Bilgisayara Bağımlılığınızı Azaltacak Durumlar

Dünyanın en güzel şeyini, en kötü şeyi olarak nitelendirmek; kendine hâkim olamayan birinin basit bir davranışıdır sadece. İşin o kısmı bizi ilgilendirmiyor ve bilgisayarınız ile aranızdaki bağı azaltmanızı sağlayacak birkaç konu üzerinde durmak istiyorum.

Bu şekilde bağımlılık durumu ortadan kalkar ve hayatın sokakta aktığının farkında olursunuz.

Bilgisayar kullananlar akıllı olmalı

Bilgisayar ile her bilgiye ulaşabileceğinizi sanıyorsanız; yanılıyorsunuz. Bunu herhangi bir konu hakkında deneme araştırması yaparak anlayabilirsiniz ancak akıllı olma kısmı, burada devreye giriyor. Örneğin; A bir kitap siparişi vereceksiniz. En ucuza nerede satılıyor soru kafanıza takılır ve yüzlerce kitap sayfasınız ziyaret ederek zaman kaybeder, ayrıca en ucuz fiyatı veren siteyi daha sonraları hatırlamazsınız bile. Bunun için özel tasarlanmış siteleri ziyaret edebilir ve arama kutusuna A yazdığınızda, sizin için tüm kitapçılardaki fiyatlarını liste halinde sıralayabilir. Bunun için fırsat buldukça, karşılaştığınız bu tarz siteleri; yer imlerinize ekleyin ve senkronizasyonu unutmayın.

Alternatif yeniliklere açık olun

İnternetin güzel yanlarından birisi, alternatif yollara yönelebilmenizdir. Bağımlılık yaratan durumların başında, bunları bilmemek gelebilir. Örneğin; iyi bir Counter Strike oyun severi olabilirsiniz ve iş çıkışı tüm saatinizi bu oyuna adamaktasınız. Onun yerine iş saatlerinde yada ev dışında, tarayıcıdan Counter Strike tarzı çevrimiçi savaş oyunu Red Crucible Firestorm oynayabilir ve akşamki isteğiniz bastırabilirsiniz. Yâda bilgisayardan ders çalışmak yerine, bir konuyu çıktı alıp çalışmak daha mantıklıdır. Süreklilik, bağımlılığı getiriyor.

Fobileri ön plana çıkarmak

Bağımlılığı azaltmak için bilgisayardan soğumak gerekiyor. Bunun için internetin el verdiği kötü şeyleri yapmakla başlayabilirsiniz. Misal bir romantik filmden nefret eden kişiyseniz, en romantik bir filmi sonuna kadar izleyin. Yâda bilgisayardan korkunç videolar izleyebilir ve iğrenebilirsiniz. Buradaki temel amaç, fobinizi körüklemektir.

Bilgisayarı yavaşlatmak

Daimi çözümler, kişiliğin temelinden başlar. O da kararlılığa dayanır. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen şlatbir birey,  önce kendini ona doğru güdüleyecek çalışmalar yapmalıdır. Örneğin bilgisayarını yavaşlatabilir, bu yüzden zamanını boşa harcamak istemediği için bağımlılığı azalabilir. Bunun için virüs bulaştırabilir, bilgisayarını yavaşlatacak uygulamalar kullanabilir veya bir sürü program yükleyerek onu zorlayabilir.

Diğer konular ve zıt anlayışı kullanmak!

Bağımlılığı azaltan etmenlerin sayısı çok fazladır. Ocağa bir çay koymanız bile, aralarda bilgisayar başından kalkıp mutfağa gitmenize ve soğumanıza neden olur. Eve arkadaş çağırmak, ani karar vererek randevulaşmak yada duş almak, diğer örnekler arasındadır. Ama bilgisayara bağımlılığı azaltacak olan durumlardan, şimdiye kadar sadece kişiyi baz alarak değerlendirdik. Peki ya bilgisayarı hızlandırsak?

Bilgisayar bağımlılığını arttıran sebeplerden birisi de, bilgisayarın bireyleri masa başına bağlamış olmasıdır. Bunun sebebi, bilgisayara kurulmayan işlevsel uygulamalar veya bilgisayarın yavaş çalışmasıdır. Çoğu bilgisayara oyun gibi yüksek veri kaplayan uygulamalar kurulduğunda, çalışma hızı azalır. Bunu yerine alternatifler değerlendirilebilir. Örneğin; Call Of Duty kurmak yerine online olarak Red Crucible Firestorm oyununu oynamak, buna örnek verilebilir.

Red Crucible Firestorm

İkinci bir durum ise; işlevsel programların kurulmamasıdır. Bilgisayar temizlik programları sayesinde bilgisayar hızı artmaktadır ve bu da PC başında oturulan zamanı azaltmaktadır.

Son olarak; yavaş çalışan bilgisayarların temizlenmesi ve onarılmasıdır. Temelde birçok araç ile bu basitçe yapılabilir yada kökten çözüm bulunabilir. Format atmak, en kalıcı çözümdür.

Sonuç olarak;

Bilgisayar başında geçirilen zaman arttıkça;  kişinin ona bağlanması da artmaktadır. Bu yüzden PC başında zamanınızı azaltacak eylemler atmalı, akıllı davranmalı, miskin olmamalı ve bilgisayarınıza bakıcı gibi davranmalısınız.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.