Başarmanın ve Kazanmanın Teknikleri Nelerdir?

Küçük bir eylemi bile sürekli öteleyerek ve sonradan unutarak yapamadığımız bir eylem haline dönüştüğünü hatırlayarak, mutsuzluk anlarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Başarmak, kazanmak ya da elde etmek; adına ne koyarsanız koyun, sonucu istediğiniz gibi olursa; size harika bir yaşamın hissini veriyor.

O yüzden başarıların sırlarını bu yazımda açıklayarak; sizlere hayatta mutlu olmanın yollarından birini göstermiş olacağım.

basarmanin ve kazanmanin teknikleri neler

Kazanmak; bir maddi kazanç, bir ruhani ya da bir manevi kazanç olabilir. Sonucunda bir doyum hissine kapılıyorsanız ve bu sizin yaşamınızı olumlu yönde etkiliyorsa; bunu standart hale getirmek için şu tekniklere göz atabilirsiniz.

Başarmanın ve Kazanmanın Teknikleri

Not almak: Günlük yaşamın stresi yüzünden birçok durumu, anında unutmaktayız. Ancak yapacak olduğumuz işi bir yere not edersek; onu sürekli hatırlayabilir ve bu şekilde işimizi yapabiliriz. Bunu en iyi planlamacı kişiler yapmaktadır. Bu yöntem içinde belirli kurallar vardır. Notlarınızı kaliteli ve düzgün bir kâğıda not almalısınız ve notlarınızı sürekli rastgele görebileceğiniz bir yere koymalısınız. Bunun için en çok zaman harcadığınız mekânlar olabilir. Mesela bilgisayar ekranları, yatak odası duvarı, kitaplıklar, buzdolabı, vb.

Plan yapmak: Aynı anda birkaç işi bir arada yapamayacağınızı aklınıza sokmalısınız. İki işi bir arada yapmak çok zahmetli, yorucu ve iki işin başarılamaması sonucu vermektedir. O yüzden, işlerinizi bir plana sokmak; ona tarih veya saat vermek ve kendinizi sadece o saatte o iş için güdülemelisiniz.

Giyim ve kuşam düzeni: Başarının sırlarından birisi; bedeninizi mutlu etmektir.  Bunun için iyi bir giyim, şık bir giyim, temiz bir giyim ve kaliteli bir giyim gereklidir. Takım elbise giydiğiniz zaman daha çok güdüleniyorsanız; o işi yaparken takım elbise giyin. Mekanik saat modellerinden (Bkz: seiko saat) hoşlanıyorsanız; dijital yerine mekanik bir saat takmalısınız.

Çoğu insan; giyim konusunda bedenine oturan kıyafetleri tercih ederler. Bol kıyafet giyenlerin gün içindeki mutsuzluğu, bedenine oturan kıyafet giyenlerden daha azdır. O yüzden bedeninize oturan kıyafetleri giyebilirsiniz, parfüm sıkabilirsiniz, saçınızı tarayabilirsiniz, ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Çünkü mutlak endişeyi yok ettiğinizde, işlerinize daha çok odaklanabiliyorsunuz.

Çeşitli yöntemler: Başarının kolay olmaması, sizi güdülemekte zorlayabilir. Çoğu insan; güdülenmediği için başaramaz ve nedense etrafındaki kişilerden bu yönde bir dönüt almaz. Küçük işlerde de olsa büyük işlerde de olsa; çevrenizde sizi güdüleyecek insanların olması gerekiyor. Bu uzun vadeli bir süreç ve bunun için arkadaşlarınızı iyi tanımanız ve sizi güdüleyecek arkadaşlar edinmeniz gerekmektedir. Ya da bir işe baş koyduğunuzda ya da başaramamaktan korktuğunuzda; o arkadaşınızın yanına gitmeli ve size güç vermesini sağlamalısınız.

İkinci bir yöntem ise; kendinize zaman ayırmak veya kişisel zaman üretmek. İnsanın başarması için temel etkenin beden olduğunu söylemiştik ancak bedeninizi nasıl mutlu edeceğiniz tam bir muallak. Basit yöntemler ile bunlar başarılabilir. Örneğin; sabah kahvaltısını dışarıda yapmak, bir parka gidip oturmak, sohbet etmek, spor yapmak, yoga yapmak, sabah erkenden duş almak, gece açık havada yatmak, kütüphaneleri ziyaret etmek, bir eğlenceye gitmek gibi etkinlikler olabilir. Sadece ne istediğinizi bilmeniz yeterlidir bu yöntem için.

Sonuç olarak; başarmak eylemini gerçekleştirmek için öncelikle kendinizi hazırlamalısınız. Bedeninizi buna hazırlamalı ve ardından yapacaklarınızı unutmamak ve sürekli güdülenmek için not almalısınız. Gerekli durumlarda sizi güdüleyecek arkadaşlar edinmelisiniz ve bakımlı olmalısınız.

İlk kazanım: Bir şeyi ilk kez başardığınız zaman; bir sonraki eylemin başarılması ise daha basittir. Bir kere kendinizi zorlayarak başarıya ulaştığınız takdirde; diğer eylemler için kendinizi otomatik güdüleyecek ve daha kolay başaracaksınız. Kazanma duygusunu sürekli olarak canlı tuttuğunuzda, tüm hedeflerinize başarıyla ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz 😉

 

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

  1. Mustafa diyor ki:

    Kendinize bakarsanız moraliniz yüksek olur performansınız artar kendinize güvenir girişken bir birey olursunuz.Umarım yakında o bireylerden biri olabilirim.Yazı için teşekkürler.

  2. Fatihcan diyor ki:

    Bence başarının sırrı okumakta, anlamakta, okuduğunu özetlemekte ve en önemlisi araştırmakta. Bir adam eğer okuduğunu özetleyemiyorsa, boşuna kağıt israfı yapmanın anlamı yok.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.