Beyninizi Bozan Modern Yaşam Durumları

Modern yaşam beynimizi nasıl etkiliyor? Modern hayat tarzının beynimizin aleyhine çalıştığı birçok güçlü nedenleri bulunmaktadır. İşte ilginç çarpıcı gerçekler.

Modern Yaşam ve Beynimize Etkileri

Birçok kişi insanın uzun bir yaşama sahip olması durumunda beyninin iflas edeceğine inanmaktadır. Bunu bir arabaya, bir makineye veya başka bir şeye benzetebilirsiniz. Bir süre sonra işlevlerini yitirirler ve istenildiği şekilde çalışmazlar. Ancak insan beyni için bu söylem doğru değildir.

Yunanistan’a bağlı olan Icaria adası dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yerdir. Buradaki insanlar genellikle 100 yaşının üstündedirler, sağlıklıdırlar ve 90 yaşlarında bile aktif cinsel yaşamları bulunmaktadır. Kalp hastalıkları ve kanser burada nadiren görülür. Bunaklık ve Alzheimer hastalıklarına rastlanmamıştır. Peki buranın sırrı nedir?

Burada yaşayan insanlar yürüme bandında vakit geçirmezler, yaşlanmayı önleyici vitaminler kullanmazlar veya zeka oyunları oynamazlar. Buradaki insanlar kendi yiyeceklerini yetiştirirler ve fiziksel işçiliklerini sürdürürler. Yemekler, geziler veya golf sahaları gibi emeklilik faaliyetleri burada yoktur.

Buradaki insanlar aile bireyleri ile birlikte yaşarlar, daima faydalı olmaya özen gösterirler ve başkasından destek almadan yaşamaya çalışırlar. Buradaki insanların sırları yaşamlarına dokunulmamış olmasıdır. Modern yaşam buradaki insanlara yabancıdır ve modern yaşam beynimizin dostu değildir.

Modern yaşamın yer aldığı ülkelerin büyük bir bölümünde insanlar daha fazla hasta olurlar ve daha kilolu hale dönüşürler. Büyük bir bölümümüz hayatımızın altın yıllarını bunaklık veya Alzheimer ile geçiririz. İnsanların büyük bir bölümü yaşamlarını bu beyin hastalıkları nedeniyle kaybetmeye başlamışlardır. Neredeyse her 1 dakika içerisinde yeni bir Alzheimer durumu ortaya çıkmaktadır.

Bunaltı, depresyon, uykusuzluk, bağımlılık, bunaklık ve Alzheimer gibi rahatsızlıktan ötürü beynimizi öldürmeye devam etmekteyiz.

Modern Hayat Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Modern hayat tarzının beynimizin aleyhine çalıştığı birçok güçlü nedenleri bulunmaktadır.

  • Şeker, sağlıksız yağlar ve kimyasal katkı maddeleri ile oluşturulan gıdalar beyin hücrelerimizi öldürmektedir. Bu gıdalar insanları obeziteye, yüksek kan basıncına, diyabete ve hatta Alzheimer’a yönlendirmektedir. Sağlıksız yiyecekler her yerde satılmaktadır ve her biri marketlerde “sağlıklı yiyecek” etiketiyle satılmaktadır. Neyin sağlıklı olup olmadığını artık bilemez hale dönüşmüş durumdayız. Beynimiz için gerekli olan ana besinler gıdalardan uzaklaştırılmıştır. Omega 3 yağ asitleri buna verilebilecek en basit örnektir.
  • Hareketsiz yaşam tarzımız beynimizi öldürmektedir. Beynin yeni beyin hücreleri ve sinirsel bağlantılar oluşturabilmesi için çeşitli fiziksel faaliyetler gereklidir. Egzersizlerin yetersizliği daha az beyin hücresi anlamına gelmektedir. Televizyon izlemek veya bilgisayar başında vakit geçirmek beynin yeni sinirsel bağlantılar oluşturabilmesi için gerekli olan zihinsel uyarılmayı sağlayamamaktadır. Bu faaliyetlerin her biri pasiftir, aktif değildir. Eğer bunlar sizin ana eğlence kaynağınız ise bunu biraz değiştirmelisiniz. Satranç oynamak, müzik aleti öğrenmek veya sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenmek zihinsel uyarılmayı sağlayan faaliyetlerdir.
  • Uykusuzluk ve uyku bozuklulukları bir salgın haline dönüşmüştür. Uyku sırasında beyin kendini tamir etmektedir ve yıkıntılarını temizlemektedir. Eğer bir gece bile uykusuz kalırsanız beyniniz kendini yenileme şansını kaybeder, kendini gençleştiremez ve anıları tazeleyemez.
  • Günlük yaşamın kronik hale dönüşen stresi beyninizin yapısını ve işlevini değiştiren önemli bir etkendir. Beynin anıları koruyan kısmı küçülürken korku ve bunaltının olduğu kısım büyür.
  • Zehirli bir çevrede yaşıyoruz. Yaklaşık 80,000 veya daha fazla el yapımı kimyasal bulunmaktadır ve birkaç güvenlik için test edilmiştir. Gıdalarda bulunan katkı maddeleri, havadaki kirlilik ve suda yer alan toksinler IQ seviyesini düşürmekte, beyin hücrelerini öldürmekte ve Alzheimer’ın oluşumuna katkı sağlamaktadır.
  • Bilgisayarlardan veya mobil telefonlardan yayılan elektromanyetik sinyaller beynimizi yakmaktadır. Elektromanyetik sinyaller hassas beyin hücrelerine zarar vermektedir.
  • Eğlence kategorisinde sayılabilecek birçok şey ve reçeteli ilaçlar hafıza kaybına, bilinç bulanıklığına ve zihin bulanıklığına neden olmaktadır. Bu ilaçlar bunaklığa ve hatta Alzheimer’a neden olabilmektedir.
  • Beynimize karşı olan şeyleri düşündüğünüz zaman bunların hepsini yaptığımızı görebilirsiniz. Eğer beyninizin durumu konusunda endişeliyseniz ve onu korumak istiyorsanız bunu nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. Beyniniz ne kadar doğru çalışırsa hayatınız o kadar iyi olacaktır.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.