programcılara tanıtım fırsatı sunabilir veya onları siz tanıtabilirsiniz. Okuyucular bir blog yazarından kitap almak isterlerse, bir blog yazarından yazılım almayı da isteyebilirler.

Temel Yetenekleri Öğrenin

Her işi yapabilirsiniz ancak hiçbirisinde tam olarak uzman olamazsınız. Nitekim çok iyi bir çalışma planınız varsa bunu gerçekleştirecek potansiyele sahipsiniz demektir. Bir blog yazarı olarak kitap satabilir, konuşmalara katılabilir, konferanslara katılabilirsiniz. Bu nedenle kendinizi tek bir kabiliyete doğru değil daha fazla şey öğrenmeye doğru yönlendirmelisiniz.

Bir blog yazarı olarak yetenekleriniz kısıtlı olabilir. Eğer yazma kabiliyetiniz varsa ve ufak bir kod bilgisine sahipseniz bu durumda hayatta kalabilirsiniz. Eğer blog adresinizden para kazanmayı istiyorsanız, yeteneklerinizi geliştirmeleri ve yeni fırsatlara yönelik talepleri karşılayabilecek niteliğe sahip olmalısınız.

Kitap yazmak bir blog adresinde yazmak gibidir. Yazının uzunluğunu belirleyebilir ve paragrafları düzenleyebilirsiniz. Ancak araştırma yapma, yazıları okuma ve röportajlar gerçekleştirme konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Bir ürün veya servis satmak reklam satmak gibi değildir. Reklamlar ile bir ağa dahil olursunuz ve bazı kodları sitenizde yayınlarsınız. Kitap satmak veya danışmanlık hizmetinin ödemeleri için kredi kartını kabul etmelisiniz. Aktif olarak pazarlama kısmına dahil olursunuz. Tüm bunları yapabilmek için ortalama bir blog yazarından çok daha fazla şey yapabiliyor olmalısınız.

Konuşmak, yazmak gibi değildir. Bir blog adresinde günlük olarak yazabilirsiniz, hatalar yapabilirsiniz ve bunları daha sonra değiştirme şansına sahip olursunuz. Konuşurken ise etkileşim düzeyiniz çok daha yüksek olur ve kaliteyi yüksek tutmanız gerekir. Konuşma kabiliyetiniz düşük ise itibarınız zedelenir.

Oyunun Kuralları Değişti

Bu noktadan sonra blog yazarları artık oyunun kurallarının değiştiğini görmek durumundadır. Reklam gelirleri artık eskisi gibi olmayacaktır. Büyük oyuncular bu işin kaymağını tamamen kendi tekellerine alacaklardır. Reklam gelirlerinin büyük bir bölümü artık Google ve Facebook gibi büyük yerlere kaymıştır.

Çözüm ise blog adresiniz üzerinden para kazanmayı bırakmaktır. Buna yönelik çabalarınızı artık bir kenara atmalı ve kitlenize daha fazla değeri nasıl kazandırabilirim diye düşünmelisiniz. Onlara fikirler vermeye çalışın. Onların değerli gördüğü şeyler sunun ve bunu yaparken belirli bir ücret talep etmeyi unutmayın. Kimse bedavadan çalışmak istemez. Ancak konu blog yazarlığı olunca ücretsiz kavramı akıllıca bir hamleye dönüşür.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Salih Altuntaş diyor ki:

  Birçok kişi kişisel blogundan para kazanma çabasında. Kazananlarda var fakat bunların azınlıkta olduğunu düşünürsek blogların, özellikle kişisel blogların para kazanmak için çok yanlış bir arena olduğunu söyleyebilirim.

 2. Selim Doğan diyor ki:

  İyi güzel anlatmışsında, kelin merhemi olsa hesabı… sen bu blogdan para kazanıyor musun? Yani hit potansiyeli olan başlıklar varken… R10’dan görmesem ömür boyu bu siteye ulaşamam :). Umarım yorumumu yaıynlarsınız.

  • Timur Demir diyor ki:

   Tabi ki onaylarım Selim bey. Ben şu an para kazanmıyorum ki ilk başta parayı da düşünmedim düşünmüyorum. Zaten düzenli içerik girmeye yeni başladım. Ayrıca hit gören başlıklardan yana ben en azından sitemi farkedenlere yararlı olmak derdindeyim. Bu yazım da çevremde ki arkadaşlarımdan duyduklarım, diğer web sitelerimden edindiğim tecrübelerim doğrultusunda oluşturulmuş bir yazı. Ayrıca artık yazımda da bahsettiğim gibi oyunun kuralları değişti ve stratejilerimizi birazcık değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Dip not olarak şunu söyleyebilirim bu siteyi hiç bir zaman reklamlara boğmayacağım sadece sitenin giderlerini karşılamak ve bazen ufak çekilişler gerçekleştirmek amacıyla ufak tefek reklamlara yer verebilirim. Yorumunuz için teşekkürler.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.